Pryč s botičkami! To před posledními i předposledními komunálními volbami hlásali hlavně opoziční politici. Zrušit je se ale dosud nikomu nepodařilo. Až nyní.

Vedení města Liberce včera oznámilo, že od ledna příštího roku tomuto způsobu mechanického zadržení vozidla, jehož řidič špatně zaparkoval, odzvoní.

Botičky by sice jako ozdoby parkujících aut měly brzy zmizet, leč ne úplně. Město si je ponechá jako prostředek, jímž bude trestat řidiče, kteří pravidla odstavování vozidel opakovaně ignorují.

“Botiček nasazujeme stále méně. Řidiči se naučili respektovat parkovací systém. Zrušením botiček chceme vyjít vstříc těm slušnějším motoristům, kteří poruší pravidla výjimečně,“ vysvětlil primátor Jiří Kittner (ODS).

Doposud kroužívaly po parkovištích bílé pick–upy, v nichž jezdil jeden liberecký strážník a jeden pracovník kladenské firmy Activ, jež spravuje ve městě parkovací automaty, vybírá peníze z nich a kontroluje zaparkovaná vozidla.

Z pokutování motoristů od ledna firma Activ vypadne. To, zda v placených zónách motoristé za odstavení vozidla platí příslušný poplatek a současně i třeba to, jestli nestojí vůz na místě pro rezidenty nebo invalidy, budou kontrolovat jen městští policisté.

„Smyslem parkovacího systému není šikanovat řidiče, a ani vydělávat na represích,“ připomněl primátor.

Botičky má nahradit výzva za stěračem

Město bude muset k zavedení nového principu kontroly parkujících aut koupit nový softwarový systém. V budoucnu pak prověřování vozidel bude vypadat tak, že hlídka strážníků v počítači podle SPZ auta zkontroluje, jestli motorista nedluží magistrátu pokutu za špatné parkování a jestli se tohoto prohřešku nedopouští opakovaně.

„Řidič dostane od policistů za stěrač lístek, výzvu, aby se dostavil na policii svůj prohřešek vyřešit,“ upřesnil Jiří Kittner. Jestliže řidič přijde na policii vyřešit pokutu rychle, bude se pak od jeho dobré snahy odvíjet i výše pokuty.

„Výše pokuty bude záležet na přístupu motoristy i na tom, jestli není delikventem,“ připomněl Jiří Kittner.

„Když se motorista na výzvu vykašle a na policii se nedostaví, bude zanesen do systému jako delikvent. A při příštím přestupku dostane botičku. Nasazení boty bude až posledním trestem,“ dodal.

Doposud mohl řidič dostat za nasazenou botičku pokutu do výše 1000 korun, obvyklá taxa byla 300 korun. K tomu platil 300 korun jako manipulační poplatek, tedy za nasazení a sundání botičky.

Od ledna tento manipulační poplatek hradit nebude.