Jizerské hory očima Miloše Kirchnera. Se stejnojmennou výstavou Miloš, fotograf – výtvarník, prezentoval a propagoval milované Jizerky u nás v Čechách, v Polsku i v Německu.

Na zahájení jeho výstav bylo vždy veselo. V Žitavě například zazněly housle kamaráda Františka Lamače, v Karpaczi i v Jagniatkově hrál společně s kamarádem Vinckem a muzikanty ze Šafránu. V Polsku obdivovali nás Čechy, jak se umíme bavit. Velkou poctou pro Miloše bylo pozvání k sólovému zpěvu a hře na kytaru při bohoslužbě v dřevěném kostelíku Wang v Karpaczi.

Jeho nástupy na fotografování byly buď brzy ráno, i čtvrtá hodina někdy připadala v úvahu, vždyť přeci ranní mlhy bylo to nejúžasnější z celého dne. Tedy až na odpolední měkké světlo při západu slunce. Jak ho těšilo, to přírodní divadlo!

Někdy bylo potřeba na místě i přespat, jako například při nástupu do Jizerek z polské strany, a na ranní divadlo si počkat. Ze Sklářské Poreby vystoupat na Vysoký kámen, vytáhnout spacáky a všechny ostatní potřebné i nepotřebné věcičky, ale hlavně rychle foťák a stativ, juknout na západ slunce a fotit a fotit, dokud ta velká nádhera za Ještědským hřebenem neustane. Spí se pod širým nebem, všude dokola voní čistota, nad námi nebe a ráno? Nepopsatelná nádhera mlžné peřiny jelenohorské kotliny, přichází ranní rituál. V modravém světle nad pruhem mlhy pomalu vystrkují své věže kostely, Jelení hora se probouzí a Míla už fotí a fotí. Kolik hodin vlastně spal?

Těžko se dá uvěřit, že další příběhy s Milošem už nikdo neprožijeme, všem přátelům a kamarádům sdělujeme, že zemřel dne 14. ledna 2011.

Napsali: Jaroslava Slabá, František Lamač

Miloš Kirchner dlouhodobě spolupracoval s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Fotografoval nejen přírodu, ale i společenské události, například návštěvu prezidenta republiky Václava Klause Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou při příležitosti zahájení provozu Hlavní budovy po rekonstrukci v roce 2004.

Fotografoval secesní domy v Jablonci. Nezapomenutelná je jeho první fotografická zpráva o proměně ulice Komenského. Fotografoval interiéry zámků a historických prostor, kam jeho domovská firma ABB, dodávala své vypínače.

Spolupracoval s časopisem Krkonoše, kde propagoval milované Jizerky a v poslední době i Český ráj.

O autorovi

Miloš Kirchner se narodil 10. 6. 1952 v Českých Budějovicích. Od mládí však vyrůstal v Jablonci n.N. a nedaleké Jizerské hory navštěvoval již od svých patnácti let. Fotografovat začal od roku 1976 a fotografování krajiny se mu postupně stalo vášní. Další záliba, která doplňuje jeho vztah k přírodě, je hudba – zejména aktivní zpěv s vlastním kytarovým doprovodem. V současné době pracoval ve firmě ABB s.r.o., Elektro-Praga v Jablonci n. N. jako referent pro analýzu trhu s domovním elektroinstalačním materiálem a pro firmu rovněž fotografoval.

V minulých letech navštívil s fotoaparátem Izrael, Skandinávii, Řecko, Slovinsko, fotografoval v rumunských Karpatech, v Tatrách, v Dolomitech a jinde. V poslední době fotografoval v Českém ráji, v Krkonoších, ale zejména v Jizerských horách. V přírodě používal fotoaparát PENTAX 67. Oslovovala ho rovněž architektura v interiérech i exteriérech, které snímal velkoformátovou kamerou značky LINHOF TECHNIKA.

Fotografické aktivity:
• Byl členem Asociace profesionálních fotografů ČR.
• Byl členem Euroregionálního sdružení fotografů KONTAKT v Euroregionu NISA od roku 2000.
• Uskutečnil 14 samostatných fotografických výstav (v letech 1998 - 2010).

Dosavadní fotografické úspěchy:
• 2.5.2006 byl Miloš Kirchner přijat do ASOCIACE PROFESIONÁLNÍCH FOTOGRAFŮ ČR na základě schválení předložené sady 12 ks velkoplošných fotografií Jizerských hor
• 26.11.2006 udělila Evropská mezinárodní federace profesionálních fotografů (FEP) v Bruselu Miloši Kirchnerovi certifikát umělecké a profesionální kvality a prestižní titul QEP za kolekci 12 kusů velkoplošných fotografií Jizerských hor