VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O pochybení kontroly věděly

Kontroly ministerstva obrany o pochybeních Pavla Onodiho věděly a prošetřovaly

17.3.2008
SDÍLEJ:

Pavel Onodi, ředitel Městské policie Jablonec čelí trestnímu oznámení.Foto: Fotot Deník/ Lenka Střihavková

Liberecký kraj/ Uvádíme krátký výtah z odpovědí, které zaslal generální štáb Armády ČR v zastoupení ministerstva obrany na dotazy Deníku v kauze velitele Onodiho v zadávání zakázek v době výkonu funkce velitele vojenské posádky na Grabštejně. Kompletní znění naleznete na webových stránkách www.libereckydenik.cz/onodi, související články i na www.jabloneckydenik.cz. Na obou adresách také naleznete přehled článků Deníku o bývalém veliteli grabštejnské základny. Ten je nyní obžalován i za vydírání.

Jak často na hospodaření velitelů a přidělování zakázek dohlížejí kontrolní orgány ministerstva obrany? Byly na Grabštejně tyto kontroly prováděny v periodách pro tuto činnost ministerstva standardních, jaký byl výsledek?

Periodicita provádění kontrol orgány ministerstva obrany není stanovena. Tématickou finanční kontrolu u Veterinární základny Grabštejn provedl ve dnech 11. - 14. 12. 2006 ekonomický odbor Ředitelství logistické a zdravotnické podpory. Při této kontrole bylo zjištěno podezření na porušení rozpočtové kázně. Po konzultacích se správcem majetkových uskupení sekce podpory ministerstva obrany bylo toto podezření potvrzeno a porušení rozpočtové kázně bylo v souladu s platnou legislativou nahlášeno sekci ekonomické ministerstva obrany. Další kontroly hospodaření s majetkem u Veterinární základny Grabštejn byly provedeny kontrolními orgány Ředitelství logistické a zdravotnické podpory ve dnech 26. 2. - 2. 3. 2007 a 16. 4. - 20. 4. 2007. Výsledek celkové kontroly byl nevyhovující. Zápisy z provedených kontrol byly zaslány nadřízenému stupni.

Bylo to právě ministerstvo obrany, kdo na přístup velitele Onodiho upozornil?

Ano. Zadávání veřejných zakázek je v resortu ministerstva obrany upraveno několika vnitřními předpisy. Především se jedná o rozkaz ministra obrany č. 2/2005 Věstníku, Úplatné nabývání majetku a pořizování stavebních prací a služeb v rezortu ministerstva obrany, Odbornou směrnici k úplatnému nabývání majetku a pořizování služeb v rezortu ministerstva obrany a Odbornou směrnici pro provoz systému elektronické podpory obchodování. Tyto předpisy stanoví jednoznačně povinnost zadavatele zadat zakázku transparentně a nediskriminačně (jak ukládá především zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů) a zadavatel byl povinen zadat zakázku na základě průzkumu trhu.
Zadávání veřejných zakázek přísně v souladu se zákonem a vnitřními předpisy resortu ministerstva obrany bylo a je součástí pravomoci a odpovědnosti velitele útvaru a žádný systém další kontroly z něj tuto odpovědnost nesnímá. Pokud tak dotyčný velitel neučinil, postupoval netransparentně a diskriminačně vůči uchazečům, a tím omezil trh.

Autor: Jan Široký

17.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
I. B třída východ Lučany - Roztoky u Jilemnice 1:0 (1:0). Lučany - zelené dresy.
8

První zápas byl ve vysokém tempu

Městská policie Jablonec nad Nisou.

Opilá žena s dítětem v kočárku nadýchala skoro tři promile

Vlci zadávili přes 30 jehňat

Frýdlantsko – Smečka vlků poprvé zaútočila na Frýdlantsku. Šelmy zde zabily 4 dospělé ovce a 32 jehňat.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Rozbil okno auta, aby si nakonec nic neodnesl, kabelku zahodil

Jablonec n. N. – Dosud neznámý pachatel v neděli odpoledne mezi tři čtvrtě na pět a sedmou hodinou vnikl po rozbití okna dveří do vozidla Renault Thalia, zaparkované v areálu bývalé porodnice v ulici Turnovská.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení