VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V každém věku má žena myslet na své zdraví

Jablonec n. N. - Ženy všech věkových kategorií si mají udělat čas na návštěvu gynekologické ordinace. Děvčata využívají očkování už ve třinácti letech.

12.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Karel Pech

Mladá děvčata sama od sebe do naší ordinace, pokud je nic netrápí, nepřijdou. Poprvé s nimi vždycky přicházejí maminky. Pokud se děvčata cítí zdravá, tak stačí, když přijdou v patnácti letech. To je věk, kdy už mohou vést sexuální život a je dobré, aby sama věděla, že zdravá jsou.

„Očkování proti rakovině děložního čípku se provádí mezi třináctým a čtrnáctým rokem dívek. Ty, které ho absolvují, mají pak často ale chybný názor, že už jsou chráněné před vším," vyhodnotila péči o své zdraví u nejmladší ženské kategorie gynekoložka Alexandra Jörgová.

Očkovací vakcína je zdarma, u lékaře se doplácí za aplikaci, která se pohybuje od sto padesáti do tří set korun a výši ceny si stanoví lékař. Už před očkováním by měla děvčata vědět, z jakého důvodu se nechávají očkovat. „Ve školách by na téma sexuálního kontaktu určitě měli při výuce se žáky hovořit. Seznámit je s konkrétními čísly, která vypovídají o nebezpečí karcinomu děložního čípku a sexuálního styku v tak raném věku. Ne vždycky se protějšek přizná, co už má za sebou a následky mohou být velmi špatné," zdůraznila lékařka.

Děvčata ve třinácti

Doporučila také, že školy mohou přenechat tuto úlohu odborným lékařům. Měly by oslovit gynekology a pozvat si je na besedu s dospívající mládeží. „Do budoucna se hovoří už také o očkování chlapců. Čím větší bude proočkovanost populace, tím více se sníží procento nových případů," doplnila Saša Jörgová.

Dodala ještě, že, podle jejího názoru, mohlo být očkování i v pozdějším věku, ale s ohledem na slabší sociální skupiny je hranice 13 14 let v pořádku.

Nejmladší ženská populace přichází tedy do ordinace lékařky v doprovodu maminky, která musí dát k dalšímu případnému vyšetření souhlas. Od patnácti let přichází také s maminkami, ale návštěva už často souvisí s kontrolou gynekologickou prohlídkou nebo s předepsáním první antikoncepce.

„Na osvětě týkající se očkování proti rakovině děložního čípku se dnes podílejí také pediatři. Poučují maminky i dcery, že očkování je v každém případě vhodné, protože děvčata dorůstají do období pohlavního styku a ten může mít někdy, při častém střídání partnerů, nechtěné následky," doplnila gynekoložka.

Aby očkování bylo přístupné pro všechny sociální skupiny, nabízí některé pojišťovny zajímavé projekty. Aktuální je právě teď akce VZP pro ženy ročníku devadesát sedm a osm, pro které nastavila pojišťovna zajímavé certifikáty jako je třeba očkování zdarma.

Antikoncepci Alexandra Jörgová předepíše dívkám až od patnácti let. Dříve je to možné jen ve výjimečných případech, třeba při nepravidelné a bolestivé menstruaci, kde samotné hormonální léky nezabírají nebo při cystě. Pak totiž slouží antikoncepce jako lék.

Seniorky chválí

Pro střední věkovou kategorii žen by poučka „pečujte o své zdraví" znějící jako klišé měla být tedy impulsem k pravidelným preventivním kontrolách a rychlé návštěvě v případě, že něco není v pořádku.

Jak se ale staví k péči o své zdraví ženy, které už mají šest sedm i více křížků na svých bedrech?

„Máme dokonce klientku ve věku devadesáti let, která na prohlídky dochází. Pravda, ženy rády nechodí," říká lékařka. Většinou si totiž myslí, že s ukončením menstruace další péče o jejich tělo není nutná a že všechno tím končí.

„Když se pak ale dozvědí, že jejich kamarádka nedopadla nejlépe právě proto, že pravidelné kontroly nedodržovala, jejich přístup k návštěvě u nás se změní," vyhodnotila kladně tuto věkovou kategorii gynekoložka. Potvrdila, že právě ženy, které jsou ještě v důchodovém věku aktivní a dynamické, si svoji tělesnou schránku hlídají daleko více, aby se mohly věnovat svým koníčkům a zálibám. A to by jim nečekaná nemoc mohla překazit.

„Dokud jim zdraví dovolí k nám dojít a zvládnout prohlídku, chodí k nám pak už pravidelně, hlavně z důvodu předejít problémům," pochválila nejstarší ženskou populaci doktorka.

Jsem zdravá?

Vyjádření „jsem zdravá" je leckdy jen zavádějící a mylné. Jestli je člověk zdravý dovede jakýkoliv lékař posoudit až při lékařském vyšetření. „Jsem zdravá, nic mi není," to je spíše charakteristika období, ve kterém se onemocnění neprojevilo.

Pokud se opravdu nějaké objeví, může už být i pozdě. „Nechci slyšet, že vám je dobře a přitom jste u nás na prohlídce nebyla už pět let. Až vás vyšetřím a bude všechno v pořádku, můžeme to teprve takhle říct, " klade na srdce takovým klientkám Alexandra Jörgová.

Stárnutí je období, ve kterém se mnoho neduhů probudí, objeví. Proto by měly ženy s vyšším datem narození sebrat sílu, nehledět na to, jak ve svých letech vypadají a do gynekologické ordinace se vydat.

Autor: Dagmar Březinová

Autor: Redakce

12.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Herny,hrací automaty,hazard…

Poradny pro závislé řeší krize hlavně u patologických hráčů

Zdravotní sestra Olena Ihňatová původem z Ukrajiny na snímku ze dne 21. dubna v liberecké nemocnici.

Lidi v nemocnici, to je celá moje velká rodina, říká zdravotní sestra z Ukrajiny

Slovo „nejde“ pro jablonecké škrpálníky prostě neexistuje

Jablonecko – /GALERIE/ 5. ročník seniorského cyklu pochodů právě odstartoval. Jablonecký škrpál si vydobyl jméno v celém regionu. Za sezonu ujdou více než sto kilometrů.

O čtvrt metru méně v pase. Dívky ze seriálu bilancují

Liberec - Už čtvrt roku bojuje před zraky čtenářů o kila a centimetry navíc pětice odvážných dívek a žen. Přesně po třech měsících bilancujeme.

Čeští a američtí výsadkáři obsadí Ralsko

Ralsko - Do bývalých vojenských prostorů Ralska se opět vrací armáda. Už dnes přijedou do Ralska první vojáci. V pátek z letadla vyskočí čeští a američtí výsadkáři a obsadí celé letiště.

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies