Jednu z nejvýznamnějších sportovních akcí v České republice hostil až do pondělního večera Jablonec, Liberec a Český Dub. Na těchto místech se utkalo 852 handicapovaných sportovců při II. ročníku Her Global Games 2009.

Výkonný předseda Českého paralympijského výboru František Janouch je rád, že pro sportovce s intelektuálním znevýhodněním existuje reálná šance, že by se vrátili na paralympijské hry. V roce 2000 byli vyloučeni.

Úmluva Organizace spojených národů o právech lidí s postižením zahrnuje právo sportovat i právo na sportovní soupeření. „A toto právo jim chceme dopřát, to je hlavní důvod, proč se hry konají,“ uvedl Bengt Lindstedt, spoluzakladatel Global Games.

Měli by se na paralympiádu vrátit

Podobně se na to dívá i starosta Jablonce Petr Tulpa, který se stal na právě skončených hrách jedním z patronů atletiky: „Měli by se vrátit na paralympiádu, i když vím, že vstupní testy pro regulérnost jsou složité.“

Dosud se starosta ve své praxi setkával spíše s tělesně postiženými. „Musel jsem překonat počáteční ostych, ale pak mne jejich bezprostřední reakce mile překvapily,“ dodal Tulpa.



Sportovci s handicapem prožívají úspěchy, vítězství ale i prohry jinak než zdraví. „Proto by měli soupeřit mezi sebou,“ míní jablonecký starosta. Tedy na sportovním klání, které je na úrovni jakéhokoliv jiného šampionátu.

Zájem o Global Games je mezi zeměmi mimořádný, a to nejen v účasti, ale i v jeho pořádání. „V pořadí druhé Global Games by mohly být paradoxně zároveň také posledními,“ poznamenal Bob Price, prezident Mezinárodní organizace intelektuálně znevýhodněných sportovců.

Celé klání pod drobnohledem týmu vědců

Po celou dobu sportovního zápolení byl v centru dění také početný tým vědců z řady zemí. Sledovali výkony v atletice, basketbalu, plavání a stolním tenisu. Výzkum mimo jiných finančně podpořilo britské ministerstvo sportu.

Sportovci na zařízení s dotykovou obrazovkou vybírali odpovědi na různé otázky. Z odpovědí určí míru udržení pozornosti, koordinace očí s rukama a vizuální rychlosti. Dále změří reakční časy a schopnost paměti sportovců. Test probíhal 60 minut.

Výsledky výzkumu mohou pomoci splnit podmínky pro zařazení na londýnskou paralympiádu v roce 2012.

Čeští sportovci na Global Games 2009 získali čtyřikrát zlato

Nejvíce se na úspěších domácích borců podílely tenis a cyklistika. Celkem má Česká republika 16 medailí.

Celkem čtyři zlaté a dohromady 16 medailí získali reprezentanti ČR na II. ročníku Světových her sportovců s intelektuálním znevýhodněním Global Games 2009, které se od 5. do 13. července konaly na devíti sportovištích v Liberci, Jablonci nad Nisou, Proseči nad Nisou a v okolí Českého Dubu.

Všechny medaile vybojovali Češi ve dvou odvětvích – tenisu a cyklistice. Nejprve si pověsily na krk zlaté medaile cyklistky v závodě tříčlenných družstev (Nováková, Havelková, Mazuráková).

Turnaj tenistů, který na Global Games probíhal od prvního do předposledního soutěžního dne, přinesl největší radost české a australské výpravě. Tým pořádající země vybojoval šest medailí, Austrálie si z Proseče nad Nisou odvezla celkem osm cenných kovů.

V české výpravě splnil beze zbytku roli favorita a jedničky týmu Ondřej Sedliský, který vyhrál všechny soutěže, ve kterých nastoupil.

Josef Hus se podílel v soutěži družstev na jedné ze zlatých medailí české výpravy na Global Games 2009, ve dvouhře získal bronz.

První zlato vybojoval spolu s Josefem Husem v družstvech, další pak přidal s Jakubem Jerhotem ve čtyřhrách a povedený turnaj korunoval zlatou medailí ve dvouhře.

Na centrálním kurtu sice zničil výplet a finále s Piotrem Tomaszewskim musel dohrávat s vypůjčenou raketou od reprezentačního trenéra Jiřího Jerhota, přesto dokázal zvítězit.

„Ty výplety, co používáme, nejsou moc uzpůsobené na Ondrovu razantní a tvrdou hru. Když mu prasknul poprvé, tak nám ještě nedocházelo, že může být problém, protože ostatní kluci si rakety do Proseče dneska nevzali. Pak ale odešla i druhá raketa a musel jsem mu půjčit svoji,“ líčil po úspěšném finále Jerhot starší.

Ondřej Sedliský si nakonec se svým polským soupeřem, který oproti předchozím zápasům velmi zlepšil svoji hru, poradil ve dvou setech 6:1 a 6:3. „Polák hrál nejdřív pomaleji, pak ale začal být rychlejší a měl jsem trochu problémy. Jsem moc rád, že mám třetí zlatou medaili,“ radoval se nejúspěšnější český sportovec Global Games.

Dvouhra mužů navíc mohla mít české finále. Josef Hus totiž ve svém semifinálovém boji s Tomaszewskim nevyužil tři setboly a zápas ztratil v tie-breaku. „Byla to hrozná škoda, chyběly mi dva míčky. Moc mě to mrzí, výsledek mohl být ještě lepší a mohl jsem hrát s Ondrou o zlato,“ litoval Sedliského zlatý spoluhráč ze soutěže týmů.

Nakonec se musel Hus spokojit s bojem o bronz s Australanem Schweitzerem, kterého dokázal porazit už v základní skupině. Bronzovou cestu zkomplikovaly českému hráči zdravotní problémy s kolenními vazy, nakonec ale i ty dokázal překonat a po výsledku 2:0 na sety získal třetí medaili.

„Ty problémy s kolenem mám už dva roky. Trochu mě to omezovalo už v tom semifinále a ve finále už to bylo špatný. Museli mě ošetřovat a noha pořád bolí,“ popsal své problémy bronzový medailista z dvouhry. Stejnou hodnotu má i jeho úspěch s Jiřím Humhalem ve čtyřhrách.

Australané se museli spokojit s triumfy především v ženské části turnaje, kde vládla Kelly Wrenová. Ta dokázala uspět ve smíšené i ženské čtyřhře a dvouhře. Svůj triumf si pak vychutnala na oficiálním předávání medailí s wimbledonskými vítězi, sourozenci Sukovi.

Medailisty z Austrálie a České republiky doplnili ještě Poláci, italský tým naopak odjel z letošních Global Games bez cenných kovů.

Zlatou žeň na Hrách sklízela australská plavkyně Nerice Hollandová, na snímku ze závodu na 100 m motýlek.

(autoři Lenka Střihavková a Jaroslav Sedlák)