Jen za minulý týden zasahovali záchranáři Horské služby Krkonoše u 224 raněných lyžařů nebo snowboardistů. Devětkrát vzlétl vrtulník. Přesto se nejedná podle náčelníka Horské služby Adolfa Klepše o nic mimořádného.

Od začátku zimy zatím zaregistrovali 2145 úrazů. Je to srovnatelné číslo s loňským rokem, kdy měli 2401 úrazů za celou zimní sezonu. „Rozdíl dvě stě padesát úrazů odpovídá tomu, že zbývá ještě měsíc lyžování,“ uvedl Klepš. Zhruba jednu třetinu zraněných tvoří snowboardisté, dvě třetiny jsou lyžaři.

Za úrazovostí stojí podle Adolfa Klepše kombinace podmínek v lyžařských areálech a návštěvnosti. Platí tedy úměra: dokud bude vysoká návštěvnost, bude vysoký počet úrazů. Zejména o jarních prázdninách zaplní hory zahraniční klienti, jako například Holanďané nebo Dánové, kteří neumějí lyžovat nebo neodhadnou své fyzické a technické možnosti.

„Sjezdovky jsou nyní tvrdé a zledovatělé, leží na nich vesměs technický sníh, protože letos je nízká sněhová pokrývka. Pak dochází k pádům a ke srážkám. Těžko říct, do jaké míry hraje roli bezohlednost lyžařů na svahu,“ vysvětlil a pokračoval: „Příčiny úrazů nezkoumáme. Nejsme na místě, když k nim dochází, ale snažíme se je zjistit kvůli tomu, abychom odhadli, jak vážné může být zranění.“

Náčelníka horské služby Krkonoše také zarážejí fakt, že řada zahraničních turistů chodí na svah nedostatečně oblečená. „Teplota se třeba pohybuje okolo minus patnácti stupňů a oni lyžují bez čepice a bez rukavic, špatně oblečené mají i děti. Na horách se zkrátka neumějí vůbec pohybovat,“ divil se zkušený záchranář Adolf Klepš.

Ve srovnání s posledním únorovým týdnem klesla úrazovost v Krkonoších zhruba o stovku. „V případě volného víkendu, kdy jsou hory zaplněny, totiž převažují čeští lyžaři, i díky tomu je úrazovost menší.“

K nejnebezpečnějším místům, kde dochází nebo může dojít ke zranění, patří místa za terénními zlomy, kam není vidět, a úseky, kde se mění směr sjezdovky. „Pozor by měli lyžaři dávat také na dojezdech sjezdových tratí, které se kříží, a kde se pohybuje více lidí. Zde jsou umístěny bannery, které informují o nutnosti snížit rychlost a upozorňují na možné střety.“

Opatrní by měli být lyžaři také na lanovkách. Letos z nich naštěstí nikdo nespadl, ale častá jsou při nepozornosti zranění hlavy, například tržné rány na hlavě a v obličeji.

Horští záchranáři již několik let upozorňují na desatero pravidel FIS pro chování na sjezdových tratích. Podle Adolfa Klepše je však otázkou, kolik lidí je zná a zda je dodržují. „Každý, kdo má řidičský průkaz, zná pravidla silničního provozu, a kdyby je dodržovali všichni, jezdilo by se bez nehod,“ podotkl Klepš.

Vzápětí však dodal: „Gramotnost je rok od roku vyšší, pravidla propagujeme i ve spolupráci s provozovateli lyžařských areálů, kde jsou také uveřejněna. Čím dál více lidí je vede v patrnosti a obracejí se na nás s dotazy ohledně některých bodů. Bude však trvat ještě dlouho, než se je lidi naučí dodržovat.“