VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud potvrdil nároky dědičky rodu Walderode

Semily - Okresní soud v Semilech v pátek potvrdil nárok Johanny Kammerlanderové, dědičky po Karlu des Fours Walderode, na pozemky a nemovitosti, jejichž vrácení se léta domáhá. Na Semilsku si nárokuje mimo jiné hrad Hrubý Rohozec a okolní pozemky.

2.7.2011
SDÍLEJ:

Zámek Hrubý RohozecFoto: Jiří Berger

Za morální vítězství, jak uvedla ČTK, rozhodnutí označil její právní zástupce Roman Heyduk. Že by tím kauza skončila, ale nevěří, žalované strany se proti rozhodnutí podle něj odvolají. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci.

Walderode o rodový majetek přišel jako Němec na základě Benešových dekretů a spor se týkal i toho, zda se za druhé světové války proti československému státu neprovinil. Ivana Velíšková, která u soudu zastupovala například město Turnov a Národní památkový ústav (NPÚ) spravující Hrubý Rohozec, předložila na minulém jednání členský průkaz, který podle ní dokládal členství Walderodeho v Sudetoněmecké straně (SdP), což mělo prokázat, že nemá na vrácení majetku nárok.

Soudce Vít Záveský k tomu však nepřihlížel. Legitimnost nároku rodu Walderode je podle něj potvrzena tím, že Karlu Walderode bylo na počátku 90. let vráceno české občanství.

„Pokud bylo občanství vráceno, je tím vyřešena otázka, zda se provinil, či neprovinil a soudu nepřísluší to prověřovat,“ vysvětlil ve svém zdůvodnění soudce. Podle Velíškové je pravděpodobné, že se její klienti proti rozhodnutí odvolají.

Spor u semilského soudu byl veden proti 12 žalovaným. Jsou mezi nimi i podniky a sportovní organizace, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), Krajská správa silnic Libereckého kraje nebo Pozemkový fond České republiky.
Jejich právní zástupci v pátek před soudem shodně žádali zamítnutí žaloby, ale neuspěli. Soudce potvrdil nárok dědičky na většinu nemovitostí s výjimkou pozemků v Turnově-Daliměřicích, kde Kammerlanderová sama žalobu stáhla kvůli mimosoudnímu vyrovnání.

Walderodeho dědička chce vrátit zámky, lesy i polnosti. Majetek je i na Jablonecku.

Údaje související s restitučními spory bývalého šlechtického rodu Walderode, které se táhnou téměř 20 let:

- Potomek šlechtického rodu Karel Des Fours Walderode vznesl na počátku 90. let restituční nárok na rozsáhlý majetek rodu v severovýchodních Čechách. Jeho výši odborníci původně odhadovali na 3,5 miliardy korun, podle bývalého právníka rodiny Felixe Nevřely jde zhruba o majetek za 120 milionů korun.

- Vdova po Karlovi Des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová jako dědička usiluje o pozemky a budovy, které vlastní například Lesy České republiky, Národní památkový ústav nebo město Turnov. Jde především o zámek Hrubý Rohozec (na snímku Libora Jakubce), 300 hektarů lesa a pozemky u Turnova na Semilsku. Kammerlanderová podala celkem přes 20 žalob.

- Úspěch zaznamenala v roce 2008, kdy jí liberecký krajský soud přiznal čtvrt hektaru obecního lesa u Žďárku na Liberecku. Průlomový rozsudek následně potvrdil i Ústavní soud. Rozhodnutí může mít dopad i na ostatní majetkové spory. Les byl zkonfiskován stejným dekretem jako Hrubý Rohozec a ostatní budovy a pozemky.

- V pátek okresní soud v Semilech potvrdil nárok Kammerlanderové na pozemky a nemovitosti, jichž se domáhá. Na Semilsku si nárokuje mimo jiné Hrubý Rohozec a okolní pozemky. Soud jí potvrdil nárok na většinu nemovitostí s výjimkou pozemků v Turnově-Daliměřicích, kde Kammerlanderová žalobu stáhla kvůli mimosoudnímu vyrovnání.

- Kromě Hrubého Rohozce si dědička nárokuje renesanční zámek a velkostatek Dřínov na Kroměřížsku s lesy a polnostmi, zámeček a velkostatek Smržovka na Jablonecku, 300 hektarů lesa a další pozemky u Turnova na Semilsku (mimo jiné i Suché skály v Českém ráji), 3 600 hektarů půdy na Jablonecku, 360 hektarů lesů a polí jako součást dřínovského panství, nemovitost v Josefově Dolu na Jablonecku, dvůr ve Vrchoslavicích na Prostějovsku či statek v Srnově.

- Případ Walderode provázely od počátku spory o československé občanství hraběte a jeho spolupráci s nacisty. Walderode přišel jako občan německé národnosti o rodový majetek na základě Benešových dekretů bezprostředně po skončení druhé světové války. Vztahovaly se na osoby, jež se během ní provinily proti zájmům republiky.

- V roce 1947 úřady Walderodemu československé státní občanství vrátily. Zabraný majetek už ale nestihl získat nazpět, po komunistickém puči v únoru 1948 emigroval a o občanství znovu přišel. V roce 1992 Ministerstvo vnitra Walderodemu československé občanství opět vrátilo a šlechtic zažádal o vydání bývalého majetku svého rodu. Vzápětí se objevila svědectví, že během války spolupracoval s nacisty.
Bojoval ve Wehrmachtu a odpůrci vydání rodového majetku mu připisují i členství v Henleinově SDP. V roce 1993 dostal Walderode od Lesního závodu v Harrachově téměř 90 hektarů lesa u Turnova, o tři roky později ale Ministerstvo zemědělství rozhodnutí zrušilo.

Autor: ČTK

2.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
18

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Plukovník liberecké protichemické obrany Karel Navrátil, vojenský kaplan Petr Šabaka a ředitelka Českého červeného kříže Jablonec předávali medaile Dr. Janského bezpříspěvkovým dárcům krve v kapli jablonecké nemocnice.
62

FOTO: Vojáci děkovali dárcům krve

Při volbě prezidenta mohou rozhodovat i o hazardu

Jablonec n. N. – 4666 obyvatel Jablonce n. N. podepsalo petici za pořádání referenda o hazardu ve městě.

Liberec spustil smršť gólů v prodloužení, Jablonec doma otočil

Jablonec n. N., Liberec – Shodně splnili povinnost a postupují v tuzemském poháru dál. Jednoduché to ale nebylo.

Nedal přednost, na třech autech je škoda sto tisíc

Jablonec n. N. – V sobotu kolem třetí hodiny odpoledne vyjížděl od obchodní zóny na ulici Želivského řidič ve voze VW Passat.

Králem střelců je letos liberecký Karel Krátký

Jenišovice - Skutečným pistolovým králem střelců se stal v sobotu Karel Krátký z Liberce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení