VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senior z Desné vyzývá k protestní hladovce

Desná - Prodám-li svou zemi živitelku, přijdu o ní nevratně. Rozprodám-li svou vlastní zemi, stanu se bezzemkem. To je náš cíl? To chceme? Staneme se tuláky jako Romové? Ptá se sedmdesátiletý ekolog Zdeněk Joukl.

5.5.2011
SDÍLEJ:

Praktický sociolog a aktivní senior Zdeněk Joukl z DesnéFoto: archiv

„Když už nic jiného, nakonec to může alespoň prospět našemu zdraví,“ dodává aktivní sedmdesátiletý senior, ekolog a praktický sociolog Zdeněk Joukl z Desné ke své výzvě.

Hladovkou chce upozornit na fakt, že naši půdu si mohou cizinci kupovat. Výjimka, která prodej cizincům znemožňovala, přestala platit 1. května. Jouklova aktivita se ale nezrodila ze dne na den. Nyní přidal ještě stížnost. O vyjádření k prodeji zemědělské půdy v Česku cizincům požádal i Ústavní soud.

„Zájemci o jednodenní řetězovou hladovku proti prodeji naší půdy cizincům, nechť se přihlásí na z.joukl@iol.cz s uvedením dne své případné hladovky. Předpokládané zahájení od 9. května,“ udává konkrétní čas startu Joukl.

Češi jsou podle Joukla národ, který má na všechno dost času. Heslo „to chce klid“ je pro nás opravdu typické. „Většina našich protestů vždy přicházela až s křížkem po funuse. Proti nepříjemným a nevhodným novým stavbám v sousedství protestujeme, až když mají stavební povolení, ba někdy i hotovou hrubou stavbu,“ upozorňoval již přede dvěma lety v této souvislosti Joukl při všech možných příležitostech.

Odporuje prodej půdy ústavě?

Zákaz prodeje si Česko vyjednalo při vstupu do Evropské unie. Zdeněk Joukl v polovině dubna Ústavnímu soudu navrhl, aby vydal předběžné opatření, jímž převod vlastnictví půdy cizincům zakáže. Poté by podle Joukla soud měl prohlásit příslušné mezinárodní smlouvy za nezávazné.

Podle Joukla prodej půdy odporuje ústavě. Obává se toho, že čeští zemědělci a další zájemci o půdu nebudou schopní cenově konkurovat solventnějším cizincům ze západní Evropy. Prodej půdy by se tak mohl podle Joukla stát „tunelováním“ státu. „Národ, který se zbaví půdy, může skončit jako Romové,“ řekl Joukl.

Nelze předjímat, jak a kdy Ústavní soud o Jouklově podnětu rozhodne. Nelze vyloučit, že jej odmítne z formálních důvodů, což připouští i Joukl, jenž ve stížnosti nenapadá žádný konkrétní předpis nebo rozhodnutí.

„Tuto ústavní stížnost je možno z formálních důvodů pravděpodobně odmítnout. Nikoliv však z podstaty věci, neboť Ústavní soud má sloužit k tomu, aby v České republice byla dodržována Ústava ČR,“ stojí ve stížnosti.

Podle Joukla by Česká republika měla ještě usilovat o prodloužení období, kdy cizinci zemědělskou půdu v Česku nakupovat nemohou. „Nejsem sám, kdo se domnívá, že podmínky vstupu Česka do Evropské unie byly vyjednány špatně,“ řekl Joukl.

Rozhodnutí leží na poslancích

Do květnového vypršení výjimky obyvatelé unie zemědělskou půdu kupovat nesměli, desítky tisíc hektarů však již vlastní zahraniční firmy, které mají u nás sídlo. Poslanecká sněmovna minulý týden pustila do závěrečného čtení vládní novelu devizového zákona, jež umožní cizincům běžně nakupovat v tuzemsku zemědělskou půdu včetně lesů.

Zemědělský výbor doporučil novelu schválit. Sněmovní výbor pro evropské záležitosti k novele nevydal žádné doporučení, jeho členové za opozici požadovali zamítnutí novely. Chtěli požádat vládu o prodloužení výjimky o tři roky.

Vláda už projednávala návrhy, podle nichž by zemědělci, kteří hospodaří na státní půdě, mohli získat přednostní právo na její odkup. Nakonec ale rozhodnutí o příslušných novelách zákonů odložila. Podle premiéra existují pochybnosti o jejich souladu s evropským právem.

#nahled|http://g.denik.cz/10/52/joukl_box_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/10/52/joukl_box.jpg|Praktický sociolog a aktivní senior Zdeněk Joukl z Desné,#

S využitím ČTK

Autor: Lenka Klimentová

5.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Další ročník oblíbené freestylové akce Jablonec Summer Jib proběhl 20. srpna v areálu Slunečních lázní v Jablonci nad Nisou. Závodníci na lyžích a snowboardu předvedli triky na překážkách na dovezeném sněhu.
16

K přehradě dotáhli lyže a sníh

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Jablonečtí to měli rozhodnout hned

Jablonec n. N. – Bývalý hráč Dukly a Jablonce, Rudolf Gergel, který nedávno oslavil pětašedesáté narozeniny, k zápasu I. fotbalové ligy s pražskou Duklou řekl: „Měli jsme rozhodnout už v první půli a byl klid.“ Zápas skončil po nevydařené jablonecké penaltě remízou 2:2 (2:1).

V Jablonci si připomněli historii

Jablonec n. N. – V Parku generála Mrázka se konalo vzpomínkové setkání na srpnové události roku 1968.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení