"Velkou dodávku to ze svahu určitě vytáhne nebo auto z řeky také,“ pochvaluje sílu zbrusu nového navijáku na zásahovém vozidle ředitel jabloneckých profesionálních hasičů Petr Bartoň. Ještě do minulého týdne měli takové zařízení jen na jednom autě, dnes mají dva.

Hasiči nemohou za ty nahoře

Jedno z rčení říká, že štěstí se musí trochu napomoci. Jiné pak Slovo dalo slovo. Petr Bartoň si posteskl jednou o přestávce mezi fanděním jabloneckým ligovým fotbalistům ostatním skalním fanouškům s tím, co by hasiči nutně potřebovali. A chlapi z jabloneckého firmy na výrobu zabezpečovací techniky byli náhodou u toho.

„Máme firemní filantropický program zahrnující právě takovou pomoc,“ konstatoval Herbert Endler ze společnosti Jablotron Alarms. Různě velké částky dávají jako dar do řady oblastí už několik let.

Elektrický naviják na druhou z cisteren v hodnotě třicet pět tisíc korun profesionálním hasičům koupili. Zdejší region v Jablotronu navíc trochu upřednostňují. Loni jejich pomoc ve formě gumového člunu putovala dobrovolným hasičům do Proseče. „Tyhle složky přece nemohou za to, co se děje nahoře,“ konstatoval Endler.

K technické pomoci je naviják nezbytný

„U dopravních nehod musíme dát vozidla v nepřístupném terénu do manipulovatelné polohy a dostat je zpátky na silnici, aby se dala naložit na odtahový vůz,“ vysvětlil Bartoň. Výjimkou není ani potřeba vrak převrátit přímo na silnici zpátky na kola. A co odtáhnout padlý kmen stromu stranou ze silnice? Nebo zajištění břemene na určitém místě proti samovolnému posunu.

Nebýt pomoci z Jablotronu, měli by smůlu a v případě akutní potřeby by si volali externí odtahové auto. I u záchranářů se prostředků nedostává a vládní škrty se nevyhnuly ani investicím ani částkám na provoz.

„V loňském roce jsme si jeden kus pořídili z našich provozních prostředků bez větších komplikací. Nutně jsme naviják ve výjezdu potřebovali, protože jsme tehdy neměli vůbec žádný,“ vysvětlil Bartoň. Takové zařízení by ale měly mít oba vozy technické pomoci. Dnes už je mají.