VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odchytí přemnožené holuby

Jablonec n. N. - Přeplněné parapety, zábradlí zaneřáděné od holubího trusu a především riziko infekce a nákazy jsou hlavní důvody, proč jablonecká radnice nechá letos udělat regulaci populace holubů. Ochránci zvířat jsou však zásadně proti.

6.3.2009 1
SDÍLEJ:

Populace holubů. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Ivan Babej

Tři sta holubů odchytili derátizátoři před třemi roky v Jablonci nad Nisou. Od 20. března by měla začít další regulace populace holubů. Přestože riziko nákazy lidí při přemnožení holubů je zřejmé, ochránci zvířat s odchytem nesouhlasí.

„Pokud bychom regulaci neprováděli, mohlo by dojít k přemnožení těchto ptáků, jejichž trus představuje zvláštní nebezpečný odpad,“ uvedl Jiří Tymich z firmy Tuty, která odchyt provádí. Monitoring holubů provedla tatáž firma. „Podle metodiky doktora Rödla sčítáme vizuálně počet holubů. Na jejím základě jsme vytipovali v Jablonci dvanáct lokalit, kde odchyt provedeme,“ upřesnil Jiří Tymich.

Dagmar Kubištová z jablonecké Ligy na ochranu zvířat však s odchytem nesouhlasí, i když si je vědoma rizika přenášení nemocí na lidi. „Podle mého názoru holubů v Jablonci je málo. Přesto regulaci zakázat nemůžeme, ale budeme dohlížet každý den, aby odchyt byl prováděn v souladu se zákonem,“ zmínila Dagmar Kubištová.

Potřeba odchytu podle firmy Tuty je nutná přibližně jednou za tři roky. „Při jednom odchytu se nám podaří regulovat jednu třetinu až polovinu holubů. Přibližně za tři roky se jejich populace opět rozmnoží,“ informoval Tymich.

Samotný odchyt do klecí, které musejí odpovídat mimo jiné také zákonu na ochranu zvířat proti týrání, bude trvat jeden měsíc, například na budově městského divadla, v samotném středu města nebo na větších sídlištích jako je Mšeno nebo Paseky.

„Každý den musíme klece s návnadou umístěné většinou na střechách domů vybrat do sběrných klecí,“ uvedl Jiří Tymich s tím, že je pak předají veterináři, který je utratí kysličníkem uhličitým. Ty pak odváží kafilerie Mimoň, tak jako všechna uhynulá zvířata.

Mezi hlavní nákazy od holuba patří přenášení klíštěte obecného nebo roztočů a alergenů, a nejen při jejich přemnožení vzniká riziko nákazy ptačí chřipky. „Největší problém je s jejich trusem,“ upozornil Jiří Tymich, který odchyt holubů přirovnal s odchytem potkanů, kteří se však rychleji rozmnožují.

„Samička potkana odchová až čtrnáct mláďat, a to čtyřikrát do roka,“ dodal Tymich s tím, že na odchyt obou druhů se vztahuje stejný zákon. Regulace holubů také umožňuje omezit hnízdiště. To znamená, zamezit přístup holubům na místa, kde již jsou hnízda. V zájmu veřejného zdraví jsou povinna všechna města regulovat počet holubů.

„Odchyt by však neměl být prováděn zbytečně. V tomto případě mě zaráží. Nejen že jsem si nevšimla přemnožení holubů, ale i to, že odchyt dělá tatáž firma, která provedla monitoring,“ podotkla Dagmar Kubištová.

Město o odchyt holubů požádá na základě svého vyhodnocení a podnětů stížností lidí. Při poslední regulaci z roku 2006 snížili deratizátoři populaci holubů na polovinu.

Autor: Lenka Brabencová

6.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie. Ilustrační snímek

Jeden bez papírů, druhá nepřipásaná, oba s alkoholem

RedBull 400 Harrachov 2017
34

Můstku jsme čelili společně

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Agresivita na úkor krásy! Jablonce spřádá plány, jak poprvé zvítězit

Severní Čechy - „Už nemůžeme hledět jen na krásu, potřebujeme tři body,“ velí jablonecký kouč Zdeněk Klucký před Duklou. Liberec hraje v Mladé Boleslavi, Teplice jedou na Baník.

Pochutnejte si na borůvkách na nádraží.... s parní lokomotivou

Kořenov - K tradičním akcím na konci prázdnin patří Borůvková parní sobota na Zubačce. I tentokrát vyjedou zvláštní vlaky na Zubačce a připravena je spousta zábavy pro všechny.

Z ochozu rozhledny se do kraje ponesou lesklé tóny trumpet

Příchovice - K nejkrásnější rozhledně na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, Štěpánce, přezdívané i Hvězda, zamíří v sobotu pourníci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení