Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) zvítězila převahou zhruba čtyř procent v Libereckém kraji ve volbách do krajského zastupitelstva. Porazila po osm let vládnoucí ODS. „Z výsledků jsme nadšeni. Vyhráli jsme absolutně neočekávaně,“ reagoval na vítězství své strany lídr ČSSD pro Liberecký kraj Stanislav Eichler. ČSSD tak získala patnáct mandátů v zastupitelstvu kraje, hlasy získala od 26,79 procent voličů.

Jednička kandidátky sociálních demokratů Stanislav Eichler má v úmyslu získat historicky první post hejtmana pro ČSSD. O případné koalici se již začalo vyjednávat. Už nyní je jasné, že se rozhodně nebude opakovat koalice ODS a ČSSD. Sociální demokraté totiž před zahájením voleb v Libereckém kraji vydali prohlášení, v němž uvedli, že do koalice s ODS nepůjdou.

ODS přitom vybojovala ve volbách druhý nejvyšší počet mandátů v zastupitelstvu, a to dvanáct. Získala 22,50 procent platných hlasů (12 mandátů). Pro občanské demokraty jde o velkou porážku. Získali nejméně platných hlasů ze všech voleb do krajských zastupitelstev konaných v Libereckém kraji. Letos v Libereckém kraji přitom byla nejvyšší účast vůbec, konkrétně 38,07 %. „Pro nás je to bezesporu zklamání, že jsme nedokázali zvítězit, zvláště nad sociální demokracií v našem kraji. Samozřejmě trošku taháme za kratší konec, pro nás je trochu škoda, že voliči uvěřili slibům, které se netýkaly krajských voleb,“ okomentoval výsledek lídr ODS v kraji Radim Zika.

Třetí příčku obsadila Komunistická strana Čech a Moravy ziskem 13,89 procent (8 křesel). Svůj volební výsledek KSČM nepovažuje za přílišný úspěch. „Trošičku nás obecně překvapil výsledek voleb, a to v celostátním i krajském měřítku. Jako strana jsme asi nedokázali voličům jasně vysvětlit naše představy, proto jsme přišli o dva mandáty,“ poznamenal lídr KSČM Miloš Tita.

Právě Starostové pro Liberecký kraj (SLK) komunistům doslova dýchali na záda. Nakonec skončili čtvrtí se ziskem 13,78 procent a získali sedm křesel v zastupitelstvu. „Jsem spokojen s tím, že jsme jako nové politické uskupení získali necelých čtrnáct procent hlasů a věřím, že se nám těch čtrnáct procent hlasů podaří přetavit v nějaký rozumný konečný výsledek,“ okomentoval volební úspěch hnutí SLK jeho lídr Martin Půta. Tři místa v zastupitelstvu kraje vybojovala ještě Strana pro otevřenou společnost se ziskem 6,12 % hlasů. Ti jsou z výsledku spíše zklamaní.
„Očekávali jsme víc. Ukázalo se, že lidé šli spíše za jmény,“ uvedla Lidie Vajnerová za Stranu pro otevřenou společnost.

Šéfové poražených stran neodstoupí
Den, kdy se modrá mění v oranžovou. Tak lze nazvat sobotu, během níž výsledky krajských voleb a prvního kola těch senátních přemalovaly politickou mapu v Česku. ODS přišla o dvanáct hejtmanů, lidovci o jednoho. Ve všech regionech zvítězili kandidáti ČSSD, nejdrtivěji v Moravskoslezském kraji, kde sociálnědemokratický lídr Jaroslav Palas převálcoval populárního Evžena Tošenovského. Sociálním demokratům výrazně pomohlo, že k urnám letos přišlo nebývale hodně lidí. Krajských voleb se zúčastnilo 40,3 procenta občanů. Nejvíc jich odevzdalo hlas na Vysočině (44,88 %), nejméně v Karlovarském kraji (35,01 %).

„Krajské hlasování mělo charakter většinových voleb, ODS rezignovala na celostátní témata, která nastolili sociální demokraté, což byla chyba. Nedokázali jsme prodat náš program,“ zhodnotil prohru předseda ODS a premiér Mirek Topolánek. Odstoupit však nehodlá on ani další neúspěšní šéfové koaličních stran, lidovec Jiří Čunek a zelený Martin Bursík. Všichni naopak věří, že vládní reformy dotáhnou do konce. To ale odmítá předseda ČSSD Jiří Paroubek: „Tato vláda zklamala, nemá důvěru lidí a měla by co nejdříve odejít,“ řekl v neděli.
Zda svůj úspěch dotáhnou socialisté do konce, ukáže nejen středeční hlasování o nedůvěře vládě, ale také druhé kolo senátních voleb.



Ve volbách ztratily podporu i menší strany
Zabodovat v Libereckém kraji se nepodařilo opět vládním stranám, Straně zelených ani křesťanským demokratům. Voliči dali stranám v Libereckém kraji tím, jak volili, vysvědčení za jejich působení v uplynulém období. Pro některé bylo příznivé, jiné naopak doslova vyhořely. Velkou porážku zaznamenala v Libereckém kraji, ale i v celé republice Občanská demokratická strana (ODS). Příznivě však nedopadly ani další strany.

Tvrdě dopadly výsledky voleb například pro Stranu zelených (SZ), která měla velké ambice zasednout v zastupitelstvu Libereckého kraje. nepovedlo se jí to, stejně jako před čtyřmi roky. Letos sice měla větší skóre (4,94 %), avšak na obsazení místa v zastupitelstvu to nestačilo. Podle vyjádření šéfa SZ v Libereckém kraji Jana Korytáře je špatný výsledek konečný důsledek neférových metod, které do strany zelených přinesl Martin Bursík.

„Co si o tom myslí voliči, je nyní snad již zřejmé i těm, které zaslepily optimistické předvolební odhady preferencí. Vzhledem k tomu, že jsme kraj, který dosáhl jednoznačně nejlepšího výsledku, bude pro Martina Bursíka obtížné vysvětlit, jak je možné, že krajská organizace, která odmítá jeho koncept a styl politiky, získala u voličů nejlepší výsledek ze všech krajů,“ prohlásil mimo jiné ve vyjádření k výsledků voleb v kraji Jan Korytář.

Příliš nadšeni z výsledku nejsou ani ve Straně pro otevřenou společnost (SOS). „Zase tak velký úspěch ve výsledcích neshledáváme. Lidé šli zřejmě za jmény, což dokazuje i fakt, že za Starosty pro Liberecký kraj byli zvoleni dva kandidáti, kteří dříve byli za SOS,“ poznamenala jednička z kandidátky SOS Lidie Vajnerová. SOS v letošních volbách vybojovala tři křesla, před čtyřmi lety jich získala sedm.

V Libereckém kraji příliš neoslovuje voliče ani další vládní strana KDU – ČSL. Před čtyřmi lety získala 4, 32 procent hlasů. Letos bylo její skóre ještě horší. Tentokrát křesťanští demokraté kandidovali v Koalici pro Liberecký kraj, společně s SNK Evropští demokraté. Dohromady dostala 4 984 hlasů, což představuje 3,84 procent.

Oslabili komunisté i občanští demokraté
Méně křesel než v minulých krajských volbách má tentokrát i Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM). Původně jich měla deset, nyní obsadí osm míst. „Asi jsme nedokázali vysvětlit voličům jasně naše představy, proto jsme přišli o dva hlasy,“ poznamenal Miloš Tita za KSČM.

O deset hlasů slabší bude v nadcházejících čtyřech letech při hlasování zastupitelstva Libereckého kraje Občanská demokratická strana (ODS). Letos občanští demokraté utržili co do počtu získaných mandátů největší porážku. Zatímco v roce 2000 obsadila třináct křesel, o čtyři roky později jich už získala 22, avšak tentokrát obsadí pouze dvanáct židlí. „Získali jsme dvanáct mandátů. Není to to, co jsme chtěli, ale není to také mandátů úplně málo.

Pokud budeme v opozici, tak nás bude vidět, ale budeme hlavně slyšet, protože ti lidé, kteří se tam dostali, byli v krajské nebo komunální politice čtyři nebo osm let a určitě mají co říci. Možná narozdíl o těch, kteří budou dneska vládnout,“ shrnul budoucí směr ODS její lídr Radim Zika.

Ve volbách v Libereckém kraji letos bylo odevzdáno 129 668 platných hlasů, účast se vyšplhala na 38,08 procent. Oproti volbám v roce 2004 je to vyšší počet. Tehdy volilo 30,83 procent voličů.