Sto milionů korun včetně úroků musí podle středečního rozhodnutí Vrchního soudu v Praze zaplatit město za úvěr, který převzalo v roce 1993 od bývalého státního podniku Crystalex.

Ten na Harrachov převedl prostřednictvím Fondu národního majetku (FNM), jenž byl ze zákona ručitelem privatizačního majetku, tři rozestavěné bytové domy, včetně úvěru u Agrobanky. Po jejím krachu pohledávku odkoupila firma J. F. World Brokers.

Na splácení dluhu se má podílet také FNM, a to polovinou původní výše úvěru, tedy částkou 8,5 milionu korun. Informoval o tom server ihned.cz. Podle něho město domy převzalo a dostavělo, úvěr sedmnáct milionů korun ale nesplatilo.

Podle rozsudku soudu tak mají město Harrachov a ministerstvo financí zaplatit právě firmě J. F. World Brokers téměř sedmnáct milionů korun a město ještě navíc také pětadvacetipro­centní úrok z prodlení z této částky, a to zpětně od 1. dubna 1994, což dělá přes sedmdesát milionů. Další miliony jsou za náklady na soudní řízení.

Starosta Tomáš Ploc pro Deník ve čtvrtek uvedl: „Město Harrachov nikdy závazek krátkodobý spotřební úvěr šestnáct milionů korun s bezúplatným převodem majetku nepřijalo, není na to jediné usnesení zastupitelstva. Jediné, co, jsme bezúplatně přijali, byly tři rozestavěné bytové domy a historická sbírka skla.“

K samotné kauze se dále vyjadřovat nechtěl: „Počkáme, až dostaneme písemné vyjádření vrchního soudu. Potom se uvidí, co podnikneme dál. Samozřejmě s právními zástupci zvažujeme dovolání k nejvyššímu státnímu soudu,“ dodal starosta Ploc.

Podle soudce Ladislava Derky obec o dluhu od počátku věděla. „O tom, že se stává dlužníkem, obec věděla a v tomto duchu komunikovala i s bankou. A zřejmě pod tlakem toho, že splatit dluh je tíživé, začala hledat cesty, jak se toho dluhu zbavit,“ uvedl pro ihned.cz v odůvodnění rozsudku Derka a podotkl, že úvěr byl součástí privatizačního projektu a byl přesně identifikován v zápise o předávání majetku. Odpovídal i hodnotě předávaných budov.

Podle ihned.cz je dluh dvakrát větší než roční rozpočet obce a městu tak hrozí exekuce. To však starosta Ploc dementoval: „To, že nám hrozí exekuce, je nesmysl, jedná se o dezinformaci.“ Harrachov by nebyl prvním městem v Krkonoších, který by takto přišel o majetek. V roce 2002 musela kvůli dluhům rozprodat svůj majetek v dražbách Rokytnice nad Jizerou. Město tehdy přišlo o desítky objektů.

Zpravodajové Krkonošského deníku