VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc na Českolipsku bude nejspíš kritická

Českolipsko /FOTOGALERIE/ – Velká voda opět děsí lidi na Českolipsku. Ve Stráži pod Ralskem dosáhla Ploučnice 3. stupně povodňové aktivity. Stejně je na tom i Panenský potok, který protéká Brništěm, Velkým Grunovem a Pertolticemi pod Ralskem.

27.9.2010 1
SDÍLEJ:

V Brništi a Velkém Grunově se rozlil Panenský potok, kde je vyhlášený 3. stupeň povodňové aktivity. Voda zalila přilehlé zahrady rodinných domů. Foto: DENÍK/ Radmila Pokorná

Všude je k vidění stejný obrázek, voda nezadržitelně stoupá, zatopuje zahrady a blíží se k domům.

Kvůli stoupajícím hladinám vodních toků svolala starostka České Lípy Hana Moudrá povodňovou komisi města.

„Po poledni byla nejhorší situace na Panenském potoce, kde už byl vyhlášen třetí povodňový stupeň. Ostatní přítoky Ploučnice jsou zatím na druhém stupni povodňové aktivity a podobně je na tom i samotná Ploučnice. S ohledem na vývoj počasí a varování Českého hydrometeorolo­gického ústavu však v následujících hodinách očekáváme další zhoršení. Pro povodní ohrožené lokality v České Lípě bude kritická nejspíš dnešní noc,“ zdůraznila starostka na jednání, kterého se zúčastnili zástupci hasičského sboru, dobrovolných hasičů a republikové i městské policie, která pomáhá mapovat situaci v terénu.

Také v Novém Boru zasedl krizový štáb. „Novoborští hasiči čerpali vodu v Bukovanech. Shromažďujeme žádosti o pytle, techniku na čištění koryt a starostové průběžně monitorují stav vodních toků,“ řekl starosta Nového Boru Jindřich Mareš.

„Pokud bude nadále pršet můžeme čekat, že to bude malér. Samozřejmě jsme připraveni kdykoliv zasáhnout,“ upozornil Josef Kočí, velitel novoborských dobrovolných hasičů.

„Oproti srpnovým povodním se nyní hladiny zvedají pomaleji,“ podotkla k situaci starostka Stráže pod Ralskem Věra Reslová a dodala, že na Ještědce i Ploučnici mají 3. stupeň povodňové aktivity.

„Místa, která nejvíce postihla srpnová povodeň, monitorujeme. Navezli jsme panely, pytle s pískem a varovali jsme samozřejmě obyvatele, kteří v této oblasti bydlí,“ upřesnila opatření Reslová.

Ve Stráži prozatím voda zalila části zahrádkářské kolonie a chovatelské domky. Obavy ale panují, aby voda nevystoupala k blízkým garážím u sídliště. „Mluvila jsem s Povodím Ohře a hladina budě zřejmě ještě stoupat," dodala Věra Reslová.

„Bydlíme tu šedesát let a nepamatuji si, že by povodně přišly znovu během tak krátké doby," podotkla Jaroslava Maršálková, obyvatelka Stráže pod Ralskem.

Zákupy hlásí zatím první stupeň povodňové aktivity. Po páté odpolední se hladina vody držela na 124 centimetrech.

„Celý den sledujeme hladinu Svitávky. Nyní se situace zklidňuje v Kamenici,“ prozradila starostka Zákup Miloslava Hudaková. Podle ní povolají místní hasiče až bude hladina řeky na druhém stupni.

„I vzhledem k současnému stavu toku v Kamenici doufáme, že se situace zklidní,“ dodala s tím, že nechtějí zbytečně děsit obyvatele, kteří mají za sebou krušnou zkušenost z prázdninové povodně.

Pohotovost mají rovněž ve Cvikově a okolních obcích. Starosta Ivo Čeřovský řekl: „Na některých místech v Lindavě se voda vylila do polí a zahrad. Ve Cvikově jsme museli uzavřít silnici pod městským úřadem, kde se utrhl kus zdi a podmáčená hlína ze zahrady za ní se navalila na silnici.“

Dosud nejsou ve Cvikově opraveny škody na místních komunikacích po srpnové velké vodě a opět o sobě Boberský potok dává vědět zvýšenou hladinou v důsledku dlouhodobého deště.

Podle varování krizového štábu se na povodně, pokud v nejbližší době nepřestane pršet, mohou na velkou vodu připravit obyvatelé Častolovic, Písečné, Dobranova, Vlčího Dolu, Heřmaniček, Dubice a Dolní Libchavy.

„Kolem čtvrté odpolední chybělo dvacet centimetrů do toho, aby se Šporka vylila ze břehů,“ poznamenal k situaci Jaroslav Pých z Dolní Libchavy, který má za sebou nepříjemné zkušenosti se srpnovou povodní.

Zahrady u domů zaplavila také voda z Panenského potoku v Brništi, Luhově a Velkém Grunově. Hasiči tu rozváží pytle s pískem. Odtokové strouhy podél silnic čistili nejen ve zmíněných obcích ale i v Novém Boru.

Přes veškerou snahu se voda valila z polí a svahů přes silnice, například na cestě z Brniště do Lindavy. Na komunikacích se objevila místa, kde bylo až dvacet centimetrů vody. Zaplavené jsou silnice v Horní Libchavě a ve Stružnici.

U Častolovic voda z přetékajícího rybníka zaplavila jednu z příjezdových komunikací a znovu se začalo pytlovat v Dolní Libchavě a Staré Lípě. Řidiči by měli na silnicích dbát zvýšené opatrnosti.

Podle předpovědi meteorologů by déšť neměl ustoupit ani během úterka. Oblačnost i četnost srážek by měly začít ustupovat až od středy. Podle ČHMÚ by se však neměl opakovat srpnový scénář, kdy půda byla podmáčená a neměla kam vsáknout.

Podle předpovědi by mělo spadnout maximálně 30 mm vody. Od středy se začne obloha vyjasňovat, do čtvrtka by mělo převažovat oblačno až polojasno, po ránu očekávají meteorologové přízemní mrazíky a teploty i kolem nuly.

Fotbalové kluby ve Stružnici a Mimoni čekají další devastující povodeň

S velkými obavami sledují současnou situaci s vytrvalým deštěm funkcionáři fotbalového klubu Dynamo Stružnice, jejichž hřiště i kabiny byly kvůli devastujícím povodním ze začátku srpna zcela zatopené. Voda ve stružnických kabinách tehdy dosahovala téměř dva metry.

„Ta dnešní situace je zase špatná a bohužel naprosto stejná jako před půl druhým měsícem. Stále prší, hřiště už je silně podmočené, a teď jen čekáme, kdy se vylije přilehlý Valtinovský potok a následně i řeka Ploučnice. To zase bude zkáza,“ řekl Deníku v pondělí večer Ladislav Křemen, hráč domácího A-týmu.

Sekretář stružnického klubu Karel Moucha následně potvrdil, že se úterní odložený zápas II. třídy okresního přeboru domácího áčka s rezervou Skalice zcela jistě neuskuteční. „U nás to nebude možné a ve Skalici taktéž ne,“ sdělil.

Ani v Mimoni, kde mají nedaleko ústí řeky Ploučnice vybudovaný umělý trávník, pochopitelně vůbec nejásají. „Čekáme, zda se bude opakovat to, co se stalo v srpnu. Umělku jsme od té doby již opravili, ale jestli se teď Ploučnice znovu vylije…“ nechtěl ani domyslet se Marek Steinfest, předseda fotbalového oddílu TJ Jiskra.

27.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
3. VERONIKA A VILÉM ERLEBACHOVI, KRKONOŠE.
AKTUALIZOVÁNO
32

FOTO, ANKETA: Čtenáři vozí Deník na dovolenou. Kterého z nich pošleme k moři?

Hejnické letní kino v areálu koupaliště.

Letní kina se v sezóně opět rozjela

FOTO: Do ticha kostela zazněla hudba

Jablonec nad Nisou – Další ze série letních koncertů z akce Jablonecké kostely otevřeny proběhl 25. července v kostele svaté Anny v Jablonci nad Nisou. 

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipnější pomsty za špatné parkování. Někdy je trest až krutý

Zaparkování auta je poměrně jednoduchý úkon, který ale někteří jedinci dokážou odfláknout vrcholným způsobem. Ať už jde o nedostatek trpělivosti, zkušeností nebo čistou lhostejnost ke svému okolí, někteří řidiči si svým chováním koledují o potrestání. A někdy ho i dostanou. A někdy je to i vtipné.

Zachraňují populaci syslů, nový domov mají na letišti

Hodkovice n. Moh. – Velcí hlodavci, nově odchovaní v jihočeské zoologické zahradě, se vrací do přírody, kde původně běžně žila. Největší nepřítel syslů je ale kočka domácí.

Jablonecký fotbalový boss Pelta v tom není sám, v kauze padla další jména

Jablonec n. N., Praha – Kauza manipulací se sportovními dotacemi ve sportu se rozrůstá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení