A nadšence neodradilo ani mlhavé počasí s deštěm, jak můžete vidět na obrázku z Tanvaldského Špičáku.

Skiareály a sjezdovky na Jablonecku už sice přešly na vedlejší sezonu, jenže sněhu je ve velkých střediscích stále dost a na mnoha místech se pravděpodobně bude lyžovat ještě o příštím víkendu.

Bližší informace o konci sezony přineseme během tohoto týdne.

Zima skončila pro lyžaře aprílovým počasím

Aprílové počasí provázelo poslední den letošní zimy v horských střediscích Libereckého kraje.
Slunce se střídalo s deštěm a teploty se pohybovaly vysoko nad nulou. Sněhu však leží na sjezdovkách stále hodně a na většině z nich se lyžuje bez přestávky zhruba tři měsíce. Představitelé sportovních areálů řekli, že letošní sezonu považují za průměrnou až velmi dobrou.

Začátek zimy

„Na začátku zimy bylo málo přírodního sněhu a výroba technického nás stála hodně peněz,“ uvedla mluvčí společnosti Spartak Rokytnice nad Jizerou Renata Žalská. Středisko pod Lysou horou je největší v Libereckém kraji. Dlouhou lanovku na Lysou horu však Spartak kvůli nedostatku přírodního sněhu spustil až 28. prosince a přišel o miliony korun.

„V polovině ledna napadlo konečně více přírodního sněhu. Nejlepší podmínky pro lyžování jsme nabízeli v březnu. Navzdory oblevě v posledních dnech pokrývá sjezdovky stále zhruba metr sněhu a doufáme, že vydrží až do Velikonoc,“ dodala Žalská.

V sobotu dopoledne brázdilo Lysou horu okolo 1500 sjezdařů. Do 10 hodin měli polojasno, pak se zatáhlo a pršelo, ale odpoledne déšť ustal. Teplota vystoupila k deseti stupňům Celsia.

Také v Kořenově – Rejdicích si příprava sjezdovek na začátku zimy vyžádala vysoké náklady. „Na snowboardový park jsme potřebovali hodně technického sněhu. Přírodní sníh nám v listopadu i v prosinci chyběl. Letošní zimu ale hodnotíme jako slušnou,“ prohlásil majitel rejdického areálu Martin Martínek.

Na Ještědu se letos lyžaři postarali o největší návštěvnost v historii zdejšího areálu. „Zatím se jich u nás vystřídalo přes 110 tisíc. Končíme 31. března a pravděpodobně se dostaneme až na 120 tisíc. V sobotu v areálu lyžovalo přibližně 800 lidí,“ řekl vedoucí ještědského střediska Jakub Čeřovský.

V Liberci zůstal po loňském mistrovství světa v lyžování moderní zasněžovací systém a první velké sjezdovky se díky němu otevřely ještě před vánočními svátky.

Technický sníh

Technický sníh zachránil v zimě 2009 – 2010 také běžkařskou Jizerskou magistrálu. „Ve spolupráci s pořadateli Jizerské padesátky jsme ho dělali na stadionu v Bedřichově a rozváželi na tratě. Stopy vydržely i štědrodenní a předsilvestrovskou oblevu. Od druhé poloviny ledna se podmínky vylepšily, začalo konečně více sněžit,“ konstatovala ředitelka Jizerské o.p.s. Milena Jelínková.

S úpravou magistrály počítá Jizerská o.p.s. až do 13. dubna – pokud na ní ovšem zůstane sníh. „Je velmi těžké sehnat peníze na kvalitní přípravu tratí. Těší nás, že nám přispívají i sami běžkaři. Od jednoho z nich jsme dostali tisíc korun – prý jako odměnu za to, že si letos na magistrále výborně zalyžoval,“ řekla Milena Jelínková.