VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bozkovské jeskyně slaví objevení

BOZKOV - Byly zde, když po Zemi chodili dinosauři. A budou zde i za tisíce let dávno po lidstvu. Temné a nesmrtelné. Bozkovské dolomitové jeskyně. Jejich život kopíruje historii planety Země. Objeveny však byly „teprve“ před šedesáti lety.

9.11.2007
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: archiv

A zůstaly by našim očím i nadále skryty, kdyby do všeho nezasáhla náhoda. V roce 1947 se při odstřelu horniny v lomu Na Vápenci v zemi objevila podivná puklina. Neboť s existencí jeskyní zde nikdo ani v nejbláznivějších snech nepočítal, první nesmělé krůčky do podzemí učinili amatéři.
Takhle na jeden z vůbec prvních vstupů do podzemí vzpomíná Ferry Fediuk, tehdy student geologie.
„Když jsem se tenkrát vysoukal vstupním otvorem zpět na povrch, stál na kraji lomu nějaký místní strejda a zahalekal na mě: „Tak co, mladej, jaký to tam je?“ Odpověděl jsem mu: „Pěkný, ale krátký.“ A on na to: „To nic, to je jen začátek. Tenhle kopec je děravej jako ementál,“ vzpomíná na dobrodružství budoucí učitel na přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity v Praze.
Na dlouho to však byl vstup první. Na řadu přicházela kolektivizace a znárodňování. „Díra“ v zemi tak zůstala až do roku 1954 bez většího zájmu. Teprve pak začali na místě kutat místní Bozkováci a mezi nimi i tehdejší předseda MNV Josef Kurfiřt. Tomu lze přičíst asi největší zásluhu na probuzení zájmu o podzemí.
Touha objevit neodkryté prostory byla tak silná, že se v roce 1957 podařilo proniknout hlouběji do podzemí. Objevili to, v co nikdo nedoufal – spleť chodeb s krápníkovou výzdobou. Tehdy už bylo jasné. Jeskyně byly objeveny i pro širokou veřejnost.
Věci pak dostaly rychlý spád. V roce 1957 ještě stihli objevit největší magnet jeskyní – Jezerní dóm. To už ale objevitelská horečka zachvátila snad celý Bozkov. Kopat chodili úředníci, studenti, ale i místní zemědělci. Takto humorně na průzkum jeskyní vzpomíná Josef Kurfiřt.
„Bozkováci místo na Akci Z chodili do jeskyní. Okresní tajemník strany z toho byl nesvůj: „A co družstvo, soudruzi, na to nezapomínáte?“
Průzkum podzemí, výkopy, stavební práce a odčerpávání vody vedlo k tomu, že v roce 1961 bylo jisté, že jeskyně je třeba zpřístupnit. Nastalo předlouhé období leštění klik u dveří u příslušných úřadů.
Nemožné se však podařilo. V roce 1968 skončily přístupové práce, aby se o rok později Bozkovské dolomitové jeskyně slavnostně otevřely dychtivé veřejnosti a návštěvníkům. Těch v prvním roce do jeskyní zavítalo neuvěřitelných sto tisíc. Do roku 2006 jeskyněmi prošlo již dva miliony lidí. A zájem ani dnes neutuchá. S otevřením hranic po roce 1989 do Bozkova proudí davy turistů z Německa, Holandska nebo Rakouska.
V nadsázce by se dalo říci, že ta nejlepší léta na Bozkovské jeskyně teprve čekají. Jejich ochrana je na nejlepší úrovni, daří se i opravy a rekonstrukce mobiliáře.
Objev a první průzkum jeskyní před mnoha lety, tak jak ho prožili geologové, studenti, nadšenci a amatéři, navždy zůstane součástí historie malebné obce Bozkov a jeho jeskyní, jediných zpřístupněných dolomitových jeskyní v ČR. Přejme jim, ať do tmy jejich ticha odkapává uhličitá voda ještě nejmíň milion let.

9.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Kraj představí úspěšné návrhy na přeměnu okolí budovy Krajského úřadu

Liberec – Přeměna a kultivace okolí budovy Krajského úřadu, možnost volného přístupu k řece Nise a prostor pro parkování, i to byla hodnotící kritéria soutěže, kterou vypsal Liberecký kraj.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení