VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Přivezli nejdražší přístroj

Jablonec n. N. - Probouranou zdí v jablonecké nemocnici umístili do budovy magnetickou rezonanci. Projekt přišel na padesát milionů korun.

2.4.2009
SDÍLEJ:

Od 4. května 2009 se rozeběhne zkušební provoz magnetické rezonance. Pracovat s ní bude specialista, který přijde do nemocnice z renomovaného IKEM. Foto: DENÍK/ Karel Pech

Čtvrtek 2. dubna byl pro nemocnici zlomovým dnem. Jejími zdmi prošlo těleso přístroje magnetické rezonance, dále některé komponenty z čtyřiceti beden. Tým odborných pracovníků po celý den pracoval na tom, aby pětitunovou magnetickou rezonanci dovezenou z Holandska umístil pomocí plošiny a jeřábu do prvního patra budovy nemocnice.

„Nejvhodnější cesta pro návoz vlastního magnetu byla z boku budovy přes montážní otvor vedoucí přímo do stínící kabiny,“ vysvětlila mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová s tím, že ještě tentýž den nastoupí stavbaři, aby zazdili dočasný transportní otvor. K bezproblémové manipulaci s magnetem použili odborní pracovníci speciální transportní kola, která se po umístění přístroje sundají.

Vlastní magnet dopravili na své místo již naplněný kapalným heliem o teplotě –261 stupňů Celsia, proto se neprodleně magnetická rezonance napojila na chladicí zařízení. Magnetické pole však vzniká až po zapnutí přístroje.

„Dnes proběhne mechanické kotvení magnetu a během příštího týdne budeme propojovat vzájemně jednotlivé komponenty,“ vysvětlil projektový manager společnosti Philips. Vedení nemocnice se totiž rozhodlo zakoupit moderní přístroj Philips Achieva se silou magnetického pole 1,5 Tesla.

„Celý projekt včetně technologie, stavební části přijde na padesát milionů korun a přes devadesát procent získá nemocnice z Regionálního operačního programu,“ konstatoval ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček.

Příprava projektu na vybudování pracoviště magnetické rezonance trvala tři roky s tím, že stavební příprava projektu trvala téměř tři měsíce a samotná montáž technologie, oživení a uvedení do provozu potrvá zhruba pět týdnů.

Kromě základních vyšetření mozku, páteře a pohybového aparátu, budou moci lékaři v jablonecké nemocnici od 14. května, kdy je naplánováno slavnostní zahájení provozu rezonance, provádět nejnáročnější vyšetření jako je například vyšetření kardiovaskulárního systému, vyšetření břicha a malé pánve nebo funkční vyšetření mozku.

„Obecně lze říci, že přístroj je nejcitlivější metodou pro posouzení měkkých tkání tedy mozku, míchy, svalů, šlach a kloubů,“ zdůraznil primář oddělení Jaromír Frydrych.

Pracoviště magnetické rezonance již funguje v Liberci. Vít Němeček potvrdil, že jsou již domluveni s vedením liberecké nemocnice i s vedením rentgenologického oddělení v Liberci na určité dělbě práce. „Obě oddělení budou provádět rutinní vyšetření. Naše nemocnice se však chce zaměřit na kardiologická vyšetření, tedy vyšetření srdce a na vyšetření některých orgánů dutiny břišní,“ prozradil Vít Němeček.

V Jablonci poprvé spustí přístroj 14. dubna. Od té doby již nebude možné do místnosti volně vstupovat. Zkušební provoz však poběží již od 4. května.
Magnetickou rezonanci přivezli do Jablonce z Holandska, kde ji částečně předinstalovali přímo ve výrobním závodě.

„Frekvence zásobování našimi přístroji je různá, nyní od listopadu 2008 je to čtvrtá rezonance v rámci České republiky,“ uzavřel Petr Svoboda.

Autor: Lenka Brabencová

2.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Divokej Bill zahrál v sobotu v Klatovech.

Město plné tónů graduje, v pátek vystoupí Divokej Bill

I. B třída východ Lučany - Roztoky u Jilemnice 1:0 (1:0). Lučany - zelené dresy.
8

První zápas byl ve vysokém tempu

Opilá žena s dítětem v kočárku nadýchala skoro tři promile

Jablonec n. N. – Muž jí prý bránil v odjezdu do protialkoholní léčebny. Na opilého muže a ženu, kteří seděli s dítětem v kočárku na lavičce u přehrady, upozornila jablonecké strážníky volající v sobotu odpoledne.

Vlci zadávili přes 30 jehňat

Frýdlantsko – Smečka vlků poprvé zaútočila na Frýdlantsku. Šelmy zde zabily 4 dospělé ovce a 32 jehňat.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Rozbil okno auta, aby si nakonec nic neodnesl, kabelku zahodil

Jablonec n. N. – Dosud neznámý pachatel v neděli odpoledne mezi tři čtvrtě na pět a sedmou hodinou vnikl po rozbití okna dveří do vozidla Renault Thalia, zaparkované v areálu bývalé porodnice v ulici Turnovská.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení