Prostřednictvím několika set exponátů představuje historii, výrobu, způsob prodeje této vynikající a oblíbené pochoutky. Nechybí ani skvělé cukrářské výrobky, ukázky dobového nádobí spojeného s konzumací čokolády a mnoho dalších věcí. Zatímco oko potěší dorty, bonbóny či historické formy na odlévání čokolády, žaludku polahodí prodej pralinek, čokolád či výtečných pražených kakaových bobů v muzejní prodejně.

Čokoláda k horám vždy patřila

„Tématické výstavy připravujeme po mnoha liniích, například umění, historii, ale mapujeme v nich i historii a život Krkonoš a k nim čokoláda bezesporu patří,“ vysvětluje ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici Jan Luštinec. A dodává: „Hory sice byly zdánlivě chudý kraj, ale za první republiky tu bylo například pět cukráren. “

Souviselo to mimo jiné s obrovským rozmachem turismu v 19. století. „A dámy, které se po horách nechávaly nosit, si chtěly dopřát i sladké potěšení,“ dodává ředitel Krkonošského muzea. K dobrému tónu podle něj patřilo, že si zdejší cukrárny připravovaly vlastní čokoládové speciality. Proto na výstavě mimo jiné uvidíte například mřížky na odkapávání čokolády z pralinek a bonbónů, ale i celou řadu „čokoládových kuriozit“.

Čokoládové bonbony se jako vzácná pochoutka servírovaly ve speciálních nádobkách a hosté si je odkládaly do malých mističek. Ty uvidí návštěvníci ve zvláštním zámeckém koutku rozsáhlé expozice řazené do několika oddílů.

Ten první je věnován historii čokolády už od Aztéků. Doplňuje ji ukázka kakaových bobů, klasického třtinového cukru a dalších ingrediencí, důležitých pro výrobu skutečně kvalitní čokolády. Od nejstarší kolumbovské historie a její cesty do Evropy následuje poutavé vyprávění o čokoládě jako oblíbeném nápoji a připomíná i zlomový rok 1828, který odstartoval výrobu tabulkové čokolády.

Hořickou trubičku na každou chorobu

Další z části výstav pošimrá naše chuťové buňky. Postará se o ni expozice studentů Střední školy gastronomických služeb v Nové Pace. Jedná se o originály dortů a dalších čokoládových lahůdek. K vidění jsou tu ale také dorty podle receptur z přelomu 19. a 20. století. Ty jsou k vidění ale pouze na fotografiích.

„Jsou to pravé čokoládové dorty, patrové, zdobené podle tehdejší módy. Návštěvníci si tu mohou také prohlédnout i šablony, určené ke zdobení dortů a připraveny jsou i samotné receptury,“ dodává ředitel muzea. Kromě dortů si můžete prohlédnout překrásně zdobené čokoládové figurky, zajíce, je tu i obrovská čokoládová slepice nebo velikonoční kraslice zdobená marcipánem podle vzoru z roku 1934. Součástí expozice je i ukázka stolování, způsob , jakým se podávalo ovoce v čokoládě nebo „velejemné čajové pečivo“.

Chybět samozřejmě nemůže ani typická pochoutka Podkrkonoší – pravé hořické trubičky. I ty se totiž plnily čokoládou. „Expozici doplňuje i řada dobových tiskovin, plakátů a půvabných reklam. Jedna z nich například říká, že hořické trubičky na každou chorobu, čím je choroba těžší, tím více trubiček je potřeba,“ popisuje ředitel jilemnického muzea.

Příprava výstavy, včetně zajištění dobových materiálů, maket či třeba interiéru prvorepublikové cukrárny zabrala zhruba rok času. Stojí ale rozhodně za vidění. Přiblíží nejen sladké čokoládové časy minulosti, ale zároveň přiblíží dobu mezi dvěma světovými válkami. Proslulou čokoládu vyráběla řada menších firem, ale i legendární Orion či Lidka. „Meziválečná produkce čokolády u nás byla pozoruhodná. Vždyť čeští cukráři se učili u švýcarských mistrů. A vedle proslulého pražského cukráře Myšáka tam studoval i pan Bartoníček z Vysokého nad Jizerou,“ dodává historickou zajímavost ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici Jan Luštinec.

Krkonošské muzeum v Jilemnici

Otevírací doba:
Celoročně: úterý - neděle 8-12 a 13-16 hodin, v červenci a srpnu do 17 hodin.
Prohlídka trvá minimálně 70 - 90 minut, počet osob ve skupině až 45, s výjimkou mechanického betlému mohou jednotlivci procházet i volně bez průvodce.

Vstupné:
dospělí 60,-, děti, studenti, důchodci 30,- Kč

Muzeum sídlí v zámku v parku u kostela asi 150 m od hlavního náměstí. Parkoviště je v místě.