VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do důchodu musíte odpracovat 31 let

Severní Čechy - Pracoval jsem dost dlouho, abych dostal důchod? A mám všechny roky potvrzené i na České správě sociálního zabezpečení?

1.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační snímekFoto: Deník/ Martin Divíšek

Takovou otázku by si měli pravidelně položit všichni dospělí, nejen lidé před penzí. Pokud totiž na poslední chvíli zjistíte, že v evidenčním listu máte bílá místa, můžete zůstat bez důchodu.

„Takové situace bývají emočně vyhrocené, zvlášť když lidé nemají úspory. Úředníci pak bývají ti zlí, kteří nechtějí dát důchod. Ale oni jen vykonávají literu zákona," vysvětluje mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

Nepříjemné problémy mohou nastat i u sirotčích důchodů. Pokud zemřelý rodič nepracoval dost dlouho, dítě na důchod nedosáhne.

„To se týká hlavně podnikatelů, kteří si neplatí pojištění," varuje Buraňová.

Požádejte o zaslání nebo sledujte online

Dobu důchodového pojištění lze sledovat dvěma způsoby. Jednou ročně může každý zdarma požádat o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění.

Majitelé datových schránek mohou své konto kontrolovat online na ePortálu ČSSZ. Od července bude navíc ČSSZ rozesílat přehledy i všem budoucím důchodcům.

„Dostanou je muži narození v roce 1954 a ženy v roce 1957, aby si uvědomili, že odpracovanou dobu by si měli hlídat sami a včas mohli řešit případy, kdy pracovali, ale u nás o tom není doklad," vysvětluje Dana Hladěnová, ředitelka Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) v Ústí nad Labem.

Odpracovaná doba se běžně prokazuje evidenčním listem. Zaměstnavatelé ho nyní musí vystavovat každý rok. Pokud někomu chybí, může ho zkusit dohledat v archivech ČSSZ. Bílé místo pomůže zaplnit i pracovní smlouva s výpovědí nebo svědci.

„Člověk si musí sehnat dva spolupracovníky, kteří s ním v dané době pracovali, aby mu ji potvrdili. Jejich slovo ale nestačí, svědci musí dobu prokázat svým evidenčním listem, smlouvou nebo už pobírají důchod a mají ji zohledněnou," zdůrazňuje odbornice na důchodové pojištění z OSSZ v Ústí nad Labem Magdaléna Syslová.

Penzi lze přepočítat

Objeví-li někdo potřebné doklady až po vyměření důchodu, stále je může odevzdat a získat tak víc peněz.

„Rozdíl ale vyplácíme jen pět let zpátky. Pokud senior dobu pojištění doloží až po šesti letech, vyplatíme jen pět, o rok přijde," říká Syslová.

Důchodového věku letos dosáhnou muži narození v březnu až prosinci 1952, bezdětné ženy narozené v roce 1953, ženy s jedním dítětem narozené v roce 1954, ženy se dvěma dětmi narozené v roce 1955 a ženy se třemi či čtyřmi dětmi narozené v roce 1956.

Podle výjimky mají na důchod nárok i ti, kteří odpracovali 20 let a po roce 2013 jim bylo alespoň o 5 let víc, než je důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození.

Žádost o starobní důchod lze podat nejdříve čtyři měsíce před odchodem do penze, později je to možné kdykoliv.

Invalidní důchodci

Invalidní důchod, doba strávená na úřadu práce a léta studia. Počítají se do odpracovaných let? Pro každé platí jiná pravidla. Podle zkušeností pracovníků správy sociálního zabezpečení je ale většina lidí nezná. Když pak žádají o starobní důchod, bývají nemile překvapení.

Ten, kdo většinu života stráví na úřadu práce, důchod nedostane. Do odpracovaných let se totiž počítá jen doba, kdy nezaměstnaný dostává podporu. „Doba bez podpory se započítává nejvýše v rozsahu tří let. Před 55 narozeninami lze ale započítat jen jeden rok," upozorňuje Magdaléna Syslová z OSSZ v Ústí nad Labem.

Od roku 2010 se studentům k dobru nepočítají ani léta strávená ve škole. Někteří rodiče jim proto doplácí dobrovolné důchodové pojištění.

„Lze se k němu přihlásit od 18 let, stojí 1 863 korun měsíčně. Pojištění za studenty mohou rodiče zaplatit až rok zpětně," dodává Syslová.

Počítá se jen třetí stupeň invalidity

Do důchodového pojištění se započítává jen třetí stupeň invalidního důchodu. První ani druhý stupeň, dříve částečný důchod, se nepočítá.

„Lidé s takovým důchodem by měli pracovat, pokud jim to lékař dovolí. Často jim to zdůrazňujeme, aby pak vůbec měli nárok na starobní důchod," říká odbornice na důchodové pojištění z OSSZ v Ústí nad Labem Jana Havlišová.

Po třech letech musí na prohlídku

Invalidní důchod na severu Čech přitom stále častěji chtějí mladí lidé. Žádat o něj mohou od 18 let.

„Rozmáhají se žádosti středoškoláků, přibývá také psychických diagnóz," doplňuje Havlišová.

Důchod se přiznává jen na určitou dobu. Do tří let je třeba podstoupit prohlídku, po níž může lékař stupeň invalidity změnit nebo zcela zrušit.

„Lidé mohou požádat i o dřívější přezkoumání, když se jejich stav zlepší. Sice to často nebývá, ale měli jsme jednoho člověka, který chtěl prostě pracovat," uvádí Havlišová.

Průměrná výše invalidního důchodu třetího stupně je přes 10 tisíc korun, druhého stupně 6,5 tisíc korun a prvního stupně necelých 6 tisíc.

Autor: Iveta Piknová

1.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Další ročník oblíbené freestylové akce Jablonec Summer Jib proběhl 20. srpna v areálu Slunečních lázní v Jablonci nad Nisou. Závodníci na lyžích a snowboardu předvedli triky na překážkách na dovezeném sněhu.
16

K přehradě dotáhli lyže a sníh

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Jablonečtí to měli rozhodnout hned

Jablonec n. N. – Bývalý hráč Dukly a Jablonce, Rudolf Gergel, který nedávno oslavil pětašedesáté narozeniny, k zápasu I. fotbalové ligy s pražskou Duklou řekl: „Měli jsme rozhodnout už v první půli a byl klid.“ Zápas skončil po nevydařené jablonecké penaltě remízou 2:2 (2:1).

V Jablonci si připomněli historii

Jablonec n. N. – V Parku generála Mrázka se konalo vzpomínkové setkání na srpnové události roku 1968.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení