Břehy první jablonecké přehrady zaplnily malé štičky obecné. Přestože jich v pátek rybáři vysadili až šest tisíc kusů, uchytí se jich zhruba deset procent.

„Dravé ryby, jako je štika obecná, jsou v přehradě důležité, omezují totiž četnost bílé ryby (plotice nebo cejn), což je příznivé pro kvalitu vody,“ vysvětlil hospodář Českého rybářského svazu místní organizace Jablonec nad Nisou Vladimír Jiříček.

Pokud by nebyla ve vodě rovnováha mezi dravci a bílou rybou, tak by mohlo dojít ke změně složení planktonu a přispění k nežádoucímu rozvoji sinic.

Rybáři v pátek vysadili proto do přehrady štiku obecnou. „Nejprve jsme je rozdělili do nádob a nechali aklimatizovat na zdejší teplotu vody. Pak jsme je po naběračkách vysadili podél břehů nádrže, především do míst s rákosím nebo trávou, kde nemusejí být pro ostatní tak snadnou kořistí,“ řekl rybář a člen ČRS místní organizace Jiří Podzimek.

Než však malé štiky doplují do úkrytu, stanou se většinou potravou pro ostatní dravce. „Pokud doroste do padesáti centimetrů má štika další nepřátele, a těmi jsou rybáři,“ upozornil Jiříček.

A proč nevysadí rybáři do přehrady přímo dorostlé kusy? „U štiky obecné je problém, že není na trhu dostupná, preferuje se proto malá štička,“ doplnil Jiříček s tím, že za rok štika vyroste o dvacet až třicet centimetrů.

Rybáři vysazují do jablonecké přehrady každoročně štiku obecnou, úhoře říčního a candáta obecného. Není pak výjimkou, že se rybářům může podařit ulovit i šedesáticentimetrové kousky štiky obecné. „Tak se mi zadařilo například v loňském roce na jedničce,“ řekl rybář Pavel z Jablonce nad Nisou.