VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedu děti ke sportu

JABLONEC NAD NISOU - Zdenka Synovcová je vedoucí trenér SK Sluníčko SPMP OV Jablonec nad Nisou a zároveň předseda neziskové organizace Společnost pro podporu lidí s mentálním handicapem v České republice, o. s., také vyučuje žáky na Základní škole v Tanvaldě.

23.10.2007
SDÍLEJ:

Zdenka Synovcová, učitelka na Základní škole v Tanvaldě a trenérka SK SluníčkoFoto: DENÍK/Lenka Brabencová

Jste učitelkou na základní škole a zároveň vedete děvčata SK Sluníčko. Jde skloubit tyto dvě činnosti?

Někdy náročně, neustále mám u sebe plánovací kalendář a různě střídám. Na prvním místě jsou pracovní povinnosti, které mě živí finančně. Dále sportovní činnosti v rámci programu Speciál olympic, které jsou dobrovolnou činností a dělám je velice ráda a přináší mi uspokojení z dobře vykonané práce ve prospěch handicapovaných lidí - sportovců, kterým se věnuji nejvíce.

Co obnáší práce v SK Sluníčko?

Obnáší pravidelné setkávání, tréninky, při kterých se věnujeme různým druhům sportu dle úrovně a stupně postižení. V současné době je členem SK Sluníčko 12 mentálně handicapovaných sportovců. Každý sportovec má své specifické potřeby a ne všichni se věnují jednomu druhu sportu, a tak se věnujeme asi sedmi různým druhům sportu. Od naší, v České republice ojedinělé a velice atraktivní umělecké gymnastiky, po lyžování, cyklistiku, plavání a další.

Je nějaký rozdíl učit gymnastiku u handicapovaných dětí?

Velice rozdílné. Gymnastické sestavy se učí u handicapovaných sportovců formou syntézy. To znamená - naučit nejprve vše v celku i s případnými chybami a teprve potom začít rozklad sestav a jednotlivé prvky opakovat, procvičovat a zdokonalovat estetiku provedení.

Zasahuje vám práce do soukromého života?

Hodně. Svůj volný čas si organizuji podle závodů a sportovních činností a snažím se svého čtyřletého syna všude mezi handicapované sportovce brát.

Co vám práce v SK Sluníčko přináší a naopak upírá?

Sport s handicapovanými přináší stejně jako sport se zdravými sportovci maximální vnitřní uspokojení pro trenéra a vidina dobrých výsledků v rámci mezinárodních turnajů je veliká. Radost z pohybu a spokojený úsměv sportovce je velkou odměnou pro všechny. Někdy bych potřebovala zastavit chaos a rychlost běhu.

Mohou lidé někde vidět cvičit vaše žačky?

Ano, v jabloneckém divadle v rámci projektu Společně na jevišti 3.11.2007 a potom v prosinci na vánočním setkání ve Spolkovém domě.

23.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Kraj představí úspěšné návrhy na přeměnu okolí budovy Krajského úřadu

Liberec – Přeměna a kultivace okolí budovy Krajského úřadu, možnost volného přístupu k řece Nise a prostor pro parkování, i to byla hodnotící kritéria soutěže, kterou vypsal Liberecký kraj.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení