Nechat se téměř nahý zavřít na tři minuty do prostoru, kde je teplota mnohem nižší než v Antarktidě, budou moci už příští týden návštěvníci libereckého Kryocentra. Kromě ozdravných kúr v mrazicí komoře a v solné jeskyni bude nabízet také masáže a služby fyzioterapeutů. V budoucnu by se zde mělo léčit také laserem nebo magnety.
Relaxační a regenerační centrum vyrostlo v bývalé kuželně v areálu libereckého Městského stadionu. V Česku zatím funguje pět takovýchto center. V Libereckém kraji doposud nebylo žádné. Nejbližší další se nachází až v Teplicích.
„Teplota v uzavřené mrazicí komoře klesá až k mínus 160 stupňům Celsia. To je ale maximum, prakticky jsou lidé v teplotě kolem mínus 130 stupňů. Uvnitř stráví zhruba tři minuty,“ uvedla provozovatelka Kryocentra Ivona Barklíková.
Hluboký mráz návštěvníkovi neublíží. Necítí skoro žádný chlad, protože vzduch je uvnitř technicky zbavený vlhkosti.
Terapie funguje na principu teplotního šoku, kdy tělo na obranu probudí spící metabolismy. „Ty začnou hojit to, co je třeba, například naraženiny nebo natažené vazy. Veškerá zranění se tak díky tomu zahojí rychleji,“ řekla Ivona Barklíková. „Léčba vede ke svalovému uvolnění a posílení imunity. Je tedy vhodná i pro sportovce,“ dodala.
Do komory se chodí v plavkách, rukavicích, čelence a dřevácích. Návštěvník nesmí trpět žádnou závažnou akutní či chronickou chorobou nebo srdeční vadou. „Každému napřed změříme krevní tlak. Nesmí být vysoký,“ upozornila Ivona Barklíková.
Podle odborníků může tato metoda zlepšovat imunitu a kondici. Posiluje také celkově organismus člověka.
„Jedná se prakticky o takzvanou nespecifickou popudovou terapii. Není však náhradou za klasické rehabilitace,“ sdělil primář rehabilitačního oddělení Krajské nemocnice v Liberci Libor Kučera. „Před vstupem do komory musí být návštěvník naprosto suchý, jinak může dojít na jeho těle k omrzlinám,“ varuje Libor Kučera.
Za jednu návštěvu zaplatí lidé 330 korun. V ceně je také půlhodina cvičení na strojích a zahřívání.