Pracovníci Krajské hygienické stanice Libereckého kraje zkontrolovali celkem 83 táborů a za zjištěné nedostatky uložili 13 pokut v celkové výši 4600 korun.

Z tohoto počtu na Českolipsku zachytili 3 prohřešky, na Liberecku 9 a na Semilsku našli jedno porušení hygienických předpisů. „Žádný dětský tábor nebyl zakázán, a ani nebyl zjištěn žádný nehlášený tábor,“ uvedla mluvčí hygienické stanice Zuzana Balašová. Nejvíce nedostatků našli kontroloři ve zdravotnické dokumentaci.

Chyběla prohlášení rodičů dítěte, že jejich potomek nemá žádnou infekční chorobu a že s podobným onemocněním ani v poslední době nepřišel do styku. Dále narazili hygienici na léky s prošlou expirací a další prohřešky objevili v oblasti stravování.

„Nedostatky v oblasti stravování jsou často způsobeny podmínkami v daném táboře. Pracovníci tábora nemůžou například skladovat potraviny, které mají být uchovávány při teplotě 4 stupňů, když v táboře nemají ledničku. Také jsme zjistili třeba to, že na jednom táboře krájí knedlíky na stejném prkénku, kde chvíli předtím krájeli maso. To už je hrubá hygienická závada, kterou nemůžeme přehlédnout. Hrozí zde kontaminace potravin,“ upřesnila náměstkyně ředitele pro odbornou činnost Krajské hygienické stanice Milena Frühaufová.

Další závady objevili kontroloři v ubytování dětí. Někde například chyběly izolační podložky proti vlhku pro uložení věcí, jinde spaly děti, mladší 10 let, na patrových postelích, což by neměly.

Podle Mileny Frühaufové ubývá na letních táborech závad také proto, že jsou na ně organizátoři táborů dobře připravení. „Mají s námi už zkušenost z minulých let, tak vědí, na co si dát pozor,“ podotkla náměstkyně ředitele.

V Libereckém kraji je nyní ohlášených 145 letních dětských táborů. Nejvíce jich je na Českolipsku – 54, a nejméně v okrese Jablonec nad Nisou, kde mají 22 táborů.

Hygienici za celé prázdniny prověří asi 40 procent ze všech táborových turnusů v kraji. „Ideální je, když dítě jede na tábor, který navazuje na některý kroužek, do něhož chodí. Pokud rodiče posílají na tábor svého potomka poprvé, měli by si zjistit o zařízení co nejvíc informací. Poptat se po známých, případně se tam jet podívat. Na internetu vypadá každý tábor krásně, ale skutečnost může být jiná. Také by měli rodiče zvážit, zda na určitý druh tábora je jejich dítě vybaveno fyzicky i psychicky, zda třeba vydrží žít se zvířaty na statku nebo jestli ujde denně 20 kilometrů,“ zdůraznila Milena Frühaufová.