VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodina se omluvy nedočkala

Desná /FOTO, AUDIO, VIDEO/ - Dne 21. srpna 1968 havarovala v Desné cisterna sovětské armády. Nehodu nepřežily dvě osoby.

20.8.2008
SDÍLEJ:

Srpen 1968 na Jablonecku. Tragédie v Desné. Při požáru cisterny zemřela babička s vnučkou.Foto: Archiv V. Kounovského

Přesně čtyřicet let po tragickém neštěstí v Desné – Dolním Polubném na místě katastrofy odhalí novou pamětní desku. „Na předchozí, která byla instalována na počátku devadesátých let, byla uvedená chybná data,“ upřesnil Marek Pieter, starosta Desné. Pietní akt se odehraje i ve stejný čas jako tragédie, tedy ve tři čtvrtě na dvě odpoledne.

Ve stejný čas přesně před čtyřiceti lety již v podstatě celé Československo vědělo, že je obsazováno vojsky států Varšavské smlouvy. Jeden z hlavních proudů vedl přes Harrachov, Kořenov, Desnou, Tanvald a Smržovku dále směrem na Prahu. Několik tanků bylo umístěno v okolí pod Černou Studnicí.
Jedna z desenských rodin, také již srozuměná s nastalou situací, stála před černými dny. Jako každý den se babička Marie Vodáková rozhodla zajít na drobný nákup společně s vnučkou Daděnkou Škavovou, která očekávala své osmé narozeniny. Na cestě je doprovázel pes.

Kolony vojsk projíždějící Desnou stále duněly po hlavním tahu. V místní pobočce Jabloneckých skláren skončila směna a dělníci odcházeli domů. Babička s vnučkou právě procházejí kolem administrativní budovy závodu nedaleko hotelu Sklář. V tu chvíli se stalo něco nepochopitelného a do dnešních dnů ne zcela vysvětleného.

Cisternový vůz Sovětské armády, který byl navíc naložen kanystry a sudy s pohonnými látkami, vyjíždí do protisměru a bourá do zdi skláren. Cisterna vybuchuje, trhá se z vozu. „Ležela na zemi asi patnáct metrů od místa nehody,“ popisoval Lauer Dietmar, jeden z hasičů, který na místě zasahoval. Do dálky létaly již hořící sudy a kanystry. „Byly až na střeše sklárny,“ upřesnil Dietmar.

Babička s vnučkou brutálnímu útoku vybuchujícího ohně na místě podlehly. Hořlavé kapaliny tečou do kanalizace. Po celé ulici vybuchují kanály, administrativní budova Jabloneckých skláren je v jednom plameni. „Při události byla těžce zraněna ještě jedna žena. Obětí však mohlo být vzhledem k rozsahu nehody daleko více,“ doplnil Marek Pieter. Sjíždějí se desenští hasiči. „Ani nedokážu odhadnout, jak dlouho jsme s ohněm bojovali. Rusové nám vůbec nepomáhali, naopak se vehementně dožadovali průjezdu. Naši policisté jim pořád opakovali, že projedou až po uhašení,“ vzpomíná Lauer Dietmar.

Po zvládnutí požáru se na místě objevuje křížek a lidé nosí květiny. Přes silnici visí transparent s textem v ruštině: Brežněve, to je tvoje dílo! V těch chvílích nikomu nepřipadlo špatné, že zesnulá dívenka byla nevlastní dcerou místního komunisty.

Nikdo nikdy zatím veřejně o oficiální příčině, vyšetřování a trestu řidiče cisterny, nehovořil. Nehoda je Ústavem pro studii totalitních režimů popisována takto: „Dne 21. srpna v Desné při sjíždění z dlouhého táhlého kopce sovětskému vozu s přivěšenou cisternou selhaly v zatáčce brzdy a narazil do budovy Jabloneckých skláren. Následně došlo k výbuchu pohonných hmot, po němž následoval požár.“ Na místě nehody slíbil velitel sovětské jednotky Vasilij Ivanovič Rubaň, že SSSR materiální škody uhradí, což se podle dostupných pramenů nikdy nestalo.

Postižená rodina se za doby komunistického režimu nedočkala žádné omluvy, natož odškodnění. Po Sametové revoluci se v roce 1991 obrátila na Velvyslanectví SSSR v Praze, aby sovětská strana nechala na místě nehody vybudovat důstojný památníček nebo jiným způsobem vyjádřila lítost. Odpověď byla strohá a formální. Boris Pankin, tehdejší velvyslanec SSSR zaslal sice soustrastný dopis, tím však veškerá aktivita velvyslanectví, byla–li jaká, skončila. Rodina se nedozvěděla ani to, zda a jak byl potrestán Vhoura Bajr Gričenko, řidič neblahého cisternového vozu GIL 39–22.

Autor: Jan Sedlák

Místo události:
20.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cyklista. Ilustrační foto.

Řidič na křižovatce přehlédl cyklistu, ten už střetu nezabránil

Divokej Bill zahrál v sobotu v Klatovech.

Město plné tónů graduje, v pátek vystoupí Divokej Bill

První zápas byl ve vysokém tempu

Lučany – V prvním kole I. B třídy východ zavítali do Lučan hráči Roztok u Jilemnice.

Opilá žena s dítětem v kočárku nadýchala skoro tři promile

Jablonec n. N. – Muž jí prý bránil v odjezdu do protialkoholní léčebny. Na opilého muže a ženu, kteří seděli s dítětem v kočárku na lavičce u přehrady, upozornila jablonecké strážníky volající v sobotu odpoledne.

Vlci zadávili přes 30 jehňat

Frýdlantsko – Smečka vlků poprvé zaútočila na Frýdlantsku. Šelmy zde zabily 4 dospělé ovce a 32 jehňat.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení