VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman udělil pocty osobnostem, dvěma posmrtně

Liberecký kraj - Šest významných osobností spojených s Libereckým krajem ocenil jeho hejtman na slavnostním večeru.

27.10.2012 1
SDÍLEJ:

Ocenění za filozofa Patočku převzala jeho dcera Františka SokolováFoto: KÚLK

Držiteli Pocty hejtmana jsou nově spisovatel Vladimír Páral, fyzik a astronom Ivan Šolc, vědec Luboš Novák, válečný veterán Michal Košč, varhanář Bohumil Žloutek a filozof Jan Patočka. Košč a Patočka dostali cenu posmrtně, vyzvedli si ji jejich potomci. Součástí ocenění je i zlatý dukát.

„Tyto osobnosti svou prací a mnohdy celoživotním dílem ze všech různých oblastí lidské činnosti přispěly k věhlasu Libereckého kraje. Každého z nich můžeme považovat za mimořádného, silného a následováníhodného člověka, který vytvářel nebo stále vytváří ty pevné a pravé hodnoty našeho života," uvedl hejtman Stanislav Eichler (ČSSD).

Historie Pocty

2006: Karel Hubáček, Petr Pálka , Petr Suchomel

2007: Josef Rakoncaj, Věra Plívová-Šimková, Oldřich Jirsák, Jan Křivánek, Jiří Janáček

2008: Zdeněk Patrman, Karel Wünsch, Otakar Binar, Jaroslava Brychtová, Petr Čáp, Vojtěch Ron, Rudolf Novotný, Dobroslava Kricklová, Eduard Anděl, Stanislav Libenský

2009: František Peterka, Rudolf Anděl, Milan Uherek, Miloslav Bělonožník, Josef Václav Scheybal

2010: Tomáš Edel, Miloš Raban, Luděk Vele, Svatopluk Technik, Otto Janoušek, Věra Vohlídalová, Stanislav Hnělička

2011: Václav Cihlář, Miloslav Dvorský, Václav Helšus, Vladimír Komárek, Miloslav Nevrlý, Jan Šolc

Košč působil během podzimu svého života na Liberecku, Šolc byl turnovským rodákem. Páralova náklonnost k regionu je patrná nejen z jeho tvorby, ale i díky mnohaleté praxi, kterou zde absolvoval jako mladý chemik. Novák profesně působí v kraji po celou svou kariéru, stejně jako Žloutek, který žije v Zásadě. Šolc je dodnes aktivní osobou veřejného života v Turnově.

„Jsou to osobnosti, které cokoli dělaly, dělaly s láskou a zejména s myšlenkou na ostatní, tvořily a stále tvoří nikoli pouze pro sebe nebo pro vidinu zisku, ale pro pocit radosti z dobře odvedené práce, která svým významem překračuje hranice kraje i republiky. V občanech našeho regionu tak téměř bez výjimky probouzejí a posilují významný pocit sounáležitosti s Libereckým krajem," doplnil Eichler.

Kpt.Michal Košč (in memoriam)

* 12. 10. 1919 Cigelka, Bardějov

† 23. 3. 2012 Vesec u Liberce.

Válečný veterán a člen Československé obce legionářské se účastnil mimo jiné bojů o Dukelský průsmyk a bojů u Žazkova, kde byl také raněn. Vyznamenán Československým válečným křížem.

Ing.Luboš Novák, CSc.

* 6. září 1947 Pokratice

Je autorem nebo spoluautorem více než dvaceti patentů v oboru membránových procesů a více než stovky výzkumných zpráv. V roce 2007 získal významné ocenění Česká hlava za vývoj ionexových membrán. Prezident České membránové společnosti.

prof. Dr.Jan PatočkaDrSc., dr. h. c. (in memoriam)

* 1. 6. 1907 Turnov

† 13. 3. 1977 Praha

Jeden z nejvýznamnějších českých filosofů 20. století. Signatář Charty 77 a jeden z jejích prvních tří mluvčích. V následku brutálního výslechu na Stb zemřel na mozkovou mrtvici.

RNDr.Ivan Šolc, CSc

* 1927, Turnov

Fyzik, matematik, astronom, ale i filosof. Je autorem mnoha vědeckých i populárně naučných publikací. Na počátku šedesátých let 20. století stál u myšlenky zřídit objekt hvězdárny na Výšince, byl u zrodu legendárního turnovského podniku Monokrystaly.

Bohumil Žloutek

* 10. ledna 1942, Semily

Mistr Žloutek provozuje od poloviny 60. let vlastní varhanářskou živnost v Zásadě, z rodinné dílny vzešlo 24 Opusů, bezpočet kusů varhan zrestaurovali, naladili a opravili. Postavil největší varhany v Předklášteří u Tišnova, dnes pracuje na varhanech v Rajhradě.

Ing.Vladimír Páral

* 10. srpna 1932, Praha

Prozaik, jehož jméno je spojeno se severočeským regionem. Pracoval v chemickém průmyslu postupně v Liberci, Jablonci nad Jizerou, Plzni a Ústí nad Labem. Jeho neznámějšími romány jsou Milenci a vrazi, Soukromá vichřice, Katapult nebo Playgirls.

Čtěte také: Liberecký novinář na své in memoriam stále čeká

Autor: Tomáš Lánský

27.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ovce. Ilustrační foto.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

MARMELÁDY Z KUNRATIC putovaly do celé Evropy ze zdejší továrny CH. Leubnera už od roku 1880. Tradici výroby ovocných produktů obnovili místní jako Jamparádu.

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

O starém vděku a náhle padlé víře

Jablonecko - Poznámka Jana Sedláka z 21. 8. 1968

Tah na Prahu v pátek zbrzdila nehoda

Liberecký kraj – „Na Paceřáku ve směru na Prahu je doprava svedená do jednoho pruhu.“ Taková byla situace v pátek před polednem ve stoupání před odbočkou na Sychrov.

OBRAZEM: Hasiči slaňovali a policisté chytali zloděje

Albrechtice v Jizerských horách - Přehraniční setkání složek Integrovaného záchranného systému (IZS) byl strhující přehlídkou zásahů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení