VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mrtvé dítě zaměnil za jezevčíka

Liberec – „Vy jste měl s obviněnu sex a nevšiml jste si, že je těhotná?“ „Byla tma.“ „To jste po celou dobu jejího těhotenství opravdu nic nepozoroval?“ „Říkala mi, že má nějaké problémy se žaludkem a tělo ji zadržuje vodu. A že musí k doktorovi na nějaké cévkování. “

17.2.2011
SDÍLEJ:

Liberecký okresní a krajský soud. Ilustrační foto.Foto: Deník/ Jan Škvára

Při hlavním líčením s jednačtyřicetiletou Ivetou Opršalovou obviněnou z vraždy svého novorozeného dítěte mohl včera krajský soudce Petr Neumann u libereckého soudu jen udiveně kroutit hlavou. To, když se pokusil vyzpovídat jednoho z hlavních svědků, bývalého partnera a pravděpodobně i otce zavražděného dítěte.

Ten se totiž přede všemi dušoval, že o ničem do poslední chvíle nevěděl a o pravé skutečnosti, včetně tragického činu, který žena spáchala, se dozvěděl až při výslechu na policii. Za jiných okolností by však právě on mohl být možná jediným, kdo by tragédii mohl případně i zabránit.

Údiv soudců i přísedících tak byl zcela na místě. Zejména, když další ze svědků, dcera příbuzných, u nichž Iveta Opršalová se svým partnerem nějaký čas přebývali v nájmu, potvrdila, že těhotenství obviněné nebylo možné si nevšimnout. Podle jejích slov bylo patrné již delší čas před porodem i přesto, že se jej snažila tajit.

Podle vyšetřovacího spisu, porodila Opršalová dítě porodila začátkem června loňského roku na trávě nedaleko koupaliště v Jablonném. Krátce poté dceru údajně usmrtila přikrytím dýchacích cest, zabalila ji do igelitové tašky a odnesla domů, kde tělo schovala ve skříňce v ložnici. O několik dní později byla mrtvolka po anonymním udání nalezena v kompostu na zahradě rodinného domku, kde obžalovaná se svým druhem žila.

Tento fakt současně přivedl k soudu jako svědka i otce jejího partnera, do jehož domku se dvojice později přestěhovala. Ten už neskrýval, že chování ženy mu bylo podezřelé. Zpočátku hlavně na základě postřehů z okolí: „Lidé začali poukazovat na to, že musí být těhotná, ale ona se stále vymlouvala, že tomu tak není,“ uvedl.

Balík s tělíčkem novorozence nakonec objevil jeho syn v ložnici jako zapáchající balík skládající se z několika igelitových vrstev. I přes silný zápach, ho však blíže nezkoumal, což byl další vyřčený fakt, jaký soudci přijali s očividnou nevolí: „Považoval jsem ho za pytel na odpadky. Viděl jsem v něm rezavé chlupy. Myslel jsem si, že je to mrtvý jezevčík,“ doplnil druh Opršalové, který záměnu odůvodňoval logickou úvahou. Jezevčík byl totiž pes Opršalové.

Balík nakonec tak, jak ho našel, zahrabal do hnojiště na území pozemku otcova domu. Jak nicméně uvedl, obžalovaná mu ani poté, co byla usvědčena policí, nikdy nesdělila, jak k usmrcení novorozence došlo. Od té doby se s ní navíc už ani neviděl a nikdy o této věci spolu nehovořili. Během líčení však zaujala i SMS zpráva, kterou měla Opršalová zaslat svému partnerovi na mobil s tím, že o činu ví jeho otec, který byl s touto informací u soudu konfrontován a kategoricky ji odmítl.

Jednání ve čtvrtek proto budou pokračovat výpověďmi soudních znalců.

Autor: Ivan Šiler

17.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Kraj představí úspěšné návrhy na přeměnu okolí budovy Krajského úřadu

Liberec – Přeměna a kultivace okolí budovy Krajského úřadu, možnost volného přístupu k řece Nise a prostor pro parkování, i to byla hodnotící kritéria soutěže, kterou vypsal Liberecký kraj.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení