Výměna starého vysílače za nový zabere pracovníkům Českých radiokomunikací celý den a uskuteční se stejným způsobem, jakým se realizovala například na žižkovské věži v Praze.

V akci tak lidé opět uvidí speciální dvourotorový vrtulník Kamov Ka-32 řízený švýcarskou posádkou. Samotnou výměnu však budou moci sledovat pouze zpovzdálí. Vrchol Ještědu bude totiž podle koordinátora prací Jakuba Erbena pro veřejnost po dobu instalace nového vysílače uzavřen, a to včetně lanovky, hotelu a vyhlídky.

„Vrtulník poletí během dne celkem osmkrát. Nejprve postupně sejme čtyři díly staré antény a pak na místo postupně usadí čtyři díly antény nové. Každý vzlet přitom potrvá asi deset až dvacet minut,“ popsal výměnu televizního vysílače Jakub Erben.

Varianta výměny televizního vysílače za pomoci vrtulníku byla Českými radiokomunikacemi zvolena s ohledem na citlivost krajiny v okolí Ještědu a možnosti zdejších přístupových cest. Úspěch celé akce tak bude záležet především na příznivých meteorologických podmínkách.

„Tak jako v ostatních případech, i na Ještědu se výměna uskuteční pouze za příznivého počasí. Poslední slovo ohledně zahájení operace bude mít pilot vrtulníku,“ potvrdil Deníku vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací Jiří Vykydal s tím, že v případě komplikací se celá akce posune do dalšího dne.

Samotný Ještěd je podle mediální zástupkyně Českých radiokomunikací Marie Fianové na výměnu televizního vysílače připraven. Analogové vysílání bylo převedeno do provizorní antény již 28. května letošního roku. Zpět do hlavní vysílací antény se vrátí až po jejím otestování v druhé polovině července 2009. Spolu s analogovým televizním vysíláním se odtud začnou vysílat i digitální programy České televize. V srpnu roku 2010 se k nim přidají i programy komerčních televizí.