Chytré semafory: V okrese rarita, v Plavech trend
Na chytrém semaforu svítí červená. Zelená se sepne jen tehdy, když blížící se vozidlo jede předepsanou rychlostí. Autor: Deník/Jan Škvára
27.9.2010 07:04
Plavy - Na hlavním tahu v Plavech bude bezpečněji. Obec po roce pořídila další chytrý semafor. V Haraticích navíc přibyly dva radary.
Jablonecku se zatím móda takzvaných chytrých semaforů, jejichž součástí je radar reagující na rychlost blížících se vozidel, vyhýbá. Tedy až na Plavy, kde před nedávnem nainstalovali už druhé zařízení tohoto typu. Podle starostky Věry Mužíčkové se loni zakoupený semafor jednoznačně osvědčil, a tak letos obec s přispěním kraje pořídila další.
„S původním semaforem jsme si dali rok na zkoušku a ukázalo se, že více než devadesát pět procent řidičů červenou respektuje a zastaví, což znamená kýžené zpomalení dopravy na hlavním tahu. I druhý semafor jsme nechali nainstalovat na hlavní silnici v obydlené části obce, tentokrát ale v opačném směru – od Prahy. Stojí nedaleko obecního úřadu,“ řekla Deníku Věra Mužíčková.
Další chytrý semafor vyšel na 190 tisíc korun, z nichž 70 tisíc se obci podařilo získat od Libereckého kraje. Zbytek platila sama, stejně jako dva informativní radary, které se na začátku školního roku objevily v Haraticích, na silnici třetí třídy, v obou směrech.
- chytrý semafor funguje tak, že na něm trvale svítí červená. Instalovaný radar ale reaguje na rychlost blížících se vozidel, a tak když zhruba padesát metrů před semaforem pojede auto předepsanou rychlostí, rozsvítí se mu na světelné signalizaci zelená a může bez zastavení pokračovat v jízdě
- semafory „zelené vlny“ už se osvědčily na jihu Evropy i v některých průjezdních obcích v České republice
Autor: Jan Vrabec
Pošlete odkaz přátelům
Diskuse
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY
CELEBRITY
Rath před poslanci: Můj život i kariéra skončily
Černá limuzína s majáčkem, ostří hoši v kuklách a další doprovodná vozidla. Transport Davida Ratha z… celý článek ›
Šílenec hodil dceru (†1) a syna (†4) z balkonu, pak skočil sám
Otec, který upadal do hlubokých depresí, protože nemohl 18 měsíců sehnat práci, vyhodil svého čtyřletého… celý článek ›
Reprezentace má starosti: Zranění a bakterie v polském hotelu
PŘÍMO Z BAD WALTERSDORFU | VIDEO | Druhý celý den soustředění a fotbalová reprezentace už počítá zraněné… celý článek ›
John o Rathovi: Na nahrávkách je slyšet, jak se rochní nad ukradenými miliony
David Rath předstoupil před poslance, aby jim vysvětlil, proč měl v krabici od vína 7 milionů korun. Co… celý článek ›

