VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oblíbená jídelna zmizela a plánované „íčko“ není

Turnov - Zasvěcení lidé i dlouhodobí strávníci kroutí hlavou a nevěří svým očím. Tolik zlé krve zbytečně natropilo dohadování zástupců radnice a majitelům oblíbené restaurace v městském objektu na rohu náměstí Českého ráje o jejich vystěhování, kvůli rozšíření Městského informačního centra.

8.8.2017
SDÍLEJ:

ROHOVÝ DŮM na náměstí Českého ráje. V popředí sídlí Turistické informační centrum, restaurace má vchod z boku, z ulice 5. května. Zázemí pro návštěvníky města by mělo být právě místo ní. Foto: IC

Výsledkem sporu je dnes to, že prostory po solventním a platícím nájemci teď zejí prázdnotou, „íčko“ se hned tak přestavovat nebude a městu utíkají peníze.

STUDIE NA STOLE-PENÍZE VE VZDUCHU

„O rozšíření našeho informačního centra jsme poprvé hovořili na radě, a teprve v květnu rozhodlo zastupitelstvo o tom, že se mu tento záměr líbí a budeme na něm pracovat dál. Nicméně celý záměr spočívá v tom, zda se nám podaří získat dotaci od Ministerstva místního rozvoje“, řekla nově v červenci pro náš deník místostarostka Petra Houšková (NB). Podle ní ale původní nájemci přišli s návrhem ukončení nájemní smlouvy ještě dříve, než věděli, jestli tam informační centrum rozšířeno bude, nebo ne. Rada města jim ale vyhověla a vyhlásila prostory znovu k pronájmu. Obsazeny prý budou, až se někdo nový přihlásí. „O dotaci budeme žádat, tuším, až v roce 2018. Tedy za rok až dva bude jisté, jestli centrum rozšiřovat budeme, nebo ne. Můžeme tak získat až 50 procent částky pět a půl milionu“, doplnila Houšková.

ČEKALI VYHAZOV, TAK PRÁSKLI DO BOT

Avšak okolo toho právě vše vzniklo. Nájemci, Aichlerovi, kteří tu oblíbenou jídelnu po devět let provozovali, nespěchali, ale nechtěli riskovat, že najednou budou bez prostor a shodou okolností si našli právě uvolněné místo po bývalé restauraci „U Slunce“ v ulici F. Palackého. „Někdo z našich zákazníků sledoval zápisy městské rady a tam se dočetl o tom, že kanceláře informačního centra se mají podle usnesení komise cestovního ruchu, kde to všichni odhlasovali, rozšiřovat do prostor, kde jsme provozovali restauraci a řekl nám to. My měli smlouvu na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou. Obávali jsme se toho, kde najednou za tu dobu seženeme vhodné náhradní prostory, tak jsme museli jednat podle sebe. S městem jsme se nakonec o termínu odchodu dohodli“, řekla nám Kateřina Eichlerová. „Vedoucí, Eliška Gruberová, prezentovala přestavbu svého ‚íčka‘ na zastupitelstvu. Říkala tam, jak je všechno schválené, a pak nám řekl pan starosta Hocke (NB), že ona to ale nechce. Tak už tomu vůbec nerozumím“, doplnila Eichlerová.

PŘILÁKAJÍ, NEBO ZTRATÍ NÁVŠTĚVNÍKY?

Předehra celému dění se odehrála už na květnové schůzi zastupitelstva, kde se střídaly hlasy pro i proti. „Chceme přilákat návštěvníky na náměstí Českého ráje…“ tvrdila místostarostka Jana Svobodová (ANO 2011). Vedoucí centra Gruberová podotkla, že nebyla iniciátorkou, nicméně jeho tržby se od roku 2008 více než zdvojnásobily, a navíc, provoz sousední kuchyně by kvůli výparům nejspíš nesplnil hygienické normy. Zatímco třeba zastupitel Petr Soudský (TOP 09) byl pro rozšíření centra, Ivan Kunetka (PPZ) varoval, že město přijde o dobrého, stabilního a platícího nájemce. „Za naše volební období jsme svojí nečinností přišli už o druhou fungující hospodu. A uvědomte si, že kvalitu našeho ‚íčka‘ nedělají jen metry čtvereční“, řekl tehdy. „Informační centrum nám chybí hlavně na nádraží u dopravního terminálu, kam vlaky a autobusy přivážejí do města turisty“, přidal se Tomáš Hudec (ČSSD). Naproti tomu Otakar Špetlík (ODS) byl názoru, že návštěvníci města by při získávání informací měli mít nejen příjemné prostředí, ale současně i možnost odpočinku či malého občerstvení.

KONEC DOBRÝ-ALE PRO KOHO?

Restauratéři Eichlerovi jsou dnes spokojení. „Chtěli jsme zůstat a podnikat v Turnově, kde máme své stálé zákazníky. V květnu, teprve dva dny před koncem naší smlouvy, jsme se oficiálně dověděli o konci našeho působení tady. Tak si dovedete představit ten fofr s úklidem a stěhováním. Avšak nakonec jsme si nepohoršili. Snad všichni naši zákazníci k nám chodí dál a myslím, že začali chodit i další“, řekla nám včera Eichlerová. Avšak po jejich urychleném odchodu město v takové situaci není. Těžko lze totiž odhadnout, kdo se rozhodne investovat do úprav uvolněného objektu zhruba na dva roky. Takže čtyři místnosti přímo v jeho centru teď zejí prázdnotou. Kunetkova obava z toho, že město přijde o platícího zákazníka, se naplnila a místní lidé se jen diví tomu, proč město je nabízí mimo jiné, také k provozu restaurace, když právě výpary z té předešlé zaměstnancům informačního centra tolik vadily.

Otakar Grund

Autor: Redakce

8.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ovce. Ilustrační foto.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

MARMELÁDY Z KUNRATIC putovaly do celé Evropy ze zdejší továrny CH. Leubnera už od roku 1880. Tradici výroby ovocných produktů obnovili místní jako Jamparádu.

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

O starém vděku a náhle padlé víře

Jablonecko - Poznámka Jana Sedláka z 21. 8. 1968

Tah na Prahu v pátek zbrzdila nehoda

Liberecký kraj – „Na Paceřáku ve směru na Prahu je doprava svedená do jednoho pruhu.“ Taková byla situace v pátek před polednem ve stoupání před odbočkou na Sychrov.

OBRAZEM: Hasiči slaňovali a policisté chytali zloděje

Albrechtice v Jizerských horách - Přehraniční setkání složek Integrovaného záchranného systému (IZS) byl strhující přehlídkou zásahů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení