„Podle našeho mínění jsme všechny podmínky splnili,“ řekla ředitelka Odboru řídícího orgánu Fondu soudržnosti na ministerstvu pro místní rozvoj Radka Bučilová. Prioritou pro nejbližší jednání v evropské komisi bude podle ní určitě projekt Nisa už díky stavu jeho rozpracovanosti.
Modernizace Souše – Pitná voda je jedním ze tří projektů společné akce Lužická Nisa, jejíž náklady jsou v objemu 31 milionů euro. „Jsme optimisté, ale jednání o dotačních penězích jsou komplikovaná,“ uvedl generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Miroslav Harciník.
Projekt a realizace musí být dokončeny v každém případě, i kdyby unijní peníze nedostali. „Použili bychom nejspíše vlastní zdroje, popřípadě překlenovací úvěr,“ konstatoval Harciník. Nepředpokládá, že by tento katastrofický scénář dramaticky ovlivnil konečné spotřebitele. „V několika následujících letech bychom museli zvyšovat cenu vody do maximální částky o deset procent ročně,“ dodal.
Meziročního zvyšování ceny vody o 10 procent využila společnost SVS pouze v roce 2005. Letos jde cena vody nahoru o 4,9 procenta.
Jen na Jablonecku a Liberecku odebírá vodu ze Souše sto tisíc domácností. Po dokončení modernizace bude mít úpravna na Souši kapacitu až dvojnásobnou. „Přivaděčem se napojí Harrachov,“ poznamenal ředitel Odboru rozvoje a koncepce SVS David Votava.
Ředitel Severočeských vodovodů a kanalizací Ondřej Beneš potřebu vyšší kapacity vysvětlil tím, že úpravna musí zvládnout vedle napojení Harrachova i výkyvy odběru, které jsou patrné především v létě. „Během špiček je nárůst o 1,5 až dvojnásobek,“ vysvětlil.