V čem spočívá vaše práce?

Drop In poskytuje několik programů práce s lidmi na drogách. Základní poradenství – Kontaktní centrum, dva street programy, dva programy substituční pomoci, centrum následné péče a centrum pro matky.

Je těžké pracovat s drogově závislými lidmi?

Práce s lidmi na drogách je neobyčejně náročná a nevděčná, málo oceňovaná. Klienti jsou často velmi problémové osobnosti, nehledě na další úskalí práce i v infekčně rizikovém prostředí.

Jaké poradenství nebo služby jim můžete nabídnout?

Poradenství probíhá zároveň při všech kontaktech s klienty ve všech našich programech. Klienti mohou zůstat anonymní. Máme i nepřetržitou telefonní poradenskou linku a poradnu na internetu.

Ovlivnila vaše práce váš soukromý pohled na společnost?

Po třiceti letech v oboru závislostí již mám schopnost nadhledu a je pro mě zajímavé hodnotit kvalitu společnosti, nakolik se chová racionálně, efektivně, neideologicky a nejsme na tom ve srovnání zase tak špatně, i když spousta předsudků, naivit i hloupostí trvá mezi obyčejnými lidmi i mezi politiky na různých úrovních.

Zasahuje vám práce do soukromého života?

Jsem 24 hodin denně na poradenském telefonu, a tak je někdy velmi náročné reagovat přiměřeně v různých situacích a časech. Regulovat riziko „vyhoření“ je podmínkou přežití v oboru a zachování si duševního zdraví. Myslím, že už to dovedu.

Jaké procento úspěšnosti je vyléčených narkomanů?

Líbí se mi jeden postřeh Dr. Marxe z Liverpoolu, že do 10 let drogové kariéry u závislého na tvrdých drogách se z nich dostává maximálně jeden z deseti, po přibližně 10 letech asi 50 procent. Tak zvané vyléčení, tedy zbavení se drog navždy, nemůže být naším jediným cílem. Pro nás i pro společnost je často velkým úspěchem převést lidi alespoň na méně rizikovou drogu, na braní méně rizikovým způsobem nebo alespoň užívání čistého, neinfekčního materiálu. Prostě vše, co snižuje lidské i materiální náklady jednotlivce i celé společnosti. Ale nikdy není pozdě.