VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dědička majetku Walderode má šanci spor vyhrát

Semily – /HLASUJTE V ANKETĚ/ Okresní soud v Semilech v úterý rozhodl, že manžel právničky Johanny Kammerlander Karel Walderode je oprávněnou osobou v restituční kauze.

12.9.2017
SDÍLEJ:

Dědička Johanna Kammerlanderová se domáhá vrácení rozsáhlého majetku na Turnovsku včetně zámku Hrubý Rohozec.Foto: ČTK/ Radek Petrášek

Ano, Karel Walderode může podle platných zákonů získat v restituci majetek. Zní verdikt nepravomocného mezitimního rozsudku, který v úterý zazněl u Okresního soudu v Semilech. Jde o zásadní zvrat v kauze, která trvá téměř 25 let. Dědička Johanna Kammerlanderová se domáhá vrácení rozsáhlého majetku na Turnovsku včetně zámku Hrubý Rohozec.

Soud už v roce 2011 nárok dědičky na vydání majetku v hodnotě asi tří miliard korun potvrdil, Krajský soud v Hradci Králové ale verdikt zrušil a kauzu do Semil vrátil. Soudce musel přezkoumat, zda byly splněny všechny restituční podmínky. A tím bylo určení, zda byl Karel Walderode oprávněnou osobou.

„Nechceme předjímat vývoj situace. Ke všemu se vyjádří naši právníci. Lze uvažovat i o odkupu zpět,“ uvedla k vývoji sporu o zámek Hrubý Rohozec Lucie Bidlasová, mluvčí Národního památkového ústavu na Sychrově. Pokud bude úterní rozsudek potvrzen, bude se soud zabývat osudem více než 1400 pozemků, které tvořily součást panství Hrubý Rohozec u Turnova. Soudce Michal Polák mimo jiné také uvedl, že se budou zabývat způsobilostí některých pozemků k vydání dědicům. Zda dostanou i zámek se teprve rozhodne.

Kauza se týká rodového panství včetně zámku a pozemků, o které Walderode přišel jako Němec na základě takzvaných Benešových dekretů a spor se týkal i toho, zda se za druhé světové války proti československému státu neprovinil. Legitimnost nároku rodu Walderode založil semilský soud na tom, že Karlu Walderode bylo české občanství po válce vráceno.

Johanna Kammerlanderová se přiblížila vrácení pozemků i na Jablonecku. Odvolací soud sice případ vrátil k novému projednání do Jablonce, zároveň ale potvrdil, že restituční podmínky pro jejich navrácení jsou splněné. Zdejší soud bude rozhodovat o všech pozemcích, což je časově náročné. Podle našich informací dojde k jednání až v příštím roce.

Historie rodu Des Fours Walderode
Rod Des Fours má původ v Brabantsku ve střední Belgii, brzy však přesídlil do Lotrinska (region Francie).
Do Čech přišli příslušníci této rodiny v 17. století. Lotrinská větev rodu později vymřela, zakladatelem české linie se stal Mikuláš Des Fours, jenž za třicetileté války bojoval na straně rakouských císařských vojsk.
Stal císařským generálem a později říšským hrabětem. Velel vojskům Albrechta z Valdštejna a od něj také později koupil panství Hrubý Rohozec.
Jeden z příslušníků rodu Des Fours se v 18. století oženil s dcerou posledního hraběte Walderode z Eckhausenu. Německý rod Walderode se v českých zemích usadil v první polovině 17. století a k jeho majetku patřilo panství a zámky Potštát a Vrchoslavice na Moravě. Jméno rodu se později ustálilo na hrabě Des Fours Walderode z Montu a Athienville, svobodný pán na Eckhausenu.
Tradičním sídlem rodu v Čechách byl právě Hrubý Rohozec.

Autor: Lenka Klimentová

Měla by dědička majetek Walderode dostat?

Ano

55 hlasů

Asi ano

5 hlasů

Ne

6 hlasů

Určitě ne

14 hlasů

Jiná odpověď

0 hlasů

Kauza mne nezajímá

0 hlasů

Hlasovalo: 80

12.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jablonecká radnice. Ilustrační snímek

Jablonečtí zastupitelé budou jednat již ve čtvrtek

Policie vyšetřuje nehodu nákladního automobilu a chodce, která se stala 11. září před desátou hodinou dopoledne v Jablonci nad Nisou na křižovatce ulic Budovatelů a Poštovní.

Skoro polovina krajských silnic je rozbitá. Pomáhají i sociální sítě

Dožínky se slavily i na zámku u Rohanů

Liberecký deník - Oslava úrody i práce těch, kteří se starají, aby bylo co na talíř. To byly krajské dožínky. Letos se konaly na nádvoří sychrovského zámku. Stejně tak jako v minulosti.

Opravy kostela podpoří i koncert houslisty Františka Lamače

Smržovka – Spolek Michael, město Smržovka a místní farnost vás srdečně zvou na houslový koncert Františka Lamače ve středu 20. září od 18 hodin v kostele sv. Archanděla Michaela.

Vražda bosse podsvětí z roku 1996 nejspíš potrestána nebude

Vražda bosse tuzemského podsvětí Antonína Běly z roku 1996 nejspíš nebude potrestána. Státní zástupkyně Danuše Krejčová dnes při závěrečné řeči u Krajského soudu v Praze navrhla, aby soud obžalované Pavla Šrytra a Jána Kaca zprostil obžaloby. Zdůvodnila to tím, že existují pochybnosti o jejich vině a nelze s jistotou vyloučit, že čin spáchal někdo jiný.

Naši prvňáci: Už zítra představíme školáky ze ZŠ Poniklá

Jablonecko – Ve středu 20. září přinese Jablonecký deník čtenářům druhý díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení