VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budete víc na očích, vzkazuje policie riskujícím chodcům

Jablonecko – Je to jen pár měsíců, co jsme informovali o tom, že v případech střetů chodce s autem, je dost často na vině sám chodec. Nedávná policejní akce jasně ukázala proč. Řada chodců se má zřejmě za nesmrtelné, protože přebíhání silnice na červenou nebo mimo přechod je na Jablonecku zcela běžný obrázek. Podle policistů jde o alarmující věc a podobné akce se proto budou opakovat častěji.

11.5.2011 4
SDÍLEJ:

Místo bývalého přechodu v ulici Uhelná. Lidé stále přecházejí, i když vzniklo zábradlí.Foto: Foto Deník/ Martin Bergman

„Je nutné, aby se dosáhlo alespoň částečného zlepšení chování všech účastníků silničního provozu,“ komentovala mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.
Důvody jsou jasné. Chodci jsou neukáznění a mnozí nerespektují ani ta nejzákladnější pravidla. Při pátečních kontrolách si pokutu vysloužilo hned čtrnáct z nich.

Červená… Nevadí, to stihnem!

„Je to skutečně ohromující číslo. Provinilci přecházeli na přechodech pro chodce na červenou nebo přebíhali silnici mimo vyznačené místo,“ líčí Ludmila Knopová s tím, že lidé zřejmě zapomínají na základní pravidla silničního provozu.
„Chodec je povinen přecházet silnici na místech k tomu určených. Pokud je v blízkosti do padesáti metrů přechod, je povinností chodce ho využít,“ připomněla.
Prohřešky stály v pátek chodce v součtu 2 600 korun. A to ještě byli policisté shovívaví, protože každému provinilci mohou udělit pokutu do výše dvou tisíc korun.
Podstatnější je ale to, že chodci při přebíhání silnice mimo přechod nebo při přecházení na červenou riskují své životy. Stačí špatně odhadnout vzdálenost vozidla a svoje síly. A to se stává častěji, než byste asi řekli. Ze statistik střetů aut s chodci na Jablonecku za poslední roky totiž jasně vyplývá, že za každou třetí až čtvrtou srážku může chodec.
„Občané mimo jiné musí mít na paměti, že neexistuje absolutní přednost chodců na přechodech. Vždy je proto dobré před vstupem na přechod navázat oční kontakt s řidičem přijíždějícího vozidla, aby chodec věděl, že bude moci bezpečně přejít,“ poznamenala jablonecká policejní mluvčí.

Lidé jsou často nepoučitelní

Svědčí o tom dlouho trvající problémy s chodci v Mostecké ulici v Jablonci, před kruhovým objezdem v ulici 5. května. V úseku mostu přes Nisu tady býval přechod pro chodce, který se před časem zrušil. Zmizelo svislé značení a po tom vodorovném jsou tu už jen vybledlé stopy. Chodci ale přechod stále bez okolků využívali. A zmatení řidiči zastavovali. Před nedávnem se proto před vstupem na přechod objevila zátarasa v podobě zábradlí.
„Jezdím tudy pravidelně do práce a donedávna jsem jen kroutil hlavou a zastavoval, ale před pár dny už jsem to nevydržel, stáhl okénko a začal na přecházející lidi křičet, ať si jdou na přechod, že tady žádný není. A mají to přitom jen pár metrů. Tohle je opravdu nebezpečné,“ rozčiluje se sedmatřicetile­tý Honza.
A co si myslí o malém zábradlí? „Taková zátarasa už je, s prominutím, skutečně pro blbce, tak snad už bude klid,“ dodává řidič.
Jenže praxe je jiná a přechází tady kdo chce, jak chce, jak jsme se včera sami přesvědčili. To, že je to hlavně o lidech, dokladuje jen pár metrů vzdálené místo v téže ulici, na křižovatce s Podhorskou. Na výjezdu z bloku budov v Podhorské tady byl loni instalován přikázaný směr jízdy vpravo ke kruhovému objezdu. Řidiči ale značení nerespektovali a v ulici se dál tvořily kolony. I tam muselo dojít k výraznějšímu zásahu, kterým byla instalace plastových bloků, které řidiče navádějí správným směrem. Praxe? Spousta lidí je prostě a jednoduše objede.

Autor: Jan Vrabec

11.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Největší část zabere parkovací dům s kapacitou až 478 míst. V odbavovací hale bude čekárna, pokladny, úschovna zavazadel, toalety a rychlé občerstvení. Z pasáže ze Žitavské ulice budou přístupné komerční prostory jako kavárna či pekařství, zatímco v patře
3

Už za dva roky by mělo autobusové nádraží dostat novou podobu

Letní louka u jabloneckého bazénu

Bazén dostane novou střechu

Holky se rvaly, až vlasy lítaly. Padaly i facky a další krátké krimi zprávy

Jablonec n. N. – V Jablonci je rušno. Mladá žena chtěla spáchat sebevraždu, muže bili a kopali do hlavy, hoky se zase nepohodly a tahaly se za vlasy.

Pravidla pálení nejen čarodějnic

Liberecký kraj - Jaro patří k obdobím, kdy lidé pracují na svých zahradách a zahrádkách. Proto jsou jarní měsíce každoročně spjaty s pálením biologického odpadu - listí, větví, rostlinného odpadu apod. Z hlediska pohledu požární ochrany je tato činnost spojena se zvýšeným rizikem vzniku požáru.

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Poradny pro závislé řeší krize hlavně u patologických hráčů

Liberecký kraj - Již dvacet let zdarma pomáhají druhým se závislostmi. Mezi jejich klienty v devíti poradnách po Libereckém kraji převažují gambleři. V České Lípě nyní došlo k přestěhování poradny.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies