Hasičská zbrojnice v osadě Střevelná u Železného Brodu se oblékla do staronového kabátu, velmi podobného tomu, který ji přiřkli její stavitelé v roce 1902. Zásluhu na tom má občanské sdružení Střevelná.

Prostředky nutné na nákup stavebního materiálu vybírají mezi sebou. Práce jsou rozděleny mezi lidi podle profese a míry nadšení pro věc. „Ale pomáhají nám přátelé a kamarádi i odjinud,“ přiblížil Miroslav Klinger, jeden z hlavních organizátorů akce na záchranu historické zbrojnice.

Ta prošla v osmdesátých letech minulého století drastickou proměnou, kdy byla nešetrně rekonstruována a doplněna o nehezkou nástavbu. Na začátku nového tisíciletí měla být prodána, proti čemuž se místní postavili. Drtivá většina obyvatel podepsala dopis adresovaný železnobrodské radnici, ve kterém žádali o stáhnutí záměru prodeje, což se jim podařilo.

Mezi zainteresovanými se podařilo prozatím vybrat osmdesát tisíc korun. „Pokud by se ale počítala práce, za firmy bychom museli zaplatit podle odhadu až půl milionu korun,“ doplnil Klinger. Dvaceti tisíci korunami přispělo i město Železný Brod na pořízení vstupních vrat zbrojnice. Ta se má stát místem setkávání obyvatel a pořádání menších výstav. Na další dílčí opravy však stále čeká.

Zavěsí zvon
Starý zvon zmizel ze zbrojnice v období druhé světové války. Proto zachránci zbrojnice nechali vyrobit nový u Leticie Vránové - Dytrychové ze zvonařské rodiny z Brodku u Přerova, která pracovala například i na zvonech pro chrám svatého Michala v Olomouci.

Již dnes se od 15. hodiny mohou obyvatelé, ale i zájemci odjinud, přijít podívat a zazvonit si na zvon, který bude zavěšen do věžičky zbrojnice. „Zvon zavěsíme v sobotu, také v patnáct hodin. Zbrojnice bude ale otevřena již od osmi,“ dodal Miroslav Klinger. Ve zbrojnici si mohou návštěvníci prohlédnout fotografie Jiřího Noska v cyklu Střevelské pohledy a fotodokumentaci zrození třiadvacetikilového zvonu.