VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Společnost o návštěvách neví

Jablonec n. N. – Zřejmě podvodníci se obyvatelům ve Mšeně představili jako zástupci společnosti ČEZ. Ta domácnosti neobchází.

15.11.2010 2
SDÍLEJ:

Policisté se snaží seniory před podvodníky varovat mnohdy přímo na ulici. Tak jako v obcích na Slovácku.Foto: Foto Deník/ Václav Brachtl

„Byli hezky oblečení, důvěryhodně vypadající, v obleku. Jeden vysoký, mluvící se silným přízvukem, druhý starší a malý, chtěli občanku a fakturu na elektřinu, že prý se bude elektřina snižovat o deset procent a že mi připraví novou smlouvu,“ popisuje svůj zážitek žena ze Mšena, která nechce uvést svoje jméno.

Muže od dveří vyhodila. „Zavolala jsem pro sichr na ČEZ, potvrdili mi, že oni své pracovníky takto do terénu neposílají, že vše vyřizují písemnou formou. Navíc, že o takovéto akci nic nevědí,“ uvedla žena. Muži se pak snažili navázat kontakt s dalšími obyvateli domu. „Sousedky ve vedlejším bytě se ptali, jaký je ročník narození, ona tam měla návštěvu, takže nic víc vědět nechtěli. To mi přijde divné, na co by je zajímal rok narození,“ ptá se žena.

Podvodníci?

S největší pravděpodobností ji a její sousedku ve středu minulého týdne oslovili podvodníci. Myslí si to i společnost ČEZ.

„Naši zaměstnanci byty neobchází, nechodíme ani vracet přeplatky za elektřinu – ty vždy posíláme složenkou. Aktualizaci smluv neprovádíme v místě bydliště, ale pouze na zákaznických centrech či korespondenčně,“ popisuje postup při jakýchkoliv změnách Soňa Holingerová, tisková mluvčí společnosti.

Společnost si sice není úplně jistá, ale věří spíše v existenci podvodníků. Buď šlo o obchodní zástupce, kteří se vydávali za zaměstnance Skupiny ČEZ.

Ti ale podobné praktiky neprovozují. „Pravděpodobně mohlo jít přímo o falešné energetiky, kteří se chtějí pod záminkou poskytnutí slevy na elektřinu či vrácení přeplatku dostat do bytu a majitele bytu okrást. Zpravidla chtějí peníze rozměnit, neboť jdou třeba s pětitisícovkou a poté sledují majitele bytu, kde má uschované peníze,“ popsala praktiky podvodníků mluvčí společnosti.

Případy se množí

V poslední době se nejen v severočeském regionu množí případy podvodného jednání, které poškozuje jak zákazníky ČEZ, tak i dobré jméno energetické společnosti.

„Nedávný případ se stal v Mostě, kdy se obchodní zástupci neoprávněně vydávali za pracovníky Skupiny ČEZ, s vysvětlením že jdou kontrolovat elektroměry.

Po vpuštění do panelového domu obcházeli domácnosti a nabízeli optimalizaci smluv na odběr elektrické energie a plynu. Na jejich neseriozní jednání upozornili sami zákazníci,“ popsala jeden z případů Holingerová.

Je přitom snadné podvodníka odhalit. V případě pochybností mohou zákazníci kdykoli volat na zákaznickou linku 840 840 840, kde si mohou ověřit i příslušnost zaměstnance ke Skupině ČEZ.

Případy:

K podobným případům zřejmě dochází i na Jablonecku, proto by si lidé měli při styku s domnělými zaměstanci Skupiny ČEZ dát pozor:

Ústecko a Mostecko – Domácnosti obcházeli zástupci, kteří měli vizitky Skupiny ČEZ s fotografií a nabízeli pětiprocentní slevu na elektřinu. Mylně zákazníky informovali, že jsou dceřinou společností Skupiny ČEZ.

Teplicko – I zde obcházeli obchodníci jiných dodavatelů představující se jako zaměstnanci společnosti ČEZ a nabízeli slevy na elektřinu a změnu smlouvy. Šlo o desítky nahlášených případů.

Ústí nad Labem – Domácnosti navštívili podvodníci, kteří vybírali zálohy na výměnu elektroměrů za digitální. Například osmdesátiletá zákaznice podvodníkovi uhradila dva tisíce korun. Na zákaznickou linku Skupiny ČEZ volala její dcera a ověřovala nové postupy. Poškozených byli desítky.

Litoměřicko – Zde podvodníci požadovali od lidí zálohy dva tisíce korun na nové elektroměry. Tvrdili, že výměna elektroměru stojí deset tisíc korun a že obce po dohodě s ČEZ uhradí doplatek osm tisíc korun.

Autor: Jan Sedlák

15.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otevřeného závodu pro jednotlivce se zúčastnili se dívky i chlapci. Velký zájem o aerobik stále trvá.
8

Aerobik opět zaplnil železnobrodskou halu

Jablonecká radnice. Ilustrační snímek

Jablonečtí zastupitelé budou jednat již ve čtvrtek

Skoro polovina krajských silnic je rozbitá. Pomáhají i sociální sítě

Jablonecko – Podpora na facebooku, internetová kampaň, petice v ulici… Lidé se snaží nějak upozornit na téma, které je trápí.

Dožínky se slavily i na zámku u Rohanů

Liberecký deník - Oslava úrody i práce těch, kteří se starají, aby bylo co na talíř. To byly krajské dožínky. Letos se konaly na nádvoří sychrovského zámku. Stejně tak jako v minulosti.

Opravy kostela podpoří i koncert houslisty Františka Lamače

Smržovka – Spolek Michael, město Smržovka a místní farnost vás srdečně zvou na houslový koncert Františka Lamače ve středu 20. září od 18 hodin v kostele sv. Archanděla Michaela.

Vražda bosse podsvětí z roku 1996 nejspíš potrestána nebude

Vražda bosse tuzemského podsvětí Antonína Běly z roku 1996 nejspíš nebude potrestána. Státní zástupkyně Danuše Krejčová dnes při závěrečné řeči u Krajského soudu v Praze navrhla, aby soud obžalované Pavla Šrytra a Jána Kaca zprostil obžaloby. Zdůvodnila to tím, že existují pochybnosti o jejich vině a nelze s jistotou vyloučit, že čin spáchal někdo jiný.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení