Šedozelená hladina vody druhé vodní nádrži Mšeno. Tak vypadala druhá přehrada po prvním zásahu firmou Silfor, která provedla elektrokoagulaci – elektrolýzu vody, aby zabránili rozmnožování jednobuněčnému organismu sinice. Protože se zákrok nazdařil, provedla firma elektrolýzu znova. První výsledky říkají, že byla úspěšná.

„Voda již není zelená a první rozbor ukázal, že klesl chlorofyl na jednu sedminu původní hodnoty,“ uvedla senátorka Soňa Paukrtová s tím, že celkové zhodnocení bude známo příští týden.

Rozbory vody v nádrži druhé přehrady provádí hygiena, Povodí Labe a firma Enki, která je odborníkem na sinice.
Vodu v přehradě upravovala společnost Silfor. „Do vody jsme v podstatě vpravili elektrolyt, který se produkoval na vlastní loď,“ sdělil Josef Kovář, vlastník studia Silfor.

Při zásahu se nabily sinice kladnými ionty, tím se deaktivovaly a jejich koncentrace měla klesnout až o dvě třetiny.
Josef Kovář také potvrdil, že s druhým zásahem jsou spokojeni. „Voda v nádrži je dvojnásobně průhledná. Navíc biologové předběžně potvrdili, že cíle bylo dosaženo,“ zmínil Josef Kovář.

Zákrok na jablonecké přehradě byl pro firmu rozhodujícím. Metodu elektrokoagulace vyvíjí již deset let a podle slov Josefa Kováře je to stále dítě, které se učí chodit. „Nejlépe by bylo, kdyby biologové byli s námi přímo u zásahu a prováděli rozbory ihned,“ vyslovil přání Kovář.

Na první přehradě zákrok zatím nezvažují. Poslední měření Krajskou hygienickou stanicí dopadlo dobře. „Rozbory prokázaly nezávadnou jakost vody. V průměru lze říci, že množství sinic je 5 500 buněk na jeden mililitr, tedy hluboko pod limitem 20 000 buněk na jeden mililitr, při kterém voda přechází do kategorie zhoršená jakost vody,“ konstatovala mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Další měření na dvou místech první přehrady provede hygiena v pondělí 4. srpna a je pravděpodobné, že kvalita vody se zhorší. „Teplé počasí je jedním z faktorů, který má na růst sinic vliv, nicméně jejich současné množství je nízké,“ potvrdila mluvčí Zuzana Balašová.

V současné době na Jablonecku, Semilsku a Liberecku není v žádné lokalitě koupání zakázáno. Omezené koupání je v současné době v českolipském regionu. Úplný zákaz platí v Heřmanicích a v Dubici. Zhoršená jakost vody je na všech místech Máchova jezera a stejné podmínky platí v Hamru na Jezeře.