VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střelbou zničili skautské ideály

Železný Brod, Jizerské hory – Před osmašedesáti lety stříleli na Souši policisté na mladé kluky. U silnice vedoucí kolem Souše stojí malý pomníček. 

3.8.2017
SDÍLEJ:

Robert Hofrichter u pomníčku nedaleko místa, kde se jako mladý s dalšími skrýval před SNB.Foto: Deník / Sedlák Jan

Každý rok se tu na sklonku července schází účastníci jednoho z nejkrvavějšího dějství z období nástupu komunistické moci. Letos si připomněli už šedesát osm let od události.
Mladí skauti od Železného Brodu se tu tehdy připravovali na odchod do ciziny, kde chtěli dále bojovat proti nastupujícímu režimu. Shoda okolností je však vehnala do léčky. Střílelo se, policisté použili i kulomet.

„Pepa Veselý, tomu prostříleli obě nohy a nechali ho tam ležet, skoro vykrvácel. Jindra Kokoška měl prostřelenou ruku, Radomil Raja průstřel ramene. Při střelbě na ležící kluky zemřel Tomáš Hübner. A Jirka Hába? Ten se opravdu nevzdal, na stan použili příslušníci i kulomet. Měl několik průstřelů, i když v oficiální zprávě SNB tehdy stálo, že nejprve zastřelil Hübnera a pak sám sebe. Hloupost,“ vzpomněl Robert Hofrichter, muž, kterému událost otočila život nejvíce z celé skupiny.

STB zatýká ale i přímo v Železném Brodě, protože skautům pomáhali další chlapci. „Přijeli pro mě a mamince řekli, že se za dvě hodiny vrátím. Protáhlo se to na skoro osm měsíců,“ přiblížil Jaromír Hádek, tehdy sotva patnáctiletý výrostek. 25. října 1949 Státní soud soudí skupinu, která se vyšetřováním rozrostla na čtyřicet lidí. Před soudem jsou lidé z Brodu, kteří o činnosti hlavní skupiny věděli a pomáhali, ale i lesníci z Jizerky, kteří chlapcům pomáhali pomáhali nebo místní strážník Hladík.

Všichni jsou souzeni pro zločin zákona na ochranu republiky. Hádek je z nich nejmladší a spolu s Mrklasem jsou zproštěni obžaloby. Oba ale putují do polepšovny v Zámrsku. Robert Hofrichter, jako zástupce Háby, dostal dvacet let natvrdo a poté putuje po lágrech. Odvezli ho na Bory, tam byl do června 1951, pak jej převezli na Mariánskou na Jáchymovsku, ale nebyl tam ani dva měsíce. „Pak mě vybrali mezi prvními do tábora Vojna u Příbrami. Byli tam skoro samí političtí vězni, jednání bachařů a dozorců bylo ještě slušné, cítil jsem se alespoň v rámci možností dobře,“ přiblížil po čase.

Nejhorší období na něj čeká v listopadu 1952. Do nechvalně proslulého lágru Rovnost na Jáchymovsku eskortovali všechny, kdo dostal více jak deset let. „Rovnost byl hnusný tábor. Kolikrát jsem si tam říkal, že z něj už nevylezu. Onemocněl jsem tam, v táboře v únoru 1953 zuřila epidemie infekčního zánětu jater infekční žloutenka,“ vyprávěl Hofrichter.  Následovaly další lágry – Bratrství, Vykmanov, Vojna, Bytíz.

V roce 1962 se dočká amnestie. Ale spousta věcí mu utekla, některé nepřebolely dodnes. „Máma zemřela necelé dva měsíce před mým propuštěním. Bratr posílal v prosinci 1961 i potvrzení od lékařů, že umírá, ale pustit mě odmítli. Vyřídil mi to velitel tábora, ale bylo zřejmé, že mu to není příjemné. Nepustili mě ani na pohřeb, i když už věděli, že půjdu domů na amnestii. Maminka zemřela na konci března, mě pustili v půli května.“

Pracoval pak především na dráze jako posunovač a na nákladních vlacích. Doba, byl rok 1968, se zdála být plná svobody. Pak ale přišla okupace vojsky Varšavské smlouvy. V roce 1969 pak Robert Hofrichter, tehdy již s rodinou odjíždí vlakem do Vídně, odkud se dostává do USA. „Do míst, kde jsem strávil mládí, jsem se poprvé po revoluci vrátil až v roce 1994, a to dílem tím, že jsem do té doby pracoval. Od toho roku létám do Čech každý rok, někdy i dvakrát. Později jsem začal přemýšlet o tom, že bych se vrátil, ale nelíbila se mi nálada v české společnosti. Lidé se na politické vězně a emigranty dívali skrz prsty.“

Autor: Jan Sedlák

3.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Kraj představí úspěšné návrhy na přeměnu okolí budovy Krajského úřadu

Liberec – Přeměna a kultivace okolí budovy Krajského úřadu, možnost volného přístupu k řece Nise a prostor pro parkování, i to byla hodnotící kritéria soutěže, kterou vypsal Liberecký kraj.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení