V období adventu se lidé ještě více předhánějí v nakupování a výběru drahých dárků pro druhé než jindy v roce.

Problém ovšem nastává, když chtějí utrácet lidé, kteří mají velmi nízké nebo nulové příjmy. Ženou se tak do náruče novodobých lichvářů, kteří je pomocí nekalých praktik mohou připravit o veškerý majetek.

Podle analýzy poskytovatele nebankovních úvěrů před Vánocemi roste počet nezodpovědných žadatelů, kteří si chtějí půjčit i s rizikem, že se mohou dostat do dluhové spirály.

Lichvářské praktiky

• podpis směnky, rozhodčí doložky: lichváři tyto nástroje zneužívají s cílem dostat spotřebitele do exekuce

• půjčky jen do 5 000 korun: cílem je vyhnout se zákonu o spotřebitel- ském úvěru, který mimo jiné nařizuje uvádět RPSN

• přehnaný požadavek na zajištění: lichváři požadují za půjčku ve výši několika desítek tisíc korun zajištění v podobě nemovitosti (ručitele)

• registrační poplatek za posouzení žádosti

• manipulace s jistinou a úrokem

• postup při platební neschopnosti: lichváři si okamžitě účtují pokuty, úroky z prodlení a vzápětí následuje soud a exekuce

• půjčují každému, i nezaměstnaným či rizikovým klientům, bez ohledu na příjmy

„Od poloviny listopadu jsme zaznamenali více než dvacetiprocentní nárůst poptávky o půjčky. Současně však registrujeme vlnu nezodpovědných žadatelů. Přes 83 procent zájemců musíme odmítnout, protože by nebyli schopni dluh splatit. Naším přísným scoringem neprojdou, ale pro finanční predátory jsou snadným cílem," říká Juraj Orgoň, ředitel společnosti Kouzelná půjčka.

O Vánocích na nás více doléhá pocit, že se musíme druhým ukázat jen v tom nejlepším světle a že na ty všechny vymoženosti máme. „Posun vnímání vánočních svátků směrem od duchovních k materiálním hodnotám je v české společnosti evidentní. Život na dluh je současným národním fenoménem, ale touha po „dokonalých" Vánocích může k lichvářské půjčce dohnat i spotřebitele, kteří by si nikdy jindy peníze nepůjčili," tvrdí psycholog Pavel Rataj.

Na lidi více funguje reklama. Nejvíce zasaženi například televizní reklamou jsou rodiny s dětmi. „Zkoušeli jste se někdy dívat ráno nebo dopoledne na televizi, třeba na dětské programy? Každých pět minut je tam reklama na naprostou kravinu, která stojí od tisícovky výš. Jak mám pořád dětem vysvětlovat, že prostě na takové hračky nemáme?" stěžuje si Milada Hájková z Liberce.

Rodiče či prarodiče takto „zmanipulovaných" dětí reklamou se snaží na tyto hračky sehnat peníze. Často v nouzi hledají v inzerátech.

Seriózní poskytovatel nebankovní půjčky

• klient nepodepisuje žádnou směnku ani rozhodčí doložku

• půjčuje i částky nad 5 000 korun při první půjčce

• půjčka je bez zajištění

• klient předem žádný poplatek neplatí

• transparentně uvádí výši jistiny a příslušného úroku

• splatnost půjčky lze po dohodě prodloužit bez dalšího úročení dlužné částky a vysokých sankcí

• důkladně prověřuje bonitu žadatelů o úvěr, nepůjčuje lidem v exekuci nebo nezaměstnaným

Inzeráty s nábídkou rychlých nebankovních půjček působí dojmem, že není nic jednoduššího, než si chybějících pár tisíc korun půjčit. Podle analýzy společnosti Kouzelná půjčka je však podvodných až 80 procent nabídek nebankovních krátkodobých půjček na českém trhu. „Jde vlastně o léčku. Lichváři totiž ani nechtějí dlužné peníze zpátky, drobná půjčka do pěti tisíc korun představuje často jen způsob, jak se dostat k majetku dlužníka," vysvětluje Juraj Orgoň.

Jednoduchým vodítkem k odhalení lichváře je právě výše půjček do maximálně pět tisíc korun a inzertní slogany typu „půjčíme každému", „nenahlížíme do registru dlužníků", „bez prokazování příjmů" či „půjčujeme i problematickým klientům".

Život na dluh je současným národním fenoménem, ale touha po „dokonalých" Vánocích plných velmi drahých dárků, které jsme si všichni přáli v těch nejtajnějších snech, může k lichvářské půjčce dohnat i spotřebitele, kteří by si nikdy jindy peníze nepůjčili a se svými penězi hospodaří většinou velmi uvážlivě.