VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc na Českolipsku bude nejspíš kritická

Českolipsko /FOTOGALERIE/ – Velká voda opět děsí lidi na Českolipsku. Ve Stráži pod Ralskem dosáhla Ploučnice 3. stupně povodňové aktivity. Stejně je na tom i Panenský potok, který protéká Brništěm, Velkým Grunovem a Pertolticemi pod Ralskem.

27.9.2010 1
SDÍLEJ:

V Brništi a Velkém Grunově se rozlil Panenský potok, kde je vyhlášený 3. stupeň povodňové aktivity. Voda zalila přilehlé zahrady rodinných domů. Foto: DENÍK/ Radmila Pokorná

Všude je k vidění stejný obrázek, voda nezadržitelně stoupá, zatopuje zahrady a blíží se k domům.

Kvůli stoupajícím hladinám vodních toků svolala starostka České Lípy Hana Moudrá povodňovou komisi města.

„Po poledni byla nejhorší situace na Panenském potoce, kde už byl vyhlášen třetí povodňový stupeň. Ostatní přítoky Ploučnice jsou zatím na druhém stupni povodňové aktivity a podobně je na tom i samotná Ploučnice. S ohledem na vývoj počasí a varování Českého hydrometeorolo­gického ústavu však v následujících hodinách očekáváme další zhoršení. Pro povodní ohrožené lokality v České Lípě bude kritická nejspíš dnešní noc,“ zdůraznila starostka na jednání, kterého se zúčastnili zástupci hasičského sboru, dobrovolných hasičů a republikové i městské policie, která pomáhá mapovat situaci v terénu.

Také v Novém Boru zasedl krizový štáb. „Novoborští hasiči čerpali vodu v Bukovanech. Shromažďujeme žádosti o pytle, techniku na čištění koryt a starostové průběžně monitorují stav vodních toků,“ řekl starosta Nového Boru Jindřich Mareš.

„Pokud bude nadále pršet můžeme čekat, že to bude malér. Samozřejmě jsme připraveni kdykoliv zasáhnout,“ upozornil Josef Kočí, velitel novoborských dobrovolných hasičů.

„Oproti srpnovým povodním se nyní hladiny zvedají pomaleji,“ podotkla k situaci starostka Stráže pod Ralskem Věra Reslová a dodala, že na Ještědce i Ploučnici mají 3. stupeň povodňové aktivity.

„Místa, která nejvíce postihla srpnová povodeň, monitorujeme. Navezli jsme panely, pytle s pískem a varovali jsme samozřejmě obyvatele, kteří v této oblasti bydlí,“ upřesnila opatření Reslová.

Ve Stráži prozatím voda zalila části zahrádkářské kolonie a chovatelské domky. Obavy ale panují, aby voda nevystoupala k blízkým garážím u sídliště. „Mluvila jsem s Povodím Ohře a hladina budě zřejmě ještě stoupat," dodala Věra Reslová.

„Bydlíme tu šedesát let a nepamatuji si, že by povodně přišly znovu během tak krátké doby," podotkla Jaroslava Maršálková, obyvatelka Stráže pod Ralskem.

Zákupy hlásí zatím první stupeň povodňové aktivity. Po páté odpolední se hladina vody držela na 124 centimetrech.

„Celý den sledujeme hladinu Svitávky. Nyní se situace zklidňuje v Kamenici,“ prozradila starostka Zákup Miloslava Hudaková. Podle ní povolají místní hasiče až bude hladina řeky na druhém stupni.

„I vzhledem k současnému stavu toku v Kamenici doufáme, že se situace zklidní,“ dodala s tím, že nechtějí zbytečně děsit obyvatele, kteří mají za sebou krušnou zkušenost z prázdninové povodně.

Pohotovost mají rovněž ve Cvikově a okolních obcích. Starosta Ivo Čeřovský řekl: „Na některých místech v Lindavě se voda vylila do polí a zahrad. Ve Cvikově jsme museli uzavřít silnici pod městským úřadem, kde se utrhl kus zdi a podmáčená hlína ze zahrady za ní se navalila na silnici.“

Dosud nejsou ve Cvikově opraveny škody na místních komunikacích po srpnové velké vodě a opět o sobě Boberský potok dává vědět zvýšenou hladinou v důsledku dlouhodobého deště.

Podle varování krizového štábu se na povodně, pokud v nejbližší době nepřestane pršet, mohou na velkou vodu připravit obyvatelé Častolovic, Písečné, Dobranova, Vlčího Dolu, Heřmaniček, Dubice a Dolní Libchavy.

„Kolem čtvrté odpolední chybělo dvacet centimetrů do toho, aby se Šporka vylila ze břehů,“ poznamenal k situaci Jaroslav Pých z Dolní Libchavy, který má za sebou nepříjemné zkušenosti se srpnovou povodní.

Zahrady u domů zaplavila také voda z Panenského potoku v Brništi, Luhově a Velkém Grunově. Hasiči tu rozváží pytle s pískem. Odtokové strouhy podél silnic čistili nejen ve zmíněných obcích ale i v Novém Boru.

Přes veškerou snahu se voda valila z polí a svahů přes silnice, například na cestě z Brniště do Lindavy. Na komunikacích se objevila místa, kde bylo až dvacet centimetrů vody. Zaplavené jsou silnice v Horní Libchavě a ve Stružnici.

U Častolovic voda z přetékajícího rybníka zaplavila jednu z příjezdových komunikací a znovu se začalo pytlovat v Dolní Libchavě a Staré Lípě. Řidiči by měli na silnicích dbát zvýšené opatrnosti.

Podle předpovědi meteorologů by déšť neměl ustoupit ani během úterka. Oblačnost i četnost srážek by měly začít ustupovat až od středy. Podle ČHMÚ by se však neměl opakovat srpnový scénář, kdy půda byla podmáčená a neměla kam vsáknout.

Podle předpovědi by mělo spadnout maximálně 30 mm vody. Od středy se začne obloha vyjasňovat, do čtvrtka by mělo převažovat oblačno až polojasno, po ránu očekávají meteorologové přízemní mrazíky a teploty i kolem nuly.

Fotbalové kluby ve Stružnici a Mimoni čekají další devastující povodeň

S velkými obavami sledují současnou situaci s vytrvalým deštěm funkcionáři fotbalového klubu Dynamo Stružnice, jejichž hřiště i kabiny byly kvůli devastujícím povodním ze začátku srpna zcela zatopené. Voda ve stružnických kabinách tehdy dosahovala téměř dva metry.

„Ta dnešní situace je zase špatná a bohužel naprosto stejná jako před půl druhým měsícem. Stále prší, hřiště už je silně podmočené, a teď jen čekáme, kdy se vylije přilehlý Valtinovský potok a následně i řeka Ploučnice. To zase bude zkáza,“ řekl Deníku v pondělí večer Ladislav Křemen, hráč domácího A-týmu.

Sekretář stružnického klubu Karel Moucha následně potvrdil, že se úterní odložený zápas II. třídy okresního přeboru domácího áčka s rezervou Skalice zcela jistě neuskuteční. „U nás to nebude možné a ve Skalici taktéž ne,“ sdělil.

Ani v Mimoni, kde mají nedaleko ústí řeky Ploučnice vybudovaný umělý trávník, pochopitelně vůbec nejásají. „Čekáme, zda se bude opakovat to, co se stalo v srpnu. Umělku jsme od té doby již opravili, ale jestli se teď Ploučnice znovu vylije…“ nechtěl ani domyslet se Marek Steinfest, předseda fotbalového oddílu TJ Jiskra.

27.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Skupina atletů a atletek trenérky Evy Mikulové z TJ LIAZ Jablonec.

Břeclav hostí žákovské naděje atletiky

Zubačka.

Zubačka vyjede letos naposledy tuto sobotu

Recidivista sebral ze zásuvky v baru více než tři tisíce korun

Jablonec n. N. – Minulý týden ve čtvrtek 14. září krátce po dvacáté hodině v jednom z jabloneckých barů využil devětapadesátiletý muž nepřítomnosti obsluhy.

Začínají podzimní slavnosti v centru Jablonce, přijedou i komedianti

Jablonec nad Nisou - V pátek, den před podzimní rovnodenností, začínají největší jablonecké městské slavnosti se stylovým trhem a celodenním programem.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Knižní tipy nejen na víkend

Kniha se hodí jako správný doplněk ke každé příležitosti. Ve spolupráci s Knihkupectvím a atikvariátem Fryč vám přinášíme vybrané knižní tipy.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení