VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dědičce Walderode vydal soud menší pozemky

Jablonec nad Nisou - Okresní soud v Jablonci včera uznal nároky dědičky rodu Walderode Johanny Kammerlanderové na vrácení části rodového majetku

14.10.2015
SDÍLEJ:

Johanna Kammerlander se soudí o majetek již dlouhé roky. Na snímku z roku 2008 u semilského souduFoto: Deník

Rozhodnutí se zatím týká některých menších pozemků na Jablonecku. Verdikt není pravomocný, o navrácení majetku od státu i obcí usiluje rod už více než 20 let.

Karel des Four Walderode přišel jako občan německé národnosti o rodový majetek v roce 1946 na základě Benešových dekretů. V roce 1947 Walderodemu úřady československé státní občanství vrátily. Zabraný majetek už ale nestihl získat nazpět, po komunistickém puči v únoru 1948 totiž emigroval a o občanství znovu přišel. V roce 1992 ministerstvo vnitra Walderodemu československé občanství opět vrátilo a šlechtic zažádal o vydání bývalého majetku svého rodu.

Vzápětí se však objevila svědectví, že během války spolupracoval s nacisty. Podle soudce Jaroslava Kneře se ale nic takového neprokázalo. „Z provedených důkazů nelze dovodit, že by se za války jakkoliv provinil vůči československému státu. Tím byla základní restituční podmínka splněna," uvedl jablonecký soudce. Podstatné pro něj bylo šetření československých úřadů krátce po válce. „Nelze se domnívat, že by jakkoliv stranily osobám německé národnosti, spíše jejich chování v době okupace posuzovaly velmi kriticky. Přesto v osobě Walderodeho byl závěr příznivý," řekl.

Rozhodnutí soudu Johanna Kammerlanderová vítá. „Po 23 letech se dospělo ke stejnému závěru jako na začátku," řekla. Verdikt nepovažuje za konečný, obává se toho, že spor potrvá ještě tři až pět let. „Úspěch to je, ale je to ještě na dlouho," dodala.

Walderode po válce přišel o panství na Semilsku, Jablonecku a Liberecku. Jeho dědička se domáhá vrácení majetku zhruba za tři miliardy korun, mimo jiné i zámku Hrubý Rohozec u Turnova. Pravomocně zatím dostala kus lesa u Žďárku na Liberecku.

U jabloneckého soudu se dědička soudí o desítky lesních a zemědělských parcel o rozloze 120 hektarů, hlavní část je v katastru Jenišovic. Soud ale dnes rozhodl pouze o pozemcích, u nichž není nutné výměru přezkoumat znalcem. To je jen malá část v tomto sporu. „Bude nutné určit, které pozemky v současné evidenci katastru nemovitostí odpovídají tomu, co je předmětem restitučního nároku, to si vyžádá nákladné přezkoumání," uvedl Kneř.

Posudky soud zřejmě bude vyžadovat jen v případě, pokud včera vydané částečné rozhodnutí bude pravomocné. Dědičce v něm soud navrátil jeden pozemek v Koberovech Besedicích, jeden v Malé Skále Vranově a tři v Železném Brodě. Za dalších pět pozemků v Líšném, které jsou v soukromém vlastnictví, by měla dostat od státu náhradu.

Zároveň soudce zamítl nárok dědičky na některé pozemky v Líšném, Malé Skále a Koberovech, které Walderode prodal už v roce 1934.

Autor: ČTK

14.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Krajské dožínkové slavnosti na Sychrově 2017.
6

Dožínky se slavily i na zámku u Rohanů

Kostel archanděla Michaela ve Smržovce (pohled z Maxova)

Opravy kostela podpoří i koncert houslisty Františka Lamače

Vražda bosse podsvětí z roku 1996 nejspíš potrestána nebude

Vražda bosse tuzemského podsvětí Antonína Běly z roku 1996 nejspíš nebude potrestána. Státní zástupkyně Danuše Krejčová dnes při závěrečné řeči u Krajského soudu v Praze navrhla, aby soud obžalované Pavla Šrytra a Jána Kaca zprostil obžaloby. Zdůvodnila to tím, že existují pochybnosti o jejich vině a nelze s jistotou vyloučit, že čin spáchal někdo jiný.

Naši prvňáci: Už zítra představíme školáky ze ZŠ Poniklá

Jablonecko – Ve středu 20. září přinese Jablonecký deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Městská knihovna zve do Beskyd i na cestu po mořích

Jablonec n. N. – Městská knihovna Jablonec v úterý 19. září od 14 hodin v audiovizuálním sále nabízí promítání pro veřejnost zdarma z cyklu Krásy Čech, Moravy a Slezska, tentokrát na téma Beskydy.

Pohádkové postavy opět seznámí s procesem úpravy vody

Bedřichov – V pátek 22. září se opět otevřou dveře Úpravny vody Bedřichov a to především pro děti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení