VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nic nenaruší ledový klid asijských kuchařů

Liberec /REPORTÁŽ/ – „Prosíme všechny návštěvníky, aby urychleně opustili prostory nákupního centra nejbližším východem z důvodu technických problémů.“ Ozývá se naléhavě z amplionů. A nejen česky, opakuje se ještě v anglickém a německém jazyce.

5.11.2010
SDÍLEJ:

OC Forum Liberec. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Jan Škvára

Pochutnávám si právě na smažené rybě s americkými brambory v asijském bistru v třetím patře nákupního centra Forum Liberec. Je tak jedna po poledni, na hodinky se nedívám.

Dívám se kolem sebe a je vidět, že lidé v dnešní době nejsou moc důvěřiví k těmto hlášením. Zmateně koukají jeden na druhého, někteří krčí rameny, další vychutnávají si svá fast-foodová jídla dál.

Až asi po třetím výstražném hlášení začíná být trochu rušno. Stolovníci se ne příliš ochotně zvedají s jídelními tácy v ruce a loudavě míří k eskalátorům.

Dívka od vedlejšího stolu se chápe role informátora a sděluje: „Přítel pracuje u bezpečáků a prý jim na přístrojích vyskočilo, že se v budově objevil požár.“ Všude poletují muži v oblecích s vysílačkami a zjišťují situaci. A lidé začínají hartusit: „Vždyť mi vystydne jídlo!“ „Tady se člověk ani v klidu nenají!“ „To má být sranda, nebo to myslí vážně?“

Jediní, kdo zůstávají úplně v klidu a nerušeně pokračují v práci, jsou kuchaři z asijského bistra. Nedovolím si zatipovat, zda nerozuměli hlášení, nebo jestli se báli, že jim uniknou tržby. Ostatní prodavači a obchodníci poslušně stahují mříže u svých obchodů a připravují se k evakuaci.

Hlavními vchody se však hrnou stále noví a noví zákazníci. Ampliony zmlkly a hlášení se již neopakuje. Příchozí nemají o ničem ani tušení. Proti nim jdou davy ven.

Stejně jako řada další uposlechnu výzvě a mířím pryč. V klidu. Při jízdě na druhém eskalátoru směr přízemí se ozývá sotva slyšitelné upozornění, kterému není moc rozumět a hned po něm další, stále málo zřetelné. Napínám uši a dekóduji: „Hlášení byl planý poplach, můžete se vrátit zpět do nákupního centra!“

Tak zase zpět, někteří lidé se otáčejí a míří zpátky k cíli svého nákupu. Ti, kteří přeslechli, pokračují ven. „Musela jsem vybrat peníze z kasy, vyprázdnit trezor, vypnout hlavní spínač, pak jsem ale zjistila, že nepůjde stáhnout mříž u vchodu, takže jsem ho zase musela nahodit,“ stěžuje si jedna z prodavaček své kolegyni.

Po pojízdných schodech se opět začínají trousit lidé, někteří i s jídelními tácy a míří nahoru do posledního patra, aby mohli dojíst svá již studená jídla. Prodejci zase otevírají obchody a vše se vrací do normálu.

Jen nepříjemné několikaminutové vyrušení stereotypu všedního dne. Všichni si oddechli. Snad i ti asijští kuchaři, jejichž stoický klid nenarušilo nic. Že by věděli víc? Nebo měli tak velké obavy o rozpálené pánve?

„Na vině je nepozornost řidiče, kdy při neobratné manipulaci nákladního vozu v zásobovacím dvoře v suterénu OC Forum došlo k uražení sprinklerové hlavice hasícího systému. To je přesně ten případ, kdy podle našich bezpečnostních standardů dojde k okamžitému vyhlášení evakuačního poplachu. Poté, co se ostraha OC Forum Liberec ujistila, že našim zákazníkům nehrozí nebezpečí, byl během cca dvou minut poplach odvolán a zákazníci informování vnitřním rozhlasem v centru.“ Václav Řičář, ředitel OC Forum

Zpracovala Hana Langrová

5.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ovce. Ilustrační foto.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

MARMELÁDY Z KUNRATIC putovaly do celé Evropy ze zdejší továrny CH. Leubnera už od roku 1880. Tradici výroby ovocných produktů obnovili místní jako Jamparádu.

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

O starém vděku a náhle padlé víře

Jablonecko - Poznámka Jana Sedláka z 21. 8. 1968

Tah na Prahu v pátek zbrzdila nehoda

Liberecký kraj – „Na Paceřáku ve směru na Prahu je doprava svedená do jednoho pruhu.“ Taková byla situace v pátek před polednem ve stoupání před odbočkou na Sychrov.

OBRAZEM: Hasiči slaňovali a policisté chytali zloděje

Albrechtice v Jizerských horách - Přehraniční setkání složek Integrovaného záchranného systému (IZS) byl strhující přehlídkou zásahů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení