VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střelbou zničili skautské ideály

Železný Brod, Jizerské hory – Před osmašedesáti lety stříleli na Souši policisté na mladé kluky. U silnice vedoucí kolem Souše stojí malý pomníček. 

3.8.2017
SDÍLEJ:

Robert Hofrichter u pomníčku nedaleko místa, kde se jako mladý s dalšími skrýval před SNB.Foto: Deník / Sedlák Jan

Každý rok se tu na sklonku července schází účastníci jednoho z nejkrvavějšího dějství z období nástupu komunistické moci. Letos si připomněli už šedesát osm let od události.
Mladí skauti od Železného Brodu se tu tehdy připravovali na odchod do ciziny, kde chtěli dále bojovat proti nastupujícímu režimu. Shoda okolností je však vehnala do léčky. Střílelo se, policisté použili i kulomet.

„Pepa Veselý, tomu prostříleli obě nohy a nechali ho tam ležet, skoro vykrvácel. Jindra Kokoška měl prostřelenou ruku, Radomil Raja průstřel ramene. Při střelbě na ležící kluky zemřel Tomáš Hübner. A Jirka Hába? Ten se opravdu nevzdal, na stan použili příslušníci i kulomet. Měl několik průstřelů, i když v oficiální zprávě SNB tehdy stálo, že nejprve zastřelil Hübnera a pak sám sebe. Hloupost,“ vzpomněl Robert Hofrichter, muž, kterému událost otočila život nejvíce z celé skupiny.

STB zatýká ale i přímo v Železném Brodě, protože skautům pomáhali další chlapci. „Přijeli pro mě a mamince řekli, že se za dvě hodiny vrátím. Protáhlo se to na skoro osm měsíců,“ přiblížil Jaromír Hádek, tehdy sotva patnáctiletý výrostek. 25. října 1949 Státní soud soudí skupinu, která se vyšetřováním rozrostla na čtyřicet lidí. Před soudem jsou lidé z Brodu, kteří o činnosti hlavní skupiny věděli a pomáhali, ale i lesníci z Jizerky, kteří chlapcům pomáhali pomáhali nebo místní strážník Hladík.

Všichni jsou souzeni pro zločin zákona na ochranu republiky. Hádek je z nich nejmladší a spolu s Mrklasem jsou zproštěni obžaloby. Oba ale putují do polepšovny v Zámrsku. Robert Hofrichter, jako zástupce Háby, dostal dvacet let natvrdo a poté putuje po lágrech. Odvezli ho na Bory, tam byl do června 1951, pak jej převezli na Mariánskou na Jáchymovsku, ale nebyl tam ani dva měsíce. „Pak mě vybrali mezi prvními do tábora Vojna u Příbrami. Byli tam skoro samí političtí vězni, jednání bachařů a dozorců bylo ještě slušné, cítil jsem se alespoň v rámci možností dobře,“ přiblížil po čase.

Nejhorší období na něj čeká v listopadu 1952. Do nechvalně proslulého lágru Rovnost na Jáchymovsku eskortovali všechny, kdo dostal více jak deset let. „Rovnost byl hnusný tábor. Kolikrát jsem si tam říkal, že z něj už nevylezu. Onemocněl jsem tam, v táboře v únoru 1953 zuřila epidemie infekčního zánětu jater infekční žloutenka,“ vyprávěl Hofrichter.  Následovaly další lágry – Bratrství, Vykmanov, Vojna, Bytíz.

V roce 1962 se dočká amnestie. Ale spousta věcí mu utekla, některé nepřebolely dodnes. „Máma zemřela necelé dva měsíce před mým propuštěním. Bratr posílal v prosinci 1961 i potvrzení od lékařů, že umírá, ale pustit mě odmítli. Vyřídil mi to velitel tábora, ale bylo zřejmé, že mu to není příjemné. Nepustili mě ani na pohřeb, i když už věděli, že půjdu domů na amnestii. Maminka zemřela na konci března, mě pustili v půli května.“

Pracoval pak především na dráze jako posunovač a na nákladních vlacích. Doba, byl rok 1968, se zdála být plná svobody. Pak ale přišla okupace vojsky Varšavské smlouvy. V roce 1969 pak Robert Hofrichter, tehdy již s rodinou odjíždí vlakem do Vídně, odkud se dostává do USA. „Do míst, kde jsem strávil mládí, jsem se poprvé po revoluci vrátil až v roce 1994, a to dílem tím, že jsem do té doby pracoval. Od toho roku létám do Čech každý rok, někdy i dvakrát. Později jsem začal přemýšlet o tom, že bych se vrátil, ale nelíbila se mi nálada v české společnosti. Lidé se na politické vězně a emigranty dívali skrz prsty.“

Autor: Jan Sedlák

3.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ovce. Ilustrační foto.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

MARMELÁDY Z KUNRATIC putovaly do celé Evropy ze zdejší továrny CH. Leubnera už od roku 1880. Tradici výroby ovocných produktů obnovili místní jako Jamparádu.

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

O starém vděku a náhle padlé víře

Jablonecko - Poznámka Jana Sedláka z 21. 8. 1968

Tah na Prahu v pátek zbrzdila nehoda

Liberecký kraj – „Na Paceřáku ve směru na Prahu je doprava svedená do jednoho pruhu.“ Taková byla situace v pátek před polednem ve stoupání před odbočkou na Sychrov.

OBRAZEM: Hasiči slaňovali a policisté chytali zloděje

Albrechtice v Jizerských horách - Přehraniční setkání složek Integrovaného záchranného systému (IZS) byl strhující přehlídkou zásahů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení