VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půta: odmítli jsme vládu za účasti přeběhlíků

Liberecký kraj - Lídr hnutí Starostové pro Liberecký kraj a starosta Hrádku Martin Půta popsal pozadí koaličního vyjednávání.

21.11.2008
SDÍLEJ:

Martin Půta, starosta Hrádku nad NisouFoto: Deník/Petr Šimr

Měla to být první uzavřená koalice po krajských volbách v republice. Těsně před podpisem koaliční smlouvy se však jednání mezi ČSSD, Starosty pro Liberecký kraj (SLK) a Stranou pro otevřenou společnost (SOS) zadrhlo. Jaké byly důvody krachu? Podpoří jeho hnutí menšinovou vládu sociálních demokratů? Na tyto a další otázky odpovídal Deníku v rozhovoru lídr Starostů Martin Půta.

Je pro vás velkým zklamáním, že trojkoalice, která už byla na spadnutí, nakonec nevznikla?
Trojkoalice ČSSD, Starostů a SOS je nejlogičtějším řešením výsledku voleb, který respektuje volání po změně a bylo by i spojením poměrně blízkých volebních programů. SOS v takové koalici mohla nabídnout zkušenosti z osmileté opozice v krajském zastupitelstvu a Starostové zkušenosti z místních samospráv a působení v nich. Vítěz voleb se ale rozhodl jinak, což je jeho právo a jeho volba. Zklamaný jsem proto spíš z průběhu jednání, kdy ČSSD nejprve uzavřela separátní smlouvu s částí SOS a následně se pokusila přesvědčovat zastupitele SOS a Starostů, aby vstoupili do Rady kraje jako osoby bez podpory těch, za které kandidovali. Starostové odmítají sestavení vlády za účasti přeběhlíků, které se přenáší z parlamentu na krajskou úroveň. A můžete tomu říkat, jak chcete - třeba menšinová vláda s účastí odborníků.

Stanislav Eichler po posledním jednání uvedl, že vám byly nabídnuty 2 resorty – školství a sociální věci, ale vy jste odmítli. Padla skutečně taková nabídka?
Sociální demokraté nám nabídli účast na vedení kraje bez uzavření koaliční smlouvy s tím, že nám nabízejí resort ekonomiky a sociálních věcí. Pro resort sociálních věcí nám také bylo doporučeno jméno našeho zastupitele, který by měl být do funkce navržen. O pár dní později nám pan Eichler oznámil, že místo ekonomiky nám dají školství. Domnívám se, že za touto změnou stál fakt, že pro KSČM byl nepřijatelný námi navržený kandidát na tento resort. Nabídku ČSSD jsme neodmítli kvůli nabízeným resortům, ale proto, že chceme mít možnost prosazovat náš volební program – a to bez jasné koaliční smlouvy není možné. Námi navržení radní by v tomto modelu byli jen loutkami, se kterými by si hrála skutečná koalice ČSSD a KSČM. Naším cílem není obsazení funkcí, ale prosazení našeho volebního programu. Nabídku jsme proto jednomyslně odmítli. ČSSD pak už nechtěla o koalici dále jednat, protože považuje trojkoalici za, cituji, „mrtvý projekt“.

Zastupitelé ČSSD tvrdí, že požadavky Starostů byly nepřiměřené vzhledem k tomu, jakého volebního výsledku jste dosáhli. Je takové tvrzení podle vás opodstatněné?
Při volebních jednáních jsme hledali kompromisy a několikrát jsme slevili z našich původních návrhů, aby mohla být trojkoalice vytvořena. Na jednání 3. listopadu byl připraven společný návrh Starostů a SOS, který řešil rozdělení rezortů, programové prohlášení a také koaliční smlouvu. ČSSD na tomto tříminutovém jednání jednostranně a bez udání důvodu koaliční vyjednávání se Starosty ukončila. Důvody, které sociální demokraté uvádějí, jsou podle mého názoru pouze zástupné. ČSSD dosáhla takového volebního výsledku, který jí umožňuje svobodně se rozhodnout mezi spoluprácí se Starosty nebo komunisty. Průběh povolebního jednání je jasným signálem pro veřejnost, komu dává ČSSD a její vyjednávací tým přednost.

Rozhodujícím jazýčkem na vahách se nakonec stala komunistická strana. Skutečně si za žádných okolností nedokážete představit spolupráci s nimi?
Už před volbami jsme deklarovali naši připravenost spolupracovat se zastupiteli zvolenými za KSČM při řešení problémů Libereckého kraje. Z „našich“ měst a obcí jsme zvyklí na to, že návrh se neposuzuje podle toho, kdo ho předložil, ale podle toho, jaký je. Při povolebním jednání jsme prosazovali obsazení předsedů a místopředsedů výborů opozičními zastupiteli KSČM a ODS. Takže spolupráci si představit dovedu a v minulém krajském zastupitelstvu jsme v opozici spolupracovali. Jasně jsme ale před volbami řekli, že nechceme být v koalici s KSČM, a proto jsme také nesouhlasili s tichou podporou KSČM, kterou požadovala ČSSD. Tichá podpora je podle mého názoru dokonce ještě užší formou spolupráce, protože neexistují jasná, průhledná a veřejná pravidla pro takové partnerství.

Pravděpodobným výsledkem jednání je teď menšinová vláda ČSSD, která bude hledat podporu napříč politickým spektrem. Budete takovou vládu podporovat?
Žádné takové jednání neproběhlo a ani jsme k němu zatím nebyli vyzváni, vím pouze o jednání mezi ČSSD a KSČM. Zastupitelský klub Starostů se k této otázce sejde v příštím týdnu, takže na ni neumím odpovědět. Jistě ale zvážíme to, jakým způsobem jednání probíhala a probíhají.

Předpokládám, že v něčem se programy ČSSD a SLK shodují a v něčem nikoli. Můžete uvést nejzásadnější příklady toho, v čem ano a v čem ne?
Programové otázky jsme projednali po volbách a z 90 procent jsme se shodli. My a Strana pro otevřenou společnost jsme měli problém pouze se zrušením regulačních poplatků v krajských nemocnicích. Nechtěli jsme, aby zrušení poplatků ve dvou zdravotních zařízeních v kraji porušilo platnou legislativu a diskriminovalo obyvatele jiných měst a jiné, než krajské nemocnice. Pokud chce ČSSD zrušit poplatky ve zdravotnictví, měla by toho dosáhnout v parlamentu. Domnívám se, že skutečným problémem pro ČSSD při vyjednávání nebyly programové nesoulady, ale to, že Komunistická strana nechtěla podpořit koalici s naší účastí a my jsme o tuto podporu ani nestáli.

Autor: Aleš Vávra

21.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Omilostněný Jiří Kajínek před bystrckým bytem řekl, že zatím se setkává se samými dobrými reakcemi lidí.
12

Můj soused zabiják: lidé z Bystrce Kajínka většinou vítají, cítí se i bezpečněji

Utkání Slovanu Liberec (v modrém) proti Bohemians Praha 1905. Vlevo domácí Tomáš Souček ve výskoku

Ligový finiš: zamíchá liberecký Slovan pohárovými kartami?

Unikátní staročeské trhy začínají už zítra. Ty příští ale může ohrozit EET

Turnov - /PROGRAM/ Robert Křesťan a Druhá tráva, Buty či Monkey Business. Ale především desítky stánků se zapomenutými řemeslya staročeskými specialitami. To jsou Staročeské trhy v Turnově. Konají se tradičně poslední květnový víkend. Ale snad ne naposled.

Chtěl levné zlato, ale narazil na podvodníka

Jablonec n. N., Trutnov - Kilo zlata jen za deset tisíc korun! S tak výhodnou investicí počítal čtyřicetiletý muž z Trutnovska, který se rozhodl využít bazarovou nabídku přes internet. Že jde o neúměrně nízkou částku, jej nezarazilo. A rozhodl se nakupovat.

Vlak z Liberce na Mácháč pojede i letos

Liberecko, Českolipsko - Pro velký úspěch bude i tyto prázdniny jezdit spěšný vlak Liberec Doksy.

AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

Chystáte se prodat svoje auto? Potom se jistě snažíte dostat za svůj vůz co možná nejvyšší finanční sumu. Samozřejmě, že o ceně auta rozhoduje zejména model, jeho rok výroby, počet najetých kilometrů a především technický stav, ovšem jsou tu i detaily, které mohou cenu vozu zvýšit.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies