Město je velmi dobře dostupné autem (ze silnice 27 spojující Plzeň s Mostem), vlakem (v místním nádraží zastavují jak osobní vlaky, tak rychlíky směřující ze severu k Plzni a naopak) a také na kole.

Na samotnou rozhlednu se můžete vypravit pěšky z centra města kolem kostela Narození Panny Marie, stačí vystoupat pět kamenných a 122 dřevěných schodů. Ovšem ti méně zdatní mohou využít cestu, po které automobilem lehce vyjedete až nahoru k rozhledně.

Jelikož jde o poměrně mohutnou stavbu, která se vypíná na kopci nad městem, je skutečně již zdaleka viditelná a nepřehlédnutelná, ať již jedete ze směru od Prahy, Karlových Varů, Plzně či Mostu.

Unikátní dominanta

Rozhledna měla původně tři vyhlídkové plošiny. První byla dřevěná a obepínala stavbu ve výšce 10 metrů, musela však být stržena. Druhá vyhlídková plošina je ve výšce 22 metrů a v současné době je jediná přístupná veřejnosti.

Je ve tvaru písmene U a vrchol oblouku směřuje na jihovýchod. Třetí plošina je ve výšce 27 metrů, v současné době však již není přístupná, protože železné točité schodiště je značně zasaženo zubem času. Rozhledna má i dvě místnosti, z nichž jedna je pod druhým ochozem a druhá u vstupu do rozhledny.

Unikátní tvar dominanty Kryr přilákal i tvůrce známého dokumentárního seriálu České televize „Rozhlédni se člověče“ a povídání o kryrské rozhledně můžete také najít jako jednu z kapitol knihy Jana Nouzy „Rozhledny Čech, Moravy a Slezska“.

Zajímavost

Rozhledna byla postavena v letech 1905 - 1906 na místě, kde dříve stával hrad Kozihrady, v nadmořské výšce 383 m n. m. V roce 1905 se slavilo 100. výročí velkého německého básníka Friedricha Schillera, a tak dostala rozhledna své jméno - Schillerova rozhledna (původně Schillerwarte). Iniciátorem výstavby se stal místní okrašlovací spolek, kterému pomohl spolek kryrských rodáků žijících ve Vídni. Návrh rozhledny vypracoval úspěšný vídeňský architekt a stavitel Alois Kaiser. Podle dobových pramenů se na stavbu spotřebovalo 95 000 cihel, 60 fůr písku a 15 fůr žulového kamene. To vše prý na kostelní vrch dopravilo 298 koňských potahů. Otevírací slavnost se konala 17. června 1906 a zúčastnilo se jí několik tisíc návštěvníků ze širokého okolí.

Okolí plné zajímavostí

Až budete obdivovat na samém vrcholu výhled na Krušné hory, Doupovské vrchy, České středohoří, Džbán či Klínovec, můžete se rozmyslet, kam pokračovat dál, při výletech do okolí Kryr.

Pokud se vydáte jižním směrem, určitě neminete zříceninu hradu v nedalekém Petrohradu či přírodní rezervaci „Háj Petra Bezruče“ tamtéž.

Pokud se však vydáte severozápadním směrem, můžete hned v sousedním městečku Vroutek navštívit známý románský kostel Sv. Jakuba Většího z 20. let 13. století (jeden z nejstarších zachovalých kostelů ve střední Evropě) a pokud budete mít ještě dost sil, určitě nevynechejte jen dalších pár kilometrů vzdálený zámek Krásný Dvůr s jeho nádherným anglickým parkem, jenž na svých téměř 100 hektarech skrývá množství romantických staveb.

Všechny tyto výlety se dají rovněž absolvovat na kole přímo z Kryr, z vlastní zkušenosti mohu doporučit. Nejedná se o nikterak náročné trasy.

A ještě si dovolím jednu poznámku na závěr. Před třemi lety jsme měli, jako první pár v novodobé historii, právě nahoře na Schillerově rozhledně svatbu. Už jako manželé jsme také v den svatební navštívili zámecký park (na snímku vlevo) v Krásném Dvoře, o kterém se v článku také zmiňuji. Byl to pro nás úžasný zážitek.

Zpracovala Kateřina Bartošová