VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj bude hospodařit s rozpočtem dvě a půl miliardy

Liberecký kraj - Dvě a půl miliardy korun příjmů i výdajů. Tak zněl návrh krajského rozpočtu pro příští rok, který včera odhlasovali zastupitelé Libereckého kraje.

17.12.2008
SDÍLEJ:

Peníze. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Rozpočet, na kterém pracovala jak minulá krajská vláda s převahou ODS, tak i současná v čele s ČSSD, shodně odsouhlasilo šestatřicet zastupitelů, pět bylo proti a dva se zdrželi hlasování.

Proti schválení se postavili především zástupci hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Nelíbí se jim zejména, že z krajských peněz má být hrazena Zimní olympiáda dětí a mládeže, která podle rozpočtu vyjde kraj příští rok na 120 milionů.

Kromě jiného je jim pak trnem v oku investice do budování krajského policejního ředitelství. „Nebudeme suplovat ministerstvo vnitra, které by tuto investici mělo hradit,“ zdůvodnil Marek Pieter z SLK, proč nesouhlasí s patnáctimilionovou položkou v krajském rozpočtu. Navíc patnáct milionů je pouhou třetinou z celkových peněz, které do budoucna kraj na policejní ředitelství vyčlenil.

Ani s jedním však nesouhlasil například Radim Zika z ODS, který argumentoval faktem, že peníze vložené do sportování mládeže jsou žádoucí investicí. „Co se týče krajského policejního ředitelství, měli bychom si uvědomit, že neděláme milost ministerstvu vnitra, ale že přece sami chceme důstojné zázemí pro policisty, kteří nás mají chránit,“ zdůraznil Radim Zika.

Kromě jiného pak Jiří Kittner z ODS připomněl, že některé peníze vyčleněné z krajského rozpočtu jsou vázány na uzavřené smlouvy a v případě neplnění závazků by kraji mohly hrozit finanční sankce.

Město by sankce požadovalo
„Co se týče smluv s městem Liberec, pak mohu potvrdit, že Liberec by zaplacení sankcí rozhodně požadoval,“ upozornil Jiří Kittner, který je zároveň libereckým primátorem.

Z celkových dvou a půl miliard, se kterými pro příští rok kraj počítá, chce většinu získat z daňových položek. Z daní by mělo do krajského rozpočtu připlout celkem více jak 2,3 miliardy. Poslední souhrnnou položkou jsou pak dotace a příspěvky jiných rozpočtů, které by měly příští rok posílit krajský rozpočet o více jak třiadevadesát milionů korun.

Největší položkou ve výdajích jsou investice, a to v částce přesahující tři sta dvanáct milionů. Nejvíce by měly dostat nemocnice, které kraj zřizuje. Liberecká a českolipská nemocnice a plánovaný Hospic by si tak mohly příští rok k dobru připsat dohromady sedmdesát jeden a půl milionu korun.

Liberecká nemocnice by se tak měla dočkat například druhé etapy modernizace chirurgického oddělení a vybudování potřebného heliportu v areálu nemocnice. Nemocnici s poliklinikou v České Lípě pak Liberecký kraj ze svého rozpočtu přispěje na pořízení dialyzační jednotky.

Autor: Pavlína Stránská

17.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ovce. Ilustrační foto.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

MARMELÁDY Z KUNRATIC putovaly do celé Evropy ze zdejší továrny CH. Leubnera už od roku 1880. Tradici výroby ovocných produktů obnovili místní jako Jamparádu.

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

O starém vděku a náhle padlé víře

Jablonecko - Poznámka Jana Sedláka z 21. 8. 1968

Tah na Prahu v pátek zbrzdila nehoda

Liberecký kraj – „Na Paceřáku ve směru na Prahu je doprava svedená do jednoho pruhu.“ Taková byla situace v pátek před polednem ve stoupání před odbočkou na Sychrov.

OBRAZEM: Hasiči slaňovali a policisté chytali zloděje

Albrechtice v Jizerských horách - Přehraniční setkání složek Integrovaného záchranného systému (IZS) byl strhující přehlídkou zásahů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení