Z pětačtyřice­tičlenného nově zvoleného zastupitelstva, ve kterém má ČSSD 15 křesel, KSČM 8, Starostové pro Liberecký kraj (SLK) 7, Strana pro otevřenou společnost (SOS) 3 a opoziční ODS 12 křesel, zvedlo při hlasování pro Eichlera ruku 27 zastupitelů, 17 bylo proti a jeden se zdržel hlasování.

Hlasování poprvé v historii voleb do Rady kraje a volba hejtmana probíhala aklamací, to znamená veřejně. Změně jednacího a volebního řádu však předcházela diskuze.

"Dnešním dnem odcházíme do opozice. S plnou odpovědností prohlašuji, že hodláme být opozicí důslednou a nesmlouvavou. Naší velkou výhodou je skutečnost, že na základě výsledků své předešlé práce v jednotlivých resortech dokážeme dobře a přesně měřit efektivitu našich nástupců. Na druhou stranu však mohu slíbit, že tam, kde půjde o rozhodnutí podporující rozvoj kraje a jeho prosperitu, budeme také opozicí racionální a konstruktivní. Mám na mysli zejména podporu vyrovnaného krajského rozpočtu nebo například čerpání prostředků z evropských fondů pro významné krajské projekty," uvedl Radim Zika za ODS.

Poprvé proběhla volba veřejně
„Navrhujeme volbu aklamací, protože pouze takový způsob je dostatečně transparentní,“ zdůvodnil požadavek na změnu za ČSSD její člen a krajský zastupitel Michal Kraus.

Proti byli zastupitelé za SLK a ODS. Podle jejich shodného vyjádření veřejná volba popírá demokracii. „Nechápu takový návrh. Většina krajů volí tajně, po dvakrát se v Libereckém kraji také volilo tajně. Nevím, k čemu má změna sloužit. Návrh nepodpoříme, nevidíme k tomu jediný důvod,“ zdůraznil bývalý liberecký primátor Jiří Drda, který v letošních krajských volbách kandidoval za SLK.

Kromě jiného pak reagoval na poznámky klubu ČSSD, který v tomto týdnu uvedl o SLK, že spíše než hnutím jsou sedmi individualitami. „Ano, nejsme stádo, které jde slepě za svým vůdcem. U nás demokracie funguje,“ doplnil Drda.

Volba jak hejtmana, tak i jeho náměstků a členů Rady kraje veřejně nakonec proběhla. Většinově ji odsouhlasilo pětadvacet zastupitelů, dvacet se jich postavilo proti.

Klub ČSSD podpořili svými hlasy jednak zástupci SOS, a především pak zastupitelé KSČM, kteří přislíbili vítězné straně tichou podporu, stvrzenou písemnou dohodou. Díky jejich hlasům pak hladce proběhlo hlasování o jednotlivých náměstcích a uvolněných členech Rady Libereckého kraje.

Statutárním náměstkem hejtmana, který je jeho plně kompetentním zástupcem v době jeho nepřítomnosti, se stala Lidie Vajnerová z SOS, která je jedinou členkou rady z řad mimo klub ČSSD. Zároveň je pověřená vedením Resortu pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Náměstkem pro školství, mládež, tělovýchovu a sport se v nadcházejícím volebním období stane Radek Cikl, hospodářství, regionální rozvoj, Evropské fondy a rozvoj venkova bude mít na starosti nově náměstek Vít Příkaský a o dopravu se bude starat náměstek hejtmana Martin Sepp.

Zbylé čtyři resorty povedou uvolnění členové Rady kraje. Zastupitelé zvolili kandidáty navrhované klubem ČSSD. Resort ekonomiky, investic, správy majetku a územní plánování povede Zdeněk Bursa, zemědělství a životní prostředí Jaroslav Podzimek a zdravotnictví Pavel Novák.

Až do pátečního ustavujícího zasedání nebylo jasné, kdo dostane na starosti resort sociálních věcí a menšin. ČSSD při minulých jednáních nabídla post zástupci SLK, řediteli jabloneckého divadla Pavlu Žurovi, ten však nabídku odmítl. Zastupitelé tedy včera odhlasovali jako radního pro tento resort dalšího zástupce ČSSD Pavla Petráčka.

Nově zvolený hejtman při své úvodní řeči poděkoval odstupujícímu hejtmanovi Petru Skokanovi a zároveň i celému krajskému úřadu za spolupráci při předávání vedení kraje.

„Především bych chtěl poděkovat za přípravu rozpočtu ke schválení, díky které se vyhneme rozpočtovému provizoriu, které by nám znemožnilo čerpat peníze z Evropské unie,“ uvedl Eichler s tím, že přebírání veškerých odborů proběhlo v naprostém klidu. Kromě toho pak dodal, že bude ve své funkci jednat tak, aby všechny přesvědčil, že byl dobrou volbou. „Předchozí načerpané zkušenosti z manažerských pozic využiji k vedení kraje,“ dodal.

Vítězná ČSSD má mezi svými prioritami v programovém prohlášení především zrušení poplatků v krajských zdravotnických zařízeních, zřízení hospice, revizi optimalizace školské sítě, přeměnu krajských nemocnic zpět z obchodních společností na neziskové a investice do silnic a dopravní infrastruktury kra­je.

"Klíčovou pozornost zaměříme na oblast zdravotnictví. V Libereckém kraji působí v současné době tři konsolidovaná zařízení s jasně definovanou strukturou řídících a kontrolních mechanismů. V tomto směru uděláme vše pro to, aby se tato zařízení i v blízké budoucnosti rozvíjela a kvalita poskytovaných zdravotnických služeb se v nich stále zvyšovala. Kategoricky vystoupíme proti jakýmkoliv populistickým experimentům, které by způsobily nevratné kroky poškozující jejich chod a dotkly se negativně vyrovnaného krajského rozpočtu," konstatoval v tomuto tématu Radim Zika, předseda Klubu ODS Zastupitelstva Libereckého kraje.

Hejtman Eichler před svým zvolením mimo jiné deklaroval, že chce třicetikorunový poplatek v krajských nemocnicích dát k tíži krajského rozpočtu. Na města, která spravují svá zdravotnická zařízení, chce apelovat, aby polatek hradila také z městského rozpočtu.