„Obrátíme se na patnáct tisíc firem z celé republiky. Cílem akce je přispět k dalšímu snížení tuzemské míry pirátství,“ uvedl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.
I na Jablonecku se v nedávných dobách nelegální software ve firmách nalezl.
„V sedmi počítačích nejmenované firmy nalezli odborníci nelegálně získaný software. Nejčastěji jsou postihovány soukromé osoby. Nejrozšířenějším typem pirátství je kopírování her,“ řekla Ludmila Knopová, policejní mluvčí.
Podle BSA jsou nejčastěji nelegálně ve firmách užívány kancelářské balíky Microsoft Office, operační systém Windows a antivirové programy.
„Kromě trestných dopadů může pirátský software firmě ublížit i z hlediska prestiže, nehledě na případné počítačové viry. Ty mohou nenávratně zlikvidovat veškerá data v počítači,“ konstatoval Ladislav Sejna, ředitel jablonecké společnosti CNS, která software vyvíjí.
Akce Nechte se chytit do sítě má preventivní charakter.
„Upozorníme na rizika spojená s užíváním nelegálního softwaru a firmám poradíme, jak se s pirátstvím vypořádat,“ dodal Jan Hlaváč.
Postihy za užívání a šíření nelegálního softwaru jsou tvrdé.
Kromě vysokých peněžitých trestů, které se mohou vyšplhat až na dvojnásobek licenčních poplatků, pamatuje zákon i na tresty odnětí svobody do výše až pěti let.