Na Prezidentskou chatu v Jizerských horách vyjeli ve čtvrtek profesionální hasiči z Jablonce. Cílem školení bylo naučit se zacházet s koňmi. I stáje mohou začít hořet.

Vzpomeňme například tragický požár stájí koňského „domova důchodců“ v Křižanech, ke kterému došlo 17. února 2007. I přes veškerou snahu hasičů se nepodařilo zachránit životy šesti koní.

Profíci profíkům

Profesionálním záchranářům se věnovali profesionální koňáci, majitelé turistické jízdárny, a pochopitelně nechyběli i hlavní aktéři. „Martin a Simona Häcklových se hasičům po celý den velmi ochotně věnovali, za což jim patří naše poděkování,“ poznamenala mluvčí krajských hasičů Iva Michalíčková.

Cílem výcviku bylo seznámit hasiče, někteří ještě nepřišli do kontaktu s tak velkým zvířetem, jak pracovat s koňmi v krizových situacích.

Přilba může děsit

Simona Häcklová nejprve vysvětlila, jak je důležité na zvířata nejprve mluvit, než se k nim někdo přiblíží. Mezi nejlépe vyvinuté smysly koně totiž patří zrak a kůň se rychle leká neznámých věcí. „Takový hasič v zásahovém oděvu může být pro koníka pěkným strašidlem,“ uvedla Michalíčková.

Mluvit a pohladit

Důležité je také, jak ke koni správně přistoupit, aby se nelekl. „Dobré je také navázat s koněm fyzický kontakt, pohladit ho, lehce poplácat, což zvíře uklidní a vyvolá v něm důvěru,“ vysvětlovala hasičům Häcklová. Kůň ve stresu je velmi nebezpečný a může zranit nejenom sebe, ale také lidi a další zvířata.

Hasiči se také dozvěděli, jak vhodně zakrývat koni oči, aby v případě nebezpečí zůstal klidný. Kůň má totiž široké zorné pole a například předměty vzadu kůň vidí nejasně a můžou ho děsit.

Proto se dávají koním, kteří se pohybují například po rušných ulicích měst, na oči klapky. Pokud se zvíře hodně vzpouzí, je možné mu přes hlavu přehodit i plachtu, kus oblečení nebo pytel a vycouvat s ním z jeho stání.

Pozor, kouše

Nechyběly ani rady, jak zvíře, které se „zasekne“ a zůstane stát, přimět znovu k pohybu. „Pro hasiče byla velmi cenná také informace co dělat v případě, že se zvíře zakousne do nějaké části těla a nechce pustit,“ konstatovala Michalíčková.

Hasiči si následně pod odborným dozorem Martina Häckla vyzkoušeli různé možnosti vyvádění ze stání pomocí vazáku, který může sloužit jako náhrada udidla, nebo jen jako vodítko. Každý si vyzkoušel sám koně chytit, nasadit mu vazák jako udidlo a vyvést ho ven ze stáje.

Pro některé hasiče bylo velkým překvapením, že velikost ani váha zvířete nemusí hrát roli. Někteří velcí koně byli velmi klidní a práce s nimi byla relativně snadná. „Zato jeden malý vzteklý paličák nadělal hasičům dost starostí,“ dodala mluvčí hasičů.

Požár není výjimkou

V Libereckém kraji se hasiči setkávají každý rok asi s deseti případy, kdy je třeba zachránit koně, nebo jiné hospodářské zvíře.

Někdy se jedná o zvířata, která utečou z ohrad, volně pobíhají po silnicích nebo železniční trati a ohrožují lidi i provoz.

Jindy dojde k požáru chlévu nebo stáje, kde jsou hospodářská zvířata ustájena. K největšímu požáru u koní došlo právě v Křižanech.