Kdyby si k pronásledování vybral loňský rok, asi by mu žádný postih nehrozil. Letos však již může jít přímo do vězení, a to kvůli novému zákonu o takzvaném stalkingu, jak se podobnému nebezpečnému pronásledování říká. Zákon vešel v platnost v první den roku 2010.

Mezi přečiny se počítá i zasílání různých výhružných SMS zpráv, e–mailů a nebo dopisů. I tak se provinil šestatřicetiletý muž z Českolipska. „Obtěžuje svou bývalou přítelkyni i jejího současného přítele. Pořád se snaží s nimi nějak osobně setkat a vyhrožuje, že jim fyzicky ublíží. Připravuje je tak o klid a soukromí,“ popsala případ pronásledování tisková mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Dále uvedla, že policisté případ stále ještě vyšetřují. Mimo jiné pak prověřují výhružné SMS, které muž své bývalé přítelkyni poslal.
Pokud se strážcům zákona podaří nashromáždit dostatek důkazů, může si jít žárlivý ex sednout až na rok do vězení.

Stalking: Neřešené pronásledování může skončit vraždou

Bojí se, že jí manžel usiluje o život

Na Semilsku prověřují místní policisté ještě horší obtěžování družky. Asi čtyřicetiletá žena se totiž bojí, že jí o život chce připravit její vlastní manžel. Podle tiskové mluvčí semilských policistů Soni Šídové jí manžel posílal výhružné textové zprávy tak dlouho, až se žena ocitla na pokraji zhroucení.

Zákon, který by postihoval nebezpečný stalking, až do počátku letošního roku chyběl v trestním zákoníku. Pokud pachatel svojí oběť pronásleduje se zbraní nebo mu v tom pomáhají komplici, mohou všichni skončit za mřížemi až na tři roky. Stejný je postih i v případě, že obětí je dítě či žena, která je těhotná.

Nebezpečné pronásledování je považováno za trestný čin kromě České republiky i v několika dalších zemích Evropské unie. Například v Rakousku hrozí pachatelům pobyt ve vězeňské cele od poloviny roku 2006, v Německu pak od prvního ledna roku 2007.