VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman udělil pocty osobnostem, dvěma posmrtně

Liberecký kraj - Šest významných osobností spojených s Libereckým krajem ocenil jeho hejtman na slavnostním večeru.

27.10.2012 1
SDÍLEJ:

Ocenění za filozofa Patočku převzala jeho dcera Františka SokolováFoto: KÚLK

Držiteli Pocty hejtmana jsou nově spisovatel Vladimír Páral, fyzik a astronom Ivan Šolc, vědec Luboš Novák, válečný veterán Michal Košč, varhanář Bohumil Žloutek a filozof Jan Patočka. Košč a Patočka dostali cenu posmrtně, vyzvedli si ji jejich potomci. Součástí ocenění je i zlatý dukát.

„Tyto osobnosti svou prací a mnohdy celoživotním dílem ze všech různých oblastí lidské činnosti přispěly k věhlasu Libereckého kraje. Každého z nich můžeme považovat za mimořádného, silného a následováníhodného člověka, který vytvářel nebo stále vytváří ty pevné a pravé hodnoty našeho života," uvedl hejtman Stanislav Eichler (ČSSD).

Historie Pocty

2006: Karel Hubáček, Petr Pálka , Petr Suchomel

2007: Josef Rakoncaj, Věra Plívová-Šimková, Oldřich Jirsák, Jan Křivánek, Jiří Janáček

2008: Zdeněk Patrman, Karel Wünsch, Otakar Binar, Jaroslava Brychtová, Petr Čáp, Vojtěch Ron, Rudolf Novotný, Dobroslava Kricklová, Eduard Anděl, Stanislav Libenský

2009: František Peterka, Rudolf Anděl, Milan Uherek, Miloslav Bělonožník, Josef Václav Scheybal

2010: Tomáš Edel, Miloš Raban, Luděk Vele, Svatopluk Technik, Otto Janoušek, Věra Vohlídalová, Stanislav Hnělička

2011: Václav Cihlář, Miloslav Dvorský, Václav Helšus, Vladimír Komárek, Miloslav Nevrlý, Jan Šolc

Košč působil během podzimu svého života na Liberecku, Šolc byl turnovským rodákem. Páralova náklonnost k regionu je patrná nejen z jeho tvorby, ale i díky mnohaleté praxi, kterou zde absolvoval jako mladý chemik. Novák profesně působí v kraji po celou svou kariéru, stejně jako Žloutek, který žije v Zásadě. Šolc je dodnes aktivní osobou veřejného života v Turnově.

„Jsou to osobnosti, které cokoli dělaly, dělaly s láskou a zejména s myšlenkou na ostatní, tvořily a stále tvoří nikoli pouze pro sebe nebo pro vidinu zisku, ale pro pocit radosti z dobře odvedené práce, která svým významem překračuje hranice kraje i republiky. V občanech našeho regionu tak téměř bez výjimky probouzejí a posilují významný pocit sounáležitosti s Libereckým krajem," doplnil Eichler.

Kpt.Michal Košč (in memoriam)

* 12. 10. 1919 Cigelka, Bardějov

† 23. 3. 2012 Vesec u Liberce.

Válečný veterán a člen Československé obce legionářské se účastnil mimo jiné bojů o Dukelský průsmyk a bojů u Žazkova, kde byl také raněn. Vyznamenán Československým válečným křížem.

Ing.Luboš Novák, CSc.

* 6. září 1947 Pokratice

Je autorem nebo spoluautorem více než dvaceti patentů v oboru membránových procesů a více než stovky výzkumných zpráv. V roce 2007 získal významné ocenění Česká hlava za vývoj ionexových membrán. Prezident České membránové společnosti.

prof. Dr.Jan PatočkaDrSc., dr. h. c. (in memoriam)

* 1. 6. 1907 Turnov

† 13. 3. 1977 Praha

Jeden z nejvýznamnějších českých filosofů 20. století. Signatář Charty 77 a jeden z jejích prvních tří mluvčích. V následku brutálního výslechu na Stb zemřel na mozkovou mrtvici.

RNDr.Ivan Šolc, CSc

* 1927, Turnov

Fyzik, matematik, astronom, ale i filosof. Je autorem mnoha vědeckých i populárně naučných publikací. Na počátku šedesátých let 20. století stál u myšlenky zřídit objekt hvězdárny na Výšince, byl u zrodu legendárního turnovského podniku Monokrystaly.

Bohumil Žloutek

* 10. ledna 1942, Semily

Mistr Žloutek provozuje od poloviny 60. let vlastní varhanářskou živnost v Zásadě, z rodinné dílny vzešlo 24 Opusů, bezpočet kusů varhan zrestaurovali, naladili a opravili. Postavil největší varhany v Předklášteří u Tišnova, dnes pracuje na varhanech v Rajhradě.

Ing.Vladimír Páral

* 10. srpna 1932, Praha

Prozaik, jehož jméno je spojeno se severočeským regionem. Pracoval v chemickém průmyslu postupně v Liberci, Jablonci nad Jizerou, Plzni a Ústí nad Labem. Jeho neznámějšími romány jsou Milenci a vrazi, Soukromá vichřice, Katapult nebo Playgirls.

Čtěte také: Liberecký novinář na své in memoriam stále čeká

Autor: Tomáš Lánský

27.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Kraj představí úspěšné návrhy na přeměnu okolí budovy Krajského úřadu

Liberec – Přeměna a kultivace okolí budovy Krajského úřadu, možnost volného přístupu k řece Nise a prostor pro parkování, i to byla hodnotící kritéria soutěže, kterou vypsal Liberecký kraj.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení