VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Liberečtí chemici sledovali únik radiace

Liberecký kraj /HLASUJTE/ - Je časně ráno. Hodnota radiačního měření na všech šestnácti měřících bodech vysoko přesahuje povolené hodnoty. Je kontaktován Státní úřad pro jadernou bezpečnost a vyhlášen poplach. Naštěstí jen simulovaný. Liberečtí chemici cvičili pro případ jaderné havárie.

6.4.2017
SDÍLEJ:

Měření radiace v terénu z vozidlaFoto: Armáda ČR

INDEX DENÍKUpohledem kraje

19%

Jen podle 18,7 procent panelistů Deníku z Libereckého kraje je vláda schopna postarat se o obranyschopnost naší země. O opaku je přesvědčeno  81,3 procent dotázaných. Odpovídalo 38 lidí.

Liberečtí specialisté zahajují průzkum a zkoumají aktuální radiační situaci. I když jde o cvičení, vše vypadá, jako kdyby šlo o skutečnou aktivaci pohotovostních složek.

Na určenou trasu měření vyjíždí i Státní ústav radiační ochrany. Posádka vozu po celou dobu nepřetržitě monitoruje míru radiace a získaná data předává dále ke zpracování.

Ve speciálním voze mají liberečtí chemici k dispozici několik přístrojů na radiační a chemický průzkum, jeden z nich je zapůjčený právě od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „Přístroj měří celou trasu, poté se data stažená z přístroje odesílají dozorčímu," vysvětluje jeden z vojáků.

Liberečtí chemici drží hotovost pro Temelín a Dukovany, sklady jaderného odpadu, úložiště vyhořelého paliva, zdravotnická zařízení, výzkumné a školní reaktory a také při přírodních katastrofách, kdyby se do vzduchu dostala radiace. Nácvik byl ukončen v odpoledních hodinách a míra odezvy, profesionality a především pak rychlosti aktivace dokázala špičkovou, profesionální práci všech zapojených složek.

„Nácvik byl skvěle koordinován, během celého dne nenastala žádná komplikace a celkově mohu poděkovat všem zapojeným složkám za výbornou spolupráci," zhodnotil  nadporučík Jiří Komárek.

Mnohonárodní síly

Ilustrační fotoJen pět dnů po cvičném poplachu odstartovalo zvláštní nařízení Armády ČR další cvičnou aktivaci. Tentokrát zesílené protichemické roty Sil velmi rychlé reakce NATO.  Právě čeští chemici stojí letos v čele mnohonárodní protichemické jednotky NATO. „Skoro dvě stě vojáků muselo přerušit svůj víkendový program a hlásit se v kasárnách," popsal cvičení mluvčí 31. pluku radiační a chemické ochrany, kapitán Jakub Šimíček. Jádro jednotky tvoří liberečtí chemici, kteří jsou posíleni o vojáky ze 74. lehkého motorizovaného praporu v Bučovicích, 14. pluku logistické podpory v Pardubicích, 15. ženijního pluku v Bechyni a Centra operačně taktických systémů velení a řízení z Lipníku nad Bečvou. Úkol splnili na jedničku, což ocenil i velitel pozemních sil AČR generálmajor Štefan Kaleta.

Liberečtí chemici však nezahálejí ani v době míru. Ve spolupráci s policií, hasiči a záchranáři pomáhají například při živelných katastrofách. Příkladem byly nedávné povodně, kdy armáda vyslala na pomoc jak muže, tak těžkou techniku, ale třeba i zdravotníky.

ANKETA: Zaručují vládní opatření dostatečnou obranyschopnost?

Michael CanovMichael Canov
senátor a starosta Chrastavy, 56 let
V žádném případě. Naopak se obávám, že naše země vůbec není obranyschopná. Jako zásadní a potřebné řešení vidím zvýšení výdajů na obranu ve výši 2 % (tak, jak jsme teoreticky povinni dle NATO, ale nedodržujeme tento požadavek).

František GáborFrantišek Gábor
válečný veterán, člen zastupitelstva SM Liberec, 47 let
Pokud jde o naši bezpečnost v oblasti ohrožení terorismem, zde se jedná
především o práci tajných služeb. Osobně si myslím, že dělají dobrou práci.
Naproti tomu Armáda České republiky  potřebuje navýšit finanční prostředky
na slibované 2 % HDP. Tyto peníze se musí naučit resort obrany efektivně a
smysluplně čerpat. Každá zbraň je dobrá pouze tak, jak je dobrý voják, který ji ovládá. Armáda si musí uvědomit, že dobrý voják je stejně důležitý, jako kvalitní výzbroj, výstroj a vybavení. Protože jenom s dobrými vojáky budeme mít armádu odvážnou a připravenou k boji.

Ladislav SmejkalLadislav Smejkal
historik Vlastivědného muzea a galerie Česká Lípa, 70 let
Peníze mohou zaručit po zuby vyzbrojenou brannou moc, ale ta vůbec nemusí být úspěšná, když chybí odhodlání vlast bránit a panuje nedůvěra mezi spojenci. Vzájemnému vědomí odpovědnosti za domov a svět je třeba věnovat nejvíce pozornosti.

Miloš KrčmářMiloš Krčmář
ředitel Národního památkového ústavu, úop Liberec, Jablonec nad Nisou, 45 let
V současné době vládní opatření nejsou dostatečná pro naši obranyschopnost. Výdaje na obranu jsou dlouhodobě nižší než je potřeba a armáda disponuje sice kvalitními jednotkami, ale pouze se specifickou účinností v rámci NATO.

Autor: Redakce

Zaručují vládní opatření dostatečnou obranyschopnost?

82%
NE
18%
ANO

Hlasovalo: 11

6.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dita Anderová (vpravo) z Centra denních služeb v Jablonci a tamní vedoucí Petra Pilná

Dita přivezla z olympijských her v Grazu tři medaile

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Otvíračka Liščí boudy Kristiánov je za dveřmi

Jablonecko /ROZHOVOR/ - Do krásy se po nákladné rekonstrukci vyloupl poslední dochovaný objekt kdysi slavné sklářské osady ležící hluboko v Jizerských horách. Na Kristiánově chystají na otevření.

Začarovaná křižovatka v Jablonci, policisté by tu mohli sloužit nonstop

Jablonec n. N. – /GALERIE/ Dopravní policisté vyšetřují střet tří vozidel, který se stal kolem půl desáté ráno. Dvaatřicetiletý řidič osobního vozidla značky Honda Civic projížděl po silnici I/14 po Liberecké ulici směrem k centru města.

Už za dva roky by mělo autobusové nádraží dostat novou podobu

Liberec - /GALERIE/ Tolik očekávaný výsledek architektonické soutěže na odbavovací halu a parkovací dům je na světě.

Holky se rvaly, až vlasy lítaly. Padaly i facky a další krátké krimi zprávy

Jablonec n. N. – V Jablonci je rušno. Mladá žena chtěla spáchat sebevraždu, muže bili a kopali do hlavy, hoky se zase nepohodly a tahaly se za vlasy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies