VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tyran dostal za trýznění těhotné osmnáct let

Liberec – Na místě se proti rozsudku odvolal. Za surové týrání mu přitom hrozilo až doživotí.

21.4.2010
SDÍLEJ:

OBŽALOVANÝ RASTISLAV DUNKA svou vinu popírá. Foto: Deník/ Martin Bergman

Pobyt ve vězení s ostrahou v délce trvání osmnácti let. Takový verdikt vynesla v úterý předsedkyně senátu liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem Olga Fričová.

Za mříže by si měl jít sednout Rastislav Dunka, tyran, který brutálně trýznil svou těhotnou družku. Mimo to pak je součástí rozhodnutí soudu i Dunkovo vyhoštění na Slovensko, odkud pochází. Zároveň je podle rozsudku povinen zaplatit i více jak stotisícovou škodu Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Rozsudek však nenabyl právní moci. Obžalovaný se na místě odvolal. Přitom mu podle trestního zákoníku za surové týrání, opakovaný pokus o vraždu a šíření nakažlivé choroby hrozí až doživotní trest.

A co měl Rastislav Dunka podle obžaloby své těhotné družce dělat? Nutil ji klečet, naváděl, aby skočila z okna, opakovaně jí zasazoval údery do hlavy, nutil ji ležet ve vaně napuštěné ledovou vodou po okraj, pokusit se ji utopit ať už ponořováním hlavy pod vodu nebo trhnutím za nohy. Tloukl ji do hlavy, až tekla krev.

Napoprvé jí ještě Dunka zavolal lékařskou pomoc. „Předtím ji však ještě donutil spolknout chuchvalec vlasů a zlatý přívěšek ve tvaru srdíčka s průměrem 1,5 centimetru,“ stojí v obžalobě.

O měsíc později však udeřil znovu. „Dodělám, co jsem chtěl, a klidně si za to patnáct let odsedím,“ měl údajně prohlásit Rastislav Dunka, píše se dále v obžalobě.
A pak opakoval znovu přinucené ležení ve vaně s ledovou vodou, hlavu ji rozrazil o topení, nutil vypít půl litru šamponu. Nutil svého bratra, aby na ní vykonal soulož, ten to však odmítl. Poručil jí, aby roztáhla nohy a kopal ji botaskou do přirození, břicha a nohy. Ani to mu však nestačilo.

„Vyšel s poškozenou z bytu, táhl ji za mikinu po zádech po schodech a mezi 3. a 4. patrem otevřel okno, uchopil ji za paže a nechal ji viset ven,“ pokračuje obžaloba.

Jako jasný pokus o vraždu vidí obžaloba vrchol, který přišel nakonec. Rastislav Dunka měl vzít třiceticentimetrový nůž a dvakrát jej zabodnout poškozené do zad, přičemž ji zachránilo jen to, že se nůž zarazil o kost.

Žena byla pouhý krůček od smrti

Žena po vyhledání lékařské pomoci již byla na pokraji smrti. Po příchodu do nemocnice se totiž u ní rozvíjel šok z vykrvácení.
A to vše kvůli žárlivosti. Obžalovaný svou vinu z dvojnásobného pokusu o vraždu popírá. Argumentuje tím, že kdyby jí něco takového prováděl, žena by útoky nemohla přežít. Přiznává jen bití družky.

Dunkova obhájkyně ve své závěrečné řeči navrhovala soudu překvalifikovat obvinění na trestný čin ublížení na zdraví a šíření nakažlivé choroby.
Požadovala také Dunkovo propuštění z vazby. Poukazovala na rozpory ve výpovědích jeho družky. Soudkyně však uvedla, že se drobné odchylky dají pochopit.
„Teprve až poté, co byl obžalovaný vzat do vazby, začala vypovídat podle pravdy. Předtím měla strach, že ji stále může ublížit,“ podotkla.

„O těchto věcech nelze pochybovat, výpovědi podporují i znalecké posudky. Navíc je třeba vzít ohled na to, že obžalovaný ohrožoval dokonce dva lidské životy a jen zázrakem přežila jeho družka i dítě. K některým věcem se sice doznal, ale jedná se jen o nepatrnou část obžaloby,“ odůvodnila rozsudek soudkyně.
Muž, pocházející z romské osady, ve slovenských věznicích pobýval za znásilnění, krádeže, loupež a vydírání.

V České Lípě žil se svou družkou a se třemi dětmi v bytě 1+1. Nastěhovali se k nim však další jeho příbuzní. Ve dvou místnostech se jich tísnilo někdy i okolo deseti. Devětadvacetiletý svalnatý muž vinu popíral. Znalci označili Dunku za agresivního, primitivního a společensky tupého člověka s lehkou mentální retardací a se zlobným afektem.

21.4.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jeden z největších a především nejrozsáhlejších festivalů v Českém ráji startuje již zanedlouho. V pátek 30. června otevře hudební a divadelní Sedmihorské léto své brány a odstartuje nejen svůj osmý ročník, ale také prázdninové měsíce divadelním představe
5

Festival pod Troskami vrcholí hvězdnými jmény

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kanadská zkouška. Volejbalisté v Jablonci ladí formu před ME

Jablonec n. N. - Český výběr kouče Michala Nekoly se na severu Čech připravuje na mistrovství Evropy.

KRÁTCE z Jablonecka: Přečtěte si stručný přehled

Jablonecko – Nový asistent kriminality, knížku si nyní nevypůjčíte či pes se v hypermarketu nechtěl nechat chytit, už je doma.

Do kraje přivezl přes kilo pervitinu

Liberecký kraj – Krajský TOXI tým za asistence polských kolegů zadžel muže, který z Polska do Libereckého kraje dovezl celkem kilo a půl pervitinu.

Podvodníci zaplavují sociální sítě

Liberecký kraj – Policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení