„Před čtrnácti dny jsme tu měli stížnosti od místních lidí na hluk po desáté hodině, proto nyní pracujeme na nové vyhlášce, kde bude odkaz na noční klid od desáté hodiny večerní do šesté ranní,“ sdělil starosta obce Malá Skála Jiří Nejedlo s tím, že nedávná první stížnost byla na Autocamp Ostrov a druhá patřila místnímu hotelu.

Hlídají, ale nezasahují

Přitom noční hlídač nebo recepční je ve většině kempů celých dvacet čtyři hodin. Tak je to i v kempu na Malé Skále. „Pracovník je přítomen celou noc a chodí na pravidelné prohlídky po kempu,“ tvrdí provozovatel Autocampu Ostrov na Malé Skále Zdeněk Bursa s tím, že s rušením nočního klidu se setkává pouze zhruba dvakrát za sezónu.
Povinností hlídky, při problémech s rušnými návštěvníky kempu, je zajistit klid pro ostatní stanaře. To se v mnohých případech však neděje.

Kemp opustili předčasně

„Na recepci byli pracovníci kempu celých dvacet čtyři hodin, přestože obyvatelé vedlejších stanů dělali rámus až do rána, nikdo se neobtěžoval přijít. A to jsme sídlili právě nedaleko recepce,“ potvrdil svoji zkušenost Michal Starý z Jablonecka, který přijel z kempu Seč předčasně kvůli každonočnímu hluku stanařů.
Možná ze strachu lidé určení k hlídce neplní svoji povinnost. Přitom mají právo rušitele nočního klidu z kempu vykázat a nebo přivolat na pomoc místní strážníky. Provozovatelé Autocampu Ostrov ani kempu v Tanvaldské kotlině však tyto zásahy nemuseli použít.
„Za celé čtyři roky existence kempu jsme s rušením nočního klidu neměli problémy,“ řekl za město Tanvald, které je provozovatelem kempu v Tanvaldské kotlině, Jiří Onderka.
Faktem však zůstává, že lidé, co neholdují alkoholovým radovánkách do ranních hodin, přijíždějí z dovolené nevyspalí. Záleží na jednotlivých provozovatelích kempů a příslušných obcí, jak se k porušování nočního klidu postaví.
Výjimku k rušení nočního klidu může zadat obec při mimořádné příležitosti, jako je například festival Benátská noc, která se koná právě v obci Malá Skála.