VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekty na Žižkově Vrchu jsou u konce

Jablonec n. N. - V loňském roce město investovalo do oprav a vylepšení sídliště na Žižkově vrchu a jeho okolí přes čtyřicet pět milionů korun.

15.1.2016
SDÍLEJ:

Lokalita Žižkův Vrch prochází změnami. Snímek ze zdejšího lesoparkuFoto: Deník/ Martin Bergman

V závěru loňského roku byly dokončeny všechny projekty z Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) v Jablonci nad Nisou, který na Žižkově Vrchu a jeho okolí probíhal už od roku 2009.

Tím posledním, co bylo v rámci této akce financováno, byly opravy nebo zcela nově vybudovaná kontejnerová stání, větší počet parkovacích ploch, rekonstrukce komunikací, chodníků, kanalizace, dětských hřišť a úplně nového sportoviště pro všechny věkové kategorie.

V projektech IPRM bylo k dispozici na 4,4 milionu eur (119 milionů Kč). Zhruba 40 procent peněz bylo určeno na revitalizaci panelových domů, nové výtahy, okna, rozvody nebo zateplení, větší část peněz směřovala na opravy a rekonstrukce veřejného prostoru. Zatímco na veřejná prostranství mohl program poskytnout dotaci do 85 procent nákladů, v případě domů byla dotace mezi 40 až 60 procenty.

Nejvíce vášní vzbudilo kácení

Na celkem 22 milionů se vyšplhaly náklady na úpravy v Nové Pasířské, kde došlo k rekonstrukcí komunikací, vybudováním přístřešků pro kontejnery a prostor prošel rozsáhlou revitalizací zeleně. Ta ostatně vzbudila nejvíce vášní. Všechny úpravy měly být skončeny už v září, ale magistrát nakonec stavbu převzal o dost později. „Hotové dílo jsme mohli převzít až na konci listopadu, tedy o dva měsíce později, protože stále bylo plné vad a nedodělků. Proto jsme byli nucení vystavit penalizační fakturu, která zní na více než dva miliony korun," konstatoval náměstek pro rozvoj Jablonce Lukáš Pleticha.

Závěrečné vyúčtování s žádostí o platbu dotace z EU předložilo město koncem prosince. „Dotaci město obdrží po důsledné kontrole poskytovatele," řekla vedoucí oddělení dotací a manažerka IPRM Iveta Habadová.

Integrovaný plán rozvoje města (IPRM) obsahuje soubor časově provázaných akcí, které jsou realizovány ve vybrané zóně města. Díky plánu je možné koordinovat a soustředit aktivity a zdroje na řešení nejzávažnějších identifikovaných problémů komplexním způsobem.

Loni, kdy byly naplánovány poslední projekty, se úpravy dotkly zejména vnitrobloku ulic Liberecká Lípová Budovatelů. Od dubna se rekonstruovala nejen hřiště, ale také komunikace a chodníky. Vznikla nová kontejnerová stání v ulici Na Vršku a Lípová, opravou prošla opěrná zeď v ulici U Nisy a starou prošlapanou stezku od ní do ulice Na Vršku nahradil nový chodník. „Zrekonstruované jsou i obslužné komunikace ve vnitrobloku včetně dvou parkovišť," uvedl náměstek primátora Lukáš Pleticha.

Lokalita získala i čtyři nová dětská hřiště: v ulici U Nisy, u obytného bloku Abeceda, ve vnitrobloku ulic Liberecká Lípová Budovatelů a u lesoparku v ulici Plynární, kde přibylo také nové fitness hřiště pro všechny generace. „Realizace probíhala od října 2014 do října 2015. Závěrečné vyúčtování projektu s žádostí o proplacení dotace z EU jsme předložili koncem listopadu loňského roku," informovala manažerka IPRM Iveta Habadová.

V rámci projektu bylo vybudováno i sportovní hřiště v lesoparku. Právě tento projekt patřil k těm velkorysejším. „Vzniklo zde dětské hřiště s pískovištěm, houpačkami a dalšími herními prvky, venkovní fitness a opravdu velké, oplocené univerzální hřiště. K výstavbě jsme využili plochy, jež ke sportování sloužily i v minulosti," vysvětlil Lukáš Pleticha.

Autor: Jan Žíla, ČTK

15.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I. B třída východ Lučany - Roztoky u Jilemnice 1:0 (1:0). Lučany - zelené dresy.
8

První zápas byl ve vysokém tempu

Městská policie Jablonec nad Nisou.

Opilá žena s dítětem v kočárku nadýchala skoro tři promile

Vlci zadávili přes 30 jehňat

Frýdlantsko – Smečka vlků poprvé zaútočila na Frýdlantsku. Šelmy zde zabily 4 dospělé ovce a 32 jehňat.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Rozbil okno auta, aby si nakonec nic neodnesl, kabelku zahodil

Jablonec n. N. – Dosud neznámý pachatel v neděli odpoledne mezi tři čtvrtě na pět a sedmou hodinou vnikl po rozbití okna dveří do vozidla Renault Thalia, zaparkované v areálu bývalé porodnice v ulici Turnovská.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení